Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Letní tábory od 27. června: Hygienička je pro. Prymula řekl, jak to bude s rouškami a testy

Aktualizováno -
14. května 2020
14:51
Autor: ČTK, for - 
14. května 2020
14:36

Letní tábory se při zachování příznivé epidemiologické situace budou moci uskutečnit od 27. června. Zástupci jejich organizátorů se ve středu dohodli s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou na podmínkách k jejich konání, řekl ČTK předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček. 

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v České televizi doplnila, že maximální počet dětí i pořadatelů by byl 500 lidí, u stanových táborů stovka. Navrhovaná hygienická opatření proti šíření koronaviru by podle Sedláčka pro většinu táborů neměla být překážkou. Detailní informace zveřejní ministerstvo zdravotnictví na páteční tiskové konferenci.

Podmínkou účasti dítěte na letním táboře je každý rok potvrzení od lékaře, že je k účasti způsobilé. Platí jeden rok, takže ho rodiče využívají opakovaně. „Letos by bylo lepší, kdyby se lékařský posudek vystavoval čerstvý a posuzoval aktuální způsobilost dítěte na tábor jet i vzhledem k epidemii koronaviru,“ uvedla v ČT Rážová.

Pro účast dítěte na táboře nebude podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly nutný test na covid-19. Roušky budou děti muset nosit jen na výletech mimo tábor.

Dětské tábory jsou v současnosti zakázané kvůli epidemii nového koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) na začátku května uvedl, že by se mohly konat od 1. července. Očekával, že se to vyjasní do konce května a rozhodující bude epidemiologická situace.

Konání táborů potvrdil na svém twitteru u ministr zdravotnictví s tím, že možná bude povolet počet 500 lidí.

Přesné datum se dozvíme v pátek

Podle Sedláčka se organizátoři táborů s hlavní hygieničkou dohodli na tom, že se termín pro možnost jejich konání posune ještě o několik dní dopředu. Konec školního roku totiž letos připadá na úterý 30. června, řada škol bude mít poslední dva dny ředitelské volno, a prázdniny tak dětem začnou de facto už v sobotu 27. června. Přesné podmínky a počty účastníků na táborech zveřejní v pátek ministerstvo zdravotnictví, řekl předseda ČRDM.

Podle něj navrhované limity umožní realizovat naprostou většinu táborů. Domluvená opatření jsou pro pořadatele táborů akceptovatelná, uvedl. Organizátoři táborů jsou podle něj připraveni se přizpůsobit tak, aby snížili riziko přenosu infekce.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová odhaduje, že roušky budou součástí našich šatníků i vlétě Hlavní hygienička Jarmila Rážová odhaduje, že roušky budou součástí našich šatníků i vlétě | ČTK/Deml Ondřej

Na táborech by měla platit například přísnější pravidla pro personál v kuchyni. Podle Sedláčka se v kuchyni zřejmě bude vyžadovat nošení roušek společně s rukavicemi a pracovním pláštěm. Detaily by měly záviset na tom, zda půjde o kuchyni v pevném objektu, nebo o tábornický způsob přípravy stravy.

Omezit by se mohlo zapojení dětí do přípravy jídla u akcí nad 50 lidí, protože to podle Sedláčka ministerstvo zdravotnictví považuje za rizikové. „Zda zůstane možnost zapojit děti do přípravy stravy alespoň v přípravné fázi, není zatím ještě jisté,“ řekl.

Důležité podle něj bude omezit kontakty účastníků tábora s okolním světem, včetně návštěv rodičů či výletů. Pokud by se na táboře potvrdil případ nákazy novým koronavirem, musel by se podle Sedláčka ukončit.

Příměstské tábory by se měly řídit obecnými opatřeními, které proti koronaviru stanovuje vláda. Putovní tábory by se letos konat neměly, ministerstvo zdravotnictví doporučí je neorganizovat, doplnil předseda České rady dětí a mládeže.

Video  „Mega akce nepustíme,“ řekl k létu Babiš. Za letní tábory i limit 500 osob se ale přimluvil  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud