Kvůli koronakrizi bude pražský magistrát šetřit na běžných výdajích. V ohrožení jsou i investice

Autor: ČTK - 
12. července 2020
12:39

Z důvodu koronavirové pandemie hodlá pražský magistrát přikročit k úsporám na běžných výdajích. Ty se v prvé řadě dotknou zejména dopravy a majetku. Je nadále otázkou, zda nedojde také k úsporám v rámci budoucích investic. Kvůli prodělané koronavirové krizi očekává Praha propad 12 až 15 miliard korun.

„Teď v pondělí jde na radu tisk, kterým by se vlastně měly udělat rozpočtové úpravy a úspory ve výši 614 milionů korun. Primárně se tedy jedná o oblast dopravy a majetku, kde se bude šetřit právě na běžných výdajích,“ řekl v debatě na TV Prima primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ten v diskusi také kritizoval postup vlády. Podle Hřiba je potřeba, aby peníze dostaly nejen obce, ale také kraje. Obce dostanou od vlády 1 250 korun na obyvatele. Praha proto navrhne legislativní úpravu, aby kraje dostaly 500 korun na obyvatele. „Potřebujeme, aby vláda kraje podpořila,“ řekl Hřib.

Kolem investic jasno není

O investicích se vedení Prahy bude podle Hřiba bavit až v září. Případné škrty už ale nyní odmítl europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). „My podpoříme veškeré návrhy na šetření, jediné, kde nechceme šetřit, jsou investice. Není možné, abychom podvázali investice města, zvláště v oblasti dopravní infrastruktury a školství. Investice, kdybychom zarazily, tak by to vedlo k další hospodářské recesi,“ řekl v diskusi Pospíšil.

Podpora podnikatelům

Magistrát již v podpoře podnikatelům odpouští restauratérům nájem za restaurační předzahrádky, hoteliérům poplatek z pobytu a obchodníci mohou zdarma využít zábor veřejného prostranství pro vystavení zboží. Podnikatelům také město odložilo splátky nájmů nebo odpustilo penále z prodlení jeho platby. Praha zavedla také svůj program COVID Praha a vložila do něj 600 milionů korun, které slouží jako záruka pro půjčky podnikatelům.

ov21 ( 12. července 2020 19:58 )

Cpou peníze do projektů co nikdo nechce, typu zmršení dopravy, metro D, tramvaje na Václavaku, místo toho aby opravili třeba mosty co se sypou. Jeden by řekl že když tam nastoupí nová garnitura tak to pujde k lepšímu a ono houby

muscula ( 12. července 2020 13:51 )

ono už tam spíš není z čeho krást

e.lesanova ( 12. července 2020 13:25 )

Podle "aktivit" Magistrátu mají nejspíš problém s pochopením termínu "šetřit"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud