Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

302 nakažených koronavirem na Karvinsku! Obce musí masově dezinfikovat, nákaza se šíří

Autor: ČTK, rum - 
28. května 2020
09:19

Města a obce na Karvinsku musí výrazněji dezinfikovat veřejná prostranství a místa, kde se shromažďuje více lidí. Nařídili to hygienici. Důvodem je hromadná nákaza koronavirem na Dole Darkov v Karviné, kde se nakazilo už 302 pracovníků a jejich příbuzných. Celkově v Moravskoslezském kraji za 24 hodin přibylo 31 nakažených koronavirem. Počet zemřelých stoupl o tři na 48. Od počátku pandemie onemocnělo 1499 osob.

Zvýšená povinnost dezinfekce se týká měst s rozšířenou působností, tedy Karviné, Bohumína, Havířova, Orlové a Českého Těšína a obcí, pro něž tato města vykonávají rozšířenou působnost.

„Účelem nařízení tohoto mimořádného opatření na území zasaženého okresu Moravskoslezského kraje je ochrana veřejného zdraví obyvatelstva a zabránění přenosu a šíření původce nákazy,“ uvedli hygienici. Z dolu se totiž postupně nákaza rozšiřuje mezi další obyvatele, zejména z Karvinska.

Čistí se vše, kam chodí lidé

Veřejná prostranství musí být dezinfikována prostředky s virucidním účinkem, tedy takovými, které ničí široké spektrum virů.

Města a obce by podle nařízení hygieniků měla čistit zvláště zastávky MHD, vchody do obchodů, poliklinik či úřadů, místa k odpočinku, například lavičky, ale i vybavení dětských hřišť nebo sportoviště a předměty, jichž se lidé často dotýkají, jako jsou zábradlí, kliky, madla a podobně.

Nakažení bez příznaků

Podle posledních údajů je v souvislosti s ohniskem na Dole Darkov nakaženo 302 lidí - 217 zaměstnanců dolu, 80 jejich příbuzných a v evidenci je také pět nakažených pracovníků z jiných firem. Z tohoto počtu je téměř 52 procent pozitivních bez klinických příznaků. Pouze pět procent postižených mělo výraznější klinické projevy.

V Dole Darkov se připravuje druhé plošné testování zaměstnanců, které bude zahrnovat téměř 2400 odběrů. Začít má v úterý. Ověří, zda se nemoc později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky při prvních testech byly negativní.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa