Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Za test na koronavirus nejvýš 1674 korun? Cestovky: Nepřijatelné, leda tak pětistovku

Autor: ČTK - 
14. května 2020
17:00

Ministerstvo zdravotnictví začne od pátku regulovat maximální cenu testu na covid-19 pro samoplátce a správní úřady. Stát bude nejvýše 1674 korun, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V současné době za test PCR z výtěru z nosohltanu, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, lidé zaplatí od 1 800 do 3 000 korun. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ještě před zveřejněním cenové regulace řekl, že by považoval za přiměřenou cenu kolem 500 korun, o níž hovořily cestovní kanceláře.

„Testování pro samoplátce je stále více využívané. Chceme, aby cena byla přijatelná a nevznikaly velké cenové rozdíly. Cenový předpis začne platit od zítra,“ řekl ČTK ministr.

„Nejsem lékař ani pracovník laboratoře, ale myslím, že bychom zkrátka měli najít nějakou cestu mezi třemi tisíci korun a skutečnou cenou toho jednoho testu. Vím, že testy, které probíhají podobně, stojí několik stovek, takže když tady někteří operují s cenou kolem 500 korun, tak mi to přijde přiměřené,“ sdělil ČTK Petříček před zveřejněním regulace. „Nechci, aby každý, kdo chce nebo potřebuje vyjet za naše hranice, přišel v už tak složité době na buben,“ dodal. Upozornil ale, že rozhodnutí je v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

Asociace cestovních kanceláří: Cena je příliš vysoká

Cena testu na onemocnění covid-19, jak její maximální výši stanovilo ministerstvo zdravotnictví, je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nepřijatelná. Ministerstvo by podle něj mělo poctivě zveřejnit náklady. Papež to uvedl v reakci na informaci ministra Vojtěcha. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové se cena odvíjí od částky, kterou platí laboratořím zdravotní pojišťovny.

„Podle našich informací je nákladová cena 350 korun,“ řekl Papež. Podle něj by proto cena pro spotřebitele neměla přesáhnout 500 korun. Pokud stát test stanoví jako povinnost pro cestování, měl by se také postarat o to, aby byla cena akceptovatelná, uvedl.

Nejlevnější testy laboratoří jsou nyní dostupné přibližně za 1 200 korun. Vstupní náklady se podle informací ČTK mohou významně lišit podle použitých chemikálií a jejich dodavatelů. Největší položka je ale práce laboranta, protože testování trvá několik hodin a se vzorkem je třeba opakovaně pracovat. Koncem února Státní zdravotní ústav uvedl, že pokud laboratoř postupuje podle aktuální metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO), je cena testu přibližně 5000 korun.

Levnější jsou komerční testovací sady. „Předpokládáme, že cena reagencií, bez nákladů na technické vybavení, provoz laboratoře a personál, bude v řádu několika stovek korun. K nákladům na jedno vyšetření je třeba připočítat také náklady na izolaci nukleových kyselin,“ řekla ČTK tehdy vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková.

Negativní test na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, by měl být podle epidemiologů jednou z podmínek letního cestování do ciziny. Některé země ho pravděpodobně budou požadovat před vjezdem. Po návratu bude povinný v České republice. Bez něj by lidé po dovolené museli do čtrnáctidenní karantény, kterou by jim stát nehradil. Pravidelně test nyní potřebují například tzv. pendleři, dosud za něj platili mezi 1 800 a 3 000 korunami.

Cestování mezi zeměmi není důvod bránit, tvrdí Papež

Cestování do zemí s podobným rizikem nákazy by podle Papeže nemělo být podmíněno testem ani karanténou. Dvoustranné dohody mezi státy, které by měl podle Papeže stát uzavírat, aby pomohl cestovnímu ruchu jako nejvíce zasaženému odvětví, by měly zahrnovat cestování bez takové podmínky.

Aktuální čísla nakažených v České republice v přepočtu na populaci nejsou podle Papeže závažná, není proto důvod bránit cestování alespoň do vybraných zemí. Zavírání hranic je podle něj nedemokratické.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že hranice se Slovenskem a Rakouskem by se mohly otevřít 8., nebo 15. června. Ministr Petříček o tom má příští týden jednat se zástupci obou zemí. V létě by podle Petříčka mělo být možné cestovat kromě sousedních států také do Chorvatska, Bulharska, Řecka či Slovinska.

V současné době má povolení testovat téměř stovka laboratoří. Vedle nemocnic, zdravotních ústavů nebo akademických pracovišť jsou mezi nimi i desítky soukromých laboratoří. Na začátku května ministerstvo uvedlo, že kapacita je nyní asi 13 000 testů denně. Samotné testování trvá několik hodin, na výsledky se v době největšího náporu epidemie čekalo i několik dní. Nyní jsou většinou do druhého dne.

Pendleři, kteří jezdí za prací do zahraničí, mají povinnost se testovat pravidelně. Nejdříve byl interval dvoutýdenní, později byl prodloužen na měsíc. Testovat formou PCR by se do budoucna měli také zaměstnanci domovů pro seniory, v současné době jsou pravidelně vyšetřováni rychlotesty, které ale prvních několik dní od nákazy protilátky neodhalí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa