Další rána pro starostu São Paula: Po vážné formě rakoviny se u něj potvrdil koronavirus

Autor: ČTK, mj - 
14. června 2020
11:05

V Brazílii počet nakažených koronavirem rychle stoupá a země se už stala druhou nejvíce zasaženou po Spojených státech amerických. Starosta největšího města země Bruno Covas na sociální síti oznámil, že byl pozitivně testován na koronavirus.

Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 892 mrtvých s nemocí covid-19 a nákaza koronavirem se tam potvrdila u dalších 21 704 lidí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Starosta São Paula Bruno Covas, který se léčí s rakovinou, mezitím v sobotu podle agentury AFP oznámil, že se u něj potvrdila nákaza koronavirem. Starosta uvedl, že nemá příznaky a v práci hodlá pokračovat z izolace.

Pokračuje v práci

Po čtyřech negativních výsledcích byl dnes bohužel můj test na koronavirus pozitivní. Můj lékař mi doporučil zůstat doma, a jelikož nemám žádné příznaky, moje práce starosty nebude nijak omezena. Mohu pokračovat v jednáních s městskou radou přes internet, práci mohu vykonávat i online,“ řekl Covas  ve videu na instagramu v sobotu večer.

Starosta ještě dodal: „Očekávám, že v domácí izolaci zůstanu deset dní. Když budu mít jakékoli novinky, dám vám vědět.“ Covas je aktivní na sociálních sítích a na instagramu ho sleduje přes 165 tisíc fanoušků.

Bojuje i s rakovinou

Starosta São Paula od loňského roku bojuje i s rakovinou. Na začátku pandemie si Covas nechal podle AFP do kanceláře dovézt postel, aby byl v koronavirové krizi k dispozici 24 hodin denně. Loni v říjnu se u starosty potvrdila vážná rakovina trávicího traktu. Po několika cyklech chemoterapie zahájil 26. února imunoterapii, ve stejný den, kdy se ve dvanáctimilionovém São Paulu potvrdil první případ nákazy koronavirem v Brazílii.

„Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych svůj post opustil, protože to lékaři nikdy nepovažovali za nutné,“ uvedl v rozhovoru s AFP před třemi týdny.

Počet obětí stále stoupá

Stát São Paulo, jehož stejnojmenné hlavní město je nejlidnatějším a nejbohatším městem v Brazílii, je nejvíce zasažený pandemii. Nákaza koronavirem se tam dosud podle nejnovějších čísel potvrdila u 172 875 lidí a 10 581 zemřelo. Vzhledem ke klesajícímu počtu osob hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče, Covas ale tento týden schválil postupné otevírání obchodů.

V pátek Brazílie co do počtu úmrtí s koronavirem předstihla Británii a stala se po Spojených státech v tomto ohledu druhou nejvíce zasaženou zemí světa. Celkový počet zemřelých s koronavirem v této latinskoamerické zemi s posledními čísly vystoupil na 42 720, zatímco nákaza se tam potvrdila už u 850 514 lidí.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 dlouhodobě bagatelizuje a preventivní opatření proti šíření koronaviru odmítá s tím, že ohrožují ekonomiku. Restrikce ve snaze omezit šíření nemoci zavedly jen jednotlivé státy brazilské federace.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud