Vojtěch dal na radu Maďara. Roušky do MHD chce vrátit od podzimu kvůli dalším nemocem

Autor: ČTK, tsv - 
14. července 2020
10:20

Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka. Řekl to dnes ČTK a Českému rozhlasu při návštěvě firmy Diana Biotechnologies, která vyvinula nový přístroj na testování vzorků na covid-19. Podle ministra bude na podzim kvůli vyloučení jiných nákaz také třeba víc testovat.

„Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější, než je dnes,“ řekl Vojtěch k možnosti nošení roušek na podzim.

Přesný termín se bude podle něj teprve určovat podle výskytu koronaviru, ale i ostatních infekcí dýchacích cest. Neočekává, že by se roušky znovu nosily i venku. „Ale minimálně roušky v místech, kde se koncentruje větší množství osob a není možné dodržovat žádné sociální odstupy, což je případ přeplněných tramvají a autobusů,“ dodal.

Video Maďar o návratu roušek: Na podzim to bude nutnost, jinak zahltíme systém. - Blesk TV

Podzimní návrat roušek v MHD zmínil už v pondělí i epidemiolog Rastislav Maďar v Epicentru Blesk Zpráv. „Je to můj osobní názor, myslím, že bychom se měli vrátit na podzim k nošení roušek ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě,“ řekl. Konkrétně zmínil říjen s tím, že o této možnosti se ještě povedou rozsáhlá jednání.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v MHD v regionech, kde je více nakažených jako v Moravskoslezském kraji nebo nově na Jihlavsku. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než 100 lidí.

Povinnost používat mimo domov roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

Video Maďar: Cestování není bezpečné. Můžou vás „vytrasovat“ i zpětně. - Blesk TV

bulko415@gmail.com ( 16. července 2020 00:36 )

Dlouho to trvat nebude lidi jse na něj pripravujou

bulko415@gmail.com ( 16. července 2020 00:35 )

Ať si roušky nosí Madar a Vojtěch sám nikdo už tady nebude poslouchat jako ovce. Lidé chtějí dýchat svobodné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud