Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

V ohnisku na Novojičínsku začaly plošné testy. Problém je s Poláky v autobusech

Autor: ČTK, sova - 
14. července 2020
12:25

Moravskoslezští krajští hygienici v úterý budou jednat s polskými protějšky o vývoji koronavirové krize v kraji a situaci kolem pendlerů. Krajská hygienička Pavla Svrčinová jako kritický bod označila svážení polských pendlerů do příhraničních firem autobusy. Hygienici přikázali přepravcům, aby na českém území měli svážení roušky, v Polsku k tomu nemají pravomoc. S Poláky chce jednat i o výměně informací, která podle ní z Polska vázne. Právě ve firmách, které zaměstnávají pendlery, se podle hygieniků začaly objevovat další případy covidu-19.

„Do Polska jedeme řešit právě tu příhraniční spolupráci,“ řekla Svrčinová novinářům. „Máme podezření, že nejkritičtějším bodem celého toho problému, co se nám teď děje..., je to, že si firmy sváží zaměstnance autobusy z Polska,“ dodala. Hygienici ale podle ní nemohou na polském území nařídit v takových autobusech třeba nošení roušek.

„My jsme to přikázali přepravcům, kteří zajišťují přepravu na českém území, takže toto jedeme řešit,“ uvedla Svrčinová. S polskými kolegy chce jednat také o předávání výsledků testů. Zatímco čeští hygienici informace předávají, zpětná odezva z Polska je malá. „Máme asi o trošku jiná kritéria i na ukončování karantén, takže to jsou tři hlavní body, které budeme řešit,“ uvedla Svrčinová.

Pracoviště firmy Varroc Lighting v Šenově u Nového Jičína, kde se rozšířila nákaza koronavirem (14. 7. 2020) Pracoviště firmy Varroc Lighting v Šenově u Nového Jičína, kde se rozšířila nákaza koronavirem (14. 7. 2020) | ČTK / CTK / Ožana Jaroslav

Testování se bude týkat 1500 osob

Covid-19 se objevil například mezi zaměstnanci společnosti Varroc Lighting na Novojičínsku, kde bylo podle hygieniků pozitivních 23 osob, z toho 14 pendlerů. Společnost hovoří o 22 pozitivních k pondělku. V úterý tam začalo plošné testování, které má podstoupit asi 1500 lidí.

„Ve firmě Varroc jsme dnes začali testování lidí z těch hal, kde bylo nejvíce nakažených. Je tam aktuálně 23 osob pozitivních, z toho je většina polské národnosti. Ty jsme předávali kolegům v Polsku,“ řekla Svrčinová.

Testovat se bude až do pátku

Podle ní se ve firmě odebírá prvních 200 vzorků. „Šedesát osob jsme poslali do karantény rovnou včetně testování, takže doufáme, že se to tam zachytí včas,“ dodala. Předpokládá, že výsledky testů budou příští týden, testovat se bude až do pátku.

Mediální zástupce firmy Ondřej Činčura ČTK řekl, že pozitivně testovaní jsou zaměstnanci závodu v Novém Jičíně, v závodě Rychvald firma neeviduje k dnešku žádný pozitivní případ.

Pět firem s koronavirem v regionu

„Prvních 200 zaměstnanců bude otestováno v úterý a pro zítřek (středu) je naplánována stejná testovací kapacita. Po vyhodnocení výsledků ze strany Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje následně z její strany obdržíme pokyny k dalšímu postupu,“ uvedl Petr Svoboda, ředitel výrobního závodu Nový Jičín společnosti Varroc Lighting Systems.

Činčura dodal, že pozitivně testovaní a zaměstnanci, kteří s nimi byli v kontaktu, putovali do domácí karantény.

Podle krajské hygieničky je teď v regionu pět firem, kde se nemoc objevila, a to na základě nařízení hygieniků, podle nějž jsou pendleři povinni se jednou za dva týdny nechat testovat.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud