
Roušky i pro batolata? A jak s kouřením na veřejnosti? Odborníci odpovídají na otázky o ochraně před koronavirem

Kdy si vyměnit roušku? A musí ji nosit i batolata? S praktickými problémy při nošení látkových roušek radí epidemiolog Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu. A co dělat, když jsem silný kuřák nebo alergik?
Mám si vyměnit roušku pokaždé, když zakašlu?
„To je individuální. Obecně platí, že roušku je třeba vyměnit, pokud je vlhká. Pokud si člověk jen trochu odkašle, nutné to není. Ale pokud se rouška kontaminuje sekretem, je třeba ji vyměnit.“
Kam s mokrou rouškou?
„Opatrně sejmout, nikdy se nedotýkat přední části, dát do igelitového pytlíku a doma vyvařit, vysušit a vyžehlit po obou stranách. A pokaždé, když manipulujeme s rouškou, je třeba si dezinfikovat ruce.“
Jak mám postupovat, když chci telefonovat?
„Pravidla jsou nastavená tak, že je třeba mít nasazenou roušku po celou dobu. Proto byste nic z toho neměli na veřejnosti dělat. Je potřeba odejít do soukromí.“
Musí mít roušky i batolata?
„Ano. Neexistuje věkové omezení. Aby opatření fungovalo, musí mít roušky všichni. U dětí sice naštěstí nejsou zaznamenány těžké průběhy, přesto mohou virus šířit.“
Kuřte v soukromí
Také vás napadá, co dělat, když se na ulici potřebujete vysmrkat a kýchnout? Nebo si kousnout do rohlíku či si zakouřit. V jakém případě můžete roušku sejmout? Můžu kouřit bez roušky?
Řada kuřáků tak má dilema, jestli si můžou na ulici stáhnout roušku a zapálit si. Podle Ondřeje Preusse z poradny DostupnýAdvokát.cz záleží na tom, kde si kuřák venku zapálí. „Text nařízení je striktní a bez výslovných výjimek. Musíme ho však vykládat s rozumem a proporcionálně. Takže když budu sám v krkonošských lesích, roušku nepotřebuji. To samé platí, že když budu sám někde kouřit nebo svačit, tak také ne. Pokud bych to však dělal třeba na náměstí, již by to porušením bylo,“ vysvětluje advokát.
Alergici a kýchání
Jste alergici a nyní, když vše kvete, nezadržitelně kýcháte? „Pokud dopředu cítíte, že musíte kýchnout, stoupněte si někam mimo další lidi. Od volně dýchajícího člověka je bezpečná vzdálenost 1,5, takže doporučuji dva metry. Ale čím dále od ostatních, tím lépe. Sejměte roušku (pro tyto případy noste dvě rezervní), vytáhněte kapesník, kýchněte do něj a nasaďte novou roušku,“ radí MUDr. Vilém Kuntscher.
Dítěti nasadit roušku a když se vzpýrá tak sesekat zadek a ono přestane. Pokud nepřestane a rodič je měký, tak nesmí mezy normální lidi, to je jasné. A vycepování díky roušce se bude hodit v budoucnu, dá si majzla než zase zlobit a odporovat. Nejhorší jsou rodiče co jsou ovládaný vlastnímy dětmy, jednak vypadají trapně ti rodiče a jednak často ty děti terorizují nejen je, ale i slušné lidi kolem. Takže asi tak...