Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Hygienici vytvořili první koronavirovou „vzpomínkovou“ mapu. Řešili i potíže

Autor: ČTK, sova - 
13. dubna 2020
16:30

Hygienici na jihu Moravy poprvé vytvořili u člověka s covid-19 takzvanou vzpomínkovou mapu. Jde o součást chytré karantény, která se má naplno začít rozšiřovat po Velikonocích. Na jihu Moravy je ale nyní málo případů, na kterých by se to dalo vyzkoušet, řekl v pondělí ČTK ředitel krajské hygienické stanice David Křivánek.

Vzpomínková mapa jako součást chytré karantény umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu z jeho mobilního telefonu a platební karty za posledních několik dní. Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a koho je tedy třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény. V posledních dnech se objevila kritika, že hygienici stále nezačali zmíněné vzpomínkové mapy využívat.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je chytrá karanténa jedním z nejdůležitějších projektů v boji s pandemií koronaviru. Chytrou karanténu, která se nejdřív zkoušela právě na jižní Moravě, také odborníci označují za jeden z předpokladů pozvolného uvolňování současných plošných restrikcí.

Hygienici řešili problémy

Systém se ještě stále ladí, včera (v neděli) jsme ale vygenerovali první vzpomínkovou mapu,“ uvedl ředitel. Z mapy vygenerované podle čísla mobilu dotyčného a dat od operátora hygienici zjistí, kde se nakažený člověk pohyboval.

Hygienici minulý čtvrtek absolvovali školení, následně vzpomínkovou mapu zkoušeli vytvořit. Do neděle se jim to ale nepodařilo.

První případ, který jsme měli odsouhlasený, ukázal na šedého operátora (přeprodejce tarifů), který nikdy nepůjde vytrasovat. Řešili jsme to s operátorem. To nebylo jediné, řešili jsme i další věci,“ uvedl ředitel. Především pak ale to, že v Jihomoravském kraji je v posledních dnech málo případů, na kterých by se systém dal vyzkoušet.

Koronavirus v Česku: Lidé v Praze vyrazili za pěkného počasí do ulic. (11.4.2020) Koronavirus v Česku: Lidé v Praze vyrazili za pěkného počasí do ulic. (11.4.2020) | Foto Blesk - Tonda Tran

Zatím jen data od operátorů

Většina nově pozitivně testovaných byla buď z domovů pro seniory, nebo z nemocnic. To znamená, že se nikde moc nepohybovali a generovat nějaké mapy u nich nemá moc smysl,“ uvedl ředitel.

Účelem chytré karantény je co nejrychleji najít potenciálně nemocné a umístit je do karantény. Podle ředitele hygienici na jihu Moravy zatím pracují s daty od operátorů, nikoliv od bank.

V Jihomoravském kraji je k dnešnímu ránu 350 potvrzených případů nemoci covid-19, což je proti nedělnímu večeru o jeden více. V ČR je podle těchto údajů 5991 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ivoadler ( 13. dubna 2020 17:52 )

Myslím, že je kolem toho víc humbuku než praktického užitku. Nejlepší recept je sedět doma na pr deli, jak jen to jde.

fico ( 13. dubna 2020 17:43 )

Tak první dva kreteni se ozvali.

Grizelnis ( 13. dubna 2020 17:10 )

A mr.dali si p.r.de.le hygienici nad mapou????Tvl takovou píííčovskou zpravu o hovnech stvoři max pražska bukva co vecer hulí péra na Václavském náměstí negrům...

krapotkin ( 13. dubna 2020 16:49 )

Tak hygienici se už naučili špiclovat lidi ? Na platíme nejvíc fízlů (v přepočtu na hlavu) na světě ? jestli si myslíte, že budou potřebovat váš souhlas, jste na omylu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa