Seniorka (†71) podlehla koronaviru: Ležela na běžném oddělení, kolik se nakazilo zdravotníků?!

Autor: bar, ryc - 
26. března 2020
05:20

Případ třetí pacientky, která v Česku zemřela s koronavirem, způsobil pozdvižení i mezi personálem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí. Nezemřela totiž na infekčním oddělení, obklopena zdravotníky první linie vybavenými respirátory, ale na běžném oddělení pro kardiaky!

Pacientku (†71) vezla v neděli do VFN sanita kvůli kolabujícímu srdci, skončila tedy na koronární jednotce. Takové pacienty nemocnice v drtivé většině přijímá, aniž by je testovala na přítomnost koronaviru v těle. Až během hospitalizace se ale ukázalo, že pacientka má vnučku žijící v Itálii, která babičku před časem navštívila. Udělali jí tedy test a ten vyšel pozitivní.

„Problém u této pacientky byl, že byla hospitalizována pro chronickou obstrukční plicní nemoc a nebylo zřejmé, že je potenciálně infekční,“ potvrdil Blesku i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Bez ochrany

Po dva dny přitom o nemocnou pečoval personál koronární jednotky, čili zhruba 5 doktorů a dvanáct sester. Všichni jsou přitom vybaveni pouze rouškami, respirátory jsou totiž stále, i po prvních dodávkách materiálu z Číny, i v jedné z nejdůležitějších českých nemocnic »nedostatkové zboží«.

A tak i mezi lékaři VFN už je údajně jeden nakažený, spousta dalších dál slouží v pochybách, zda se už virem nenakazila také – třeba od zmíněné třetí oběti… A zda nemohou ohrozit pacienty. Není totiž zřejmé, zda mají nařízenu karanténu, nemocnice na to odpověděla dost neurčitě.

„Máme na to interní postupy. Záleží vždycky na posouzení a rozhodnutí vedení kliniky. Pokud vyhodnotí, že by měl být někdo v karanténě a jsou k tomu přesně dané důvody, tak je v karanténě. Kdo nemusí být, tak není,“ uvedla k případu mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Musí víc testovat

„Problém je hlavně v tom, že se v Česku pořád zoufale málo testuje!“ říká k věci jeden ze zaměstnanců VFN, jenž si nepřál být jmenován. „Pořád testují jen lidi s příznaky nemoci, kašlem a teplotou, anebo epidemiologickou anamnézou. Virus už se ale dávno šíří komunitně, mezi lidmi bez ohledu na to, zda sami v cizině byli, anebo s někým takovým do kontaktu přišli,“ popisuje.

Mezi zaměstnanci VFN tak dál roste nespokojenost, neboť ani první letecké dodávky ochranných pomůcek z Číny se na jejich vybavenosti nijak neodrazily.

„Je proto třeba docílit daleko vyšší protestovanosti a o pacienty s pozitivním nálezem pečovat s dostatečným stupněm ochrany personálu. Proč se pořád ještě nevyužívají ohromné laboratorní kapacity Akademie věd, ačkoli byly nabídnuty už před víc než týdnem?!“ pozastavuje se náš zdroj nad skutečností, že zapojení akademiků s kapacitou až 4000 testů denně se plánuje v nejlepším případě od pátku. Od vypuknutí epidemie bylo přitom v celém Česku otestováno 22 600 osob (stav ke středečnímu ránu, 9:00 h -  pozn. red.).

Země je takřka ve válečném stavu a takovou dobu čekáme na nějaká razítka?! Proč už nějaké české fabriky nechrlí respirátory pro zdravotníky ve velkém?! Tahle liknavost situaci naší země vůbec nepomáhá…“ dodává nešťastně zdravotník.

Nakažení v Thomayerově nemocnici

Obdobný případ se udál také v Thomayerově nemocnici v Praze 4, kde se rozšířil koronavirus až na oddělení následné péče. Nákazu do nemocnice nejspíš zavlekl muž, který byl 10. března přijatý na plicní oddělení s podezřením na zápal plic. Jenže později se prokázalo, že je infikovaný nemocí COVID-19. Koronavirus se od něj rozšířil na další tři sestry plicního oddělení. Podle informací ČTK se právě od těchto sester mohla epidemie dále přenést na dvě sestry z oddělení následné péče, které s nimi byly v kontaktu.

Bohužel zdravotnice pečovaly na oddělení o 29 seniorů a u 13 z nich se potvrdila nákaza, jeden muž (†75) ve středu zemřel. Podle mluvčího nemocnice se léčil se srdečním selháním, byl diabetik a měl také Parkinsonovu chorobu.

Šest mrtvých

Ve středu večer bylo v Česku potvrzených šest mrtvých lidí, kteří byli nakažení novým typem koronaviru COVID-19. Kromě seniorky z VFN a muže z Thomayerovy nemocnice zemřel také muž (†45), skladník z Frýdecko-Místecka, který měl zároveň leukemii, o níž netušil.  

Prvním mrtvým s koronavirem byl 95letý senior, jenž trpěl řadou vážných chorob a měl i plicní nemoc. V Nemocnici Na Bulovce s ním na pokoji ležel i další mrtvý, 83letý muž. „Oba byli hospitalizovaní na jedné LDN, jde tedy o jeden zdroj nákazy. Bohužel i tento pán měl šest až sedm dalších diagnóz a i u něj platí, že zemřel spíše s koronavirem než na něj,“ potvrdila Blesku Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy. Jednou z obětí je i senior (†88) z Kladenska, epidemii ve středu podlehl jako vůbec první Čech doma.  

hejpockej ( 26. března 2020 22:16 )

ministersto zdravotnicvi totalne selhalo, hlavne ze oni sami maji rousek dost.

hejpockej ( 26. března 2020 22:15 )

nemocnice by mela ke kazdemu pacientovi pristupovat jako k nakazenemu s koravirusem, protoze kazdy i clovek bez priznaku muze byt pozitivni. A jestli ani odbornici v nemocnicich tohle nevi, tak to je pro narod dalsi katastrofa.

matik22 ( 26. března 2020 12:32 )

Ano, toto naší vládě skutečně vyčítám! Počet testů, které se u nás provádí je absolutně nedostačující a umožňuje další nekontrolovatelné šíření infekce.My, zdravotníci, pracující v první linii kontaktu s pacientem,stojíme tváří v tvář možné nákaze každý den.Nehazardujte dále s životy lidí a začněte TESTOVAT po desítkách tisíc lidí denně a následně izolovat! To je jediná cesta, jak ta čísla zvrátit směrem dolů.

ChrapouniRetardovani ( 26. března 2020 12:30 )

Pomalu ale jistě ti BABIŠOVCI jdou do pekel za jejich zločiny proti lidkosti!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud