Trumpův „recept“ proti viru: Nadějí hydroxychlorochin? Riziko smrtících vedlejších účinků

Autor: Mii - 
24. května 2020
05:30

Mluví se o ní od počátku pandemie. Látka hydroxychlorochin obsažená v některých lécích proti malárii byla popisována jako jedna z velkých nadějí v boji proti koronaviru. První výsledky naznačovaly, že dokáže s léčbou nemoci covid-19 pomoci. Postupně se ale ukazuje, že vedlejší účinky, které mohou být v některých okolnostech velmi vážné, přebíjí možná pozitiva. I proto rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa brát lék preventivně celý svět překvapilo.

Je to další ze série kroků Trumpa, které jsou přinejmenším kontroverzní. Nejdříve doporučoval – byť údajně sarkasticky - užívat injekčně proti koronaviru dezinfekci a nyní oznámil, že už několik dnů bere hydroxychlorochin, aby nemoc covid-19 nechytil. Tedy látku, o které se vede bouřlivá debata bez uspokojivých výsledků.

Co je hydroxychlorochin

Hydroxychlorochin je chemikálie, kterou obsahují nejpoužívanější antimalarika na světě, například Plaquenil. Dříve sloužila pouze k léčbě malárie, ale postupně ji lékaři začali používat i například pro léčbu revmatoidní artritidy nebo lupusu. Dokáže totiž kontrolovat nadměrné reakce imunitního systému. V Česku je látka dostupná pouze na předpis.

Testování hydroxychlorochinu proti novému koronaviru probíhá prakticky od začátku pandemie. První náznaky, že může s léčbou pomoci, přišly z Číny, Francie a Švédska. České ministerstvo zdravotnictví tak v březnu vydalo omezení, aby lékaři s Plaquenilem šetřili a tudíž ho byl dostatek pro případy, že by se jeho pozitivní účinky proti covid-19 potvrdily.

„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,” uvedl tehdy v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Problém s nepravidelným srdečním rytmem

Jenže psal se březen, od té doby proběhlo několik studií, které účinky hydroxychlorochinu zkoumaly. A nadšení vystřídal velmi opatrný přístup. Například testování v Brazílii muselo být pozastaveno, jelikož příliš velké množství pacientů mělo kvůli látce nepravidelný srdeční rytmus. Že tento vedlejší účinek u hydroxychlorochinu existuje, bylo známo, nicméně zde se projevil ve skutečně velké míře.

Podobné zjištění získali vědci v USA a ve Francii – 90 procentům pacientů s těžkým proběhem covid-19 se vyvinul nepravidelný srdeční rytmus. Ten sám o sobě není smrtelný, ale může zvyšovat riziko mrtvice nebo srdeční zástavy, a to už velmi nebezpečné je. Své zjištění obě odborné skupiny popsaly v odborném časopise JAMA Cardiology.

Možná narušuje funkci imunitního systému

Zda je hydroxychlorochin ve vztahu ke koronaviru takový zázrak, zkoumala i Harvardská univerzita. Konkrétně na začátku dubna analyzovala širokou škálu uskutečněných klinických testů a předběžných zpráv od lékařů, kteří látku pacientům s koronavirem podávali.

Výsledek? Testy podle harvardských vědců nebyly uskutečněny správně, u některých chyběla důležitá data, například věk a pohlaví pacientů. „Neexistuje žádný přímý důkaz, že hydroxychlorochin pomáhá u středně závažných až závažných případů koronaviru,“ komentoval zjištění vedoucí lékař studie Mark Poznansky pro server Dailymail.com.

Navíc je podle něj možné, že látka neblaze ovlivňuje funkci imunitního systému pacientů s covid-19. Zdůraznil u toho fakt, že hydroxychlorochin se používá vedle malárie k léčbě již zmíněného lupusu a revmatoidní artritidy, u kterých jsou imunomodulační účinky hydroxychlorochinu žádané. Jenže u koronaviru mohou být spíše kontraproduktivní.

Zřejmě nezrychluje léčbu koronaviru

Čínští vědci zase zkoumali, zda hydroxychlorochin dokáže urychlit léčbu koronaviru. A zjistili, že doba, během které se zotavovali pacienti, byla stejná u těch, kteří požili hydroxychlorochin jako u těch, kteří s ním nepřišli do kontaktu. Uznali nicméně, že symptomy nemoci u pacientů s lékem se jevily mírněji.

Video  „Méně nařizování, více vysvětlování,“ hodnotí protikoronavirová opatření epidemiolog z IKEM  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

V New Yorku pak výzkumníci došli k názoru, že žádný pozitivní efekt léčbou hydroxychlorochinem nevznikl. Své poznatky popsali ve studii zveřejněné v odborném periodiku Journal of the American Medical Association. Věnovali se ovšem pouze těžce nemocnými lidem a ještě zjišťují, zda látka nepůsobí u lehkých a středně závažných případů jinak.

Co říká SÚKL

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rovněž upozorňuje, že dosavadní poznatky o hydroxychlorochinu nestačí k definitivnímu stanovisku, zda je látka proti koronaviru účinná. O antimalarikách říká, že „jejich možný účinek při léčbě nemoci COVID-19 vyplývá z antivirové aktivity zjištěné in vitro, zatímco imunomodulační účinek může v kontextu této léčby potenciálně vést také k nežádoucím účinkům“.

 

Následně shrnuje dosavadní studie, které na téma hydroxychlorochinu proběhly. „Počet pacientů, kterým byl HCQ (hydroxychlorochin) a CQ (chlorochin, další antimalarikum) podán, od počátku epidemie narůstá, avšak stále chybí data dostatečné kvality pro určení výsledků léčby, ale i optimálního dávkování,“ uvádí SÚKL. A dodává, že v Česku se aktuálně chystají dvě klinické studie, které budou zkoumat účinky hydroxychlorochinu.

sorgedoktor ( 24. května 2020 15:13 )

¨ Tady tu medikaci urcite nema z vlasrtni hnlavy. Na Vasem miste bYch se o celnem statnikovi vyjadroval opatrneji. Mel jednu manzelku z byvale CSR, takze je jeden z nejsympatictejsich

CaIifornia ( 24. května 2020 07:41 )

Na rozuhodnuti Trumpa nikdo nemuze brat zretel, protoze je to debil a mel by se lecit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa