Češi v euforii odhazují roušky: Hygienik vysvětlil, jak s nimi teď správně zacházet!

Autor: Tomáš Koníček, Iva Dvořáková - 
28. května 2020
16:44

Nosit, nebo nenosit? A když už, tak kde? Jak je to aktuálně s rouškami? Mnoho lidí v tom má zmatek, část jich už roušku sňala napořád... Ale pozor, nosit roušku je stále povinné!

Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které platí od pondělí 25. 5., roušku potřebujeme i nyní. Musíme ji mít na ulicích, ale i v parcích. Výjimkou je situace, kdy se v okruhu dvou metrů okolo člověka právě nenachází nikdo cizí.

Jinak uvnitř

Přísnější pravidla platí v uzavřených prostorách mimo bydliště. Roušku musíme mít v obchodech, kinech, divadlech, čerpacích stanicích i v hromadné dopravě. Podle ministerstva zdravotnictví je i nadále nutné v těchto prostorách dodržovat odstup dva metry. „Roušky si nasaďte ve veřejné dopravě, včetně taxíků. Po vystoupení z dopravního prostředku je nutné si ihned hygienicky ošetřit ruce,“ přikazuje ministerstvo.

Výjimka v kanceláři

Jinak je to podle opatření mezi kolegy z jedné kanceláře. Tam se prý rouška nosit nemusí – ovšem za předpokladu, že jsou od sebe lidé vzdáleni minimálně dva metry. Nosit ji nemusí ani děti v mateřských školách nebo kupříkladu studenti a jejich zkušební komise. Už dříve byli osvobozeni od roušky lidé, kterým to neumožňuje jejich duševní stav, nebo děti do dvou let.

Oddechli jste si, že začíná doba bezroušková? Víte, kde ji musíte nosit, jak o ni pečovat, aby stále plnila ochrannou funkci, a kdy ji vyměnit za jinou? Na to se Blesk zeptal nejpovolanějších: epidemiologa docenta Rastislava Maďara a pražské hygienické stanice. „Doporučuji nosit u sebe čistý igelitový sáček, do kterého můžeme roušku uložit, když se pohybujeme venku,“ radí Maďar.

Epidemiolog Rastislav MaďarEpidemiolog Rastislav Maďar | Blesk:Jakub Poláček

Pražská hygiena naopak jasně doporučila jednorázovou roušku vždy po sejmutí vyhodit! Jenže to nás může při ceně 25 korun za kus vyjít pěkně draho. Docent Maďar dále nabádá: „S rouškou vždy manipulujte za gumičky nebo provázky, nikdy ji nepopotahujte za střed. Roušku také můžete venku spustit na krk. Před opětovným nasazením ošetřete ruce dezinfekčním gelem nebo si je umyjte, pokud je to možné. Roušku vyměňte, vyperte nebo jednorázovou zahoďte, pokud je navlhlá,“ dodal hygienik.

Takto nám roušku přikazují

Všem osobám se s účinností ode dne 25. května 2020 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to: ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště, v prostředcích veřejné dopravy, na všech ostatních místech, kde se nacházejí alespoň dvě osoby v bližší vzdálenosti než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.

Průzkum: Co bude, až rouška nebude?

Až budeme smět definitivně odložit roušky, stejně je část lidí bude dále nosit. Podle průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas je o tom přesvědčeno 52 procent lidí. Nejčastěji jde o seniory, celkově převažují hlavně ženy. Průzkum se týkal i vakcíny. Pokud by existovala, stejně by se nenechaly dvě pětiny Čechů očkovat.

Video Adam Vojtěch na TK po jednání vlády - abl

gurke ( 29. května 2020 00:30 )

Kre Téni já kvůli vám snad budu roušku nosit i při mr dačce v lese. Na**at.

zwil ( 28. května 2020 23:16 )

Ti nadlidi nám ukázali, jak je to s tím dodržováním... proč bychom my obyčejní měli všechno dodržovat, když ta banda při jednáních taky nic nedodržuje. Prý nejsou zaměstnanci, pan předseda jim to povolil...tak ať jdou všichni s těma svejma kecama do ***...ja jsem si to taky povolil a zaměstnanec nejsem...

krapotkin ( 28. května 2020 20:24 )

Je to nařízení deb ila, který si vozí pr de l ve služebáku za nám ukradené peníze.

Maximilian ( 28. května 2020 19:54 )

Na ulici to už nikdo nenosí,2m....někdo to ani nikdy nenosil a pan starosta za ANO toto podporoval,tak kde je správné řešení?

trintin ( 28. května 2020 17:42 )

Roušku musíme mít v obchodech, kinech, divadlech, čerpacích stanicích i v hromadné dopravě. Podle ministerstva zdravotnictví je i nadále nutné v těchto prostorách dodržovat odstup dva metry. V autobuse MHD odstup dva metry = kolik pasažérů?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud