Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Druhá vlna bude mnohem horší, varují vědci. A přidali alarmující počty obětí

Autor: ČTK, sova - 
14. července 2020
16:12

Británie musí začít s intenzivními přípravami na druhou vlnu epidemie covidu-19, při které by v nejhorším případě mohlo zemřít až 120 000 lidí. Varují před tím přední vědci ve zprávě vypracované na podnět hlavního vědeckého poradce vlády Patricka Vallance.

Odborníci uvedli, že tento odhad počtu mrtvých není předpovědí toho, co se pravděpodobně stane. Jde o upozornění, jak by se pandemie mohla vyvíjet, pokud případů nákazy koronavirem bude rychle přibývat, ale zdravotnictví a sociální služby podniknou jen málo pro to, aby se na novou situaci připravily.

„Z tohoto modelu vyplývá, že počet úmrtí by při nové vlně v zimě mohl být vyšší (než nyní). Ale nebezpečí, že se tak stane, lze snížit, pokud proti tomu okamžitě podnikneme kroky,“ cituje list The Guardian na svých internetových stránkách Stephena Holgata, profesora imunofarmakologie, z univerzity v Southamptonu, který stál v čele 37členného vědeckého týmu.

Odborníci: Nejtěžší období přijde v lednu a únoru

Podle nich by se reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden infikovaný, vyšplhalo v případě splnění pesimistického scénáře na 1,7. V Anglii nyní tento údaj činí přibližně 0,9.

Vědci také varují, že druhá vlna koronavirových infekcí se může v zemi sejít s epidemií chřipky. Virus se může s větší silou vrátit také kvůli tomu, že s příchodem podzimu lidé tráví více času ve vnitřních prostorách, kde se v chladnějším období oproti létu méně větrá. Nejtěžší období podle nich přijde v lednu a únoru příštího roku.

Klíčem jsou zásoby pomůcek a nárůst testovacích kapacit

Odborníci doporučují, aby úřady na podzim zahájily velkou kampaň s cílem informovat lidi, co dělat proti šíření nákazy. Dále vyzývají, aby si nemocnice a domy s pečovatelskou službou vytvořily zásoby ochranných pomůcek a navýšily testovací kapacity.

V Británii se doposud koronavirem nakazilo více než 290 000 lidí, bezmála 45 000 z nich zemřelo. Na tuto zemi pandemie covidu-19 dolehla nejvíce v Evropě.

Podle zdravotníků přišlo nařízení roušek pozdě

Od 24. července budou lidé v obchodech a supermarketech v Anglii muset nosit roušky, od půlky června už tato povinnost platí ve veřejné dopravě. Agentura AP k tomu napsala, že Británie donedávna zaujímala k rouškám liberálnější přístup: Lidem jejich nošení doporučovala, ale nenařizovala.

Premiér Boris Johnson, který kvůli těžkému průběhu covidu-19 strávil na jaře týden v nemocnici, ochranu nosu a úst začal nosit teprve minulý týden. Zástupci zdravotníků i opozice tvrdí, že nařízení o povinnosti nosit roušky v obchodech v Anglii přichází příliš pozdě. Ve Skotsku platí už několik dnů. V Británii si každá část země určuje vlastní opatření pro boj proti koronaviru.

abaron ( 15. července 2020 11:54 )

keď sa to prenáša vzduchom tak to musia mať na oblečení, rukách ... atĎ ... Ne ? soudruzi .. epicentrum bude čínsky sekáč

abaron ( 15. července 2020 11:54 )

keď sa to prenáša vzduchom tak to musia mať na oblečení, rukách ... atĎ ... Ne ? soudruzi .. epicentrum bude čínsky sekáč

abaron ( 15. července 2020 11:51 )

nežerte čínu u Číňanov a je pokoj na svete

snehulak ( 15. července 2020 09:25 )

U nás druhá vlna nastane, až se vrátí z dovolené z Chorvatska a Slovinska naši dovolenkáři.

aeraluna ( 14. července 2020 21:58 )

Neříkali to už o té první? Říkali...ať si jdou cintat pentle na své interní semináře a neobtěžují svými výplody veřejnost.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa