Kutnohorsko v ohrožení: Roušky se vrací do obchodů i MHD. Starosta promluvil o strachu

Aktualizováno -
10. července 2020
17:03
Autor: ČTK, sova - 
10. července 2020
15:55

Lidé na Kutnohorsku musejí ve veřejných vnitřních prostorech opět nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Mimořádné opatření vydali hygienici kvůli ohnisku koronaviru v Církvici, platí od půlnoci na sobotu, řekli v pátek ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová a starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO). Viktora pro Blesk Zprávy řekl, že strach je silným slovem, ale že mají v regionu smůlu.

Ohnisko se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, poté začali přibývat další. Nyní je podle Šalamunové 39 potvrzených případů, za dnešek jich přibylo šest.

Na základě epidemiologické situace jsme rozhodli o vydání mimořádného opatření,“ uvedla mluvčí. Jeho podobu v pátek hygienici projednali se zástupci Kutné Hory na zasedání krizového štábu města. Počet účastníků venkovních akcí nesmí přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200. V restauracích musejí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé s výjimkou členů domácnosti nebo blízkých osob.

Starosta: Máme smůlu, ale spolupracujeme

„Strach je silné slovo, máme z toho respekt. Byli jsme jeden z nejméně nakažených okresů, bohužel jsme měli smůlu, že se to rozšířilo v jedné místní firmě a rázem jsme se překlopili do takových čísel, že jsme museli přistoupit k opatřením,“ řekl Blesk Zprávám starosta města Kutná Hora Josef Viktora (ANO).

Máme dva krizové štáby v rámci obcí s rozšířenou působností. S tím čáslavským úzce spolupracujeme. Jsou tam ředitelé nemocnic, záchranek, vedení hygienických stanic a státní policie,“ uvedl Viktora s tím, že nemocnice v Kutné Hoře navíc spolupracuje s kolínskou nemocnicí.

„Máme spolupráci i s farnostmi, takže u památek budou pro návštěvníky k dostání ochranné pomůcky jako jsou roušky,“ dodal.

Na koupališti nejvýš 500 lidí

Na koupalištích může být ve stejný čas maximálně 500 lidí, na jednoho člověka by mělo připadat alespoň deset metrů čtverečních. Mezi lidmi musejí být alespoň dvoumetrové odstupy s výjimkou členů domácnosti a musí být zajištěna dezinfekce rukou pro personál i návštěvníky.

Obec Církvice na Kutnohorsku, kde se rozšířila nákaza koronavirem (10. 7. 2020).Obec Církvice na Kutnohorsku, kde se rozšířila nákaza koronavirem (10. 7. 2020). | ČTK / CTK / Vostárek Josef

Opatření platí pro území obcí s rozšířenou působností Kutná Hora a Čáslav, tedy pro celý okres. Nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech už dříve zavedly Církvice, Křesetice, Úmonín a Červené Janovice. Nyní je v okrese povinné ve všech vnitřních prostorech mimo bydliště, ale včetně pracovišť. „My jako město to ještě rozšíříme, lidé budou muset mít roušky i v městské autobusové dopravě,“ uvedl Viktora.

Kontakty nemocných z církvického ohniska jsou v karanténě a hygienici je testují. Původně mělo testy podstoupit 100 lidí, nakonec jich bude více. „Primární kontakty jsou otestované, ale jak přibývají noví pozitivní, tak musíme zkoumat i jejich kontakty,“ uvedla Šalamunová.

BoziMilda ( 11. července 2020 09:52 )

No prostě se promořují s předstihem, nečekají na podzim, kdy jsou na řadě všichni ostatní.

zkratik ( 10. července 2020 19:04 )

ať to rozhodnou starostové měst.V TV opět anketa s obyvateli bez roušek

bibulkan ( 10. července 2020 18:33 )

A co malé město ve Středočeském kraji-Městec Králové, kde nákaza mezi pacienty a personálem nemocnice je už od května? Včera odvezli jednu zaměstnankyni ve vážném stavu do Vojenské nemocnice v Praze, další leží přímo tam ve vážném stavu. Nemocnici spravuje město a celou situaci se snaží ututlat.

trintin ( 10. července 2020 18:16 )

Ohnisko se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE.?? Pozdravujte přespolňáky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud