50 autobusů projelo demonstrativně Prahou: „Hrozí nám krach,“ upozorňují dopravci. Havlíčkovi předali návrhy

Aktualizováno -
12. května 2020
11:04
Autor: ČTK - 
12. května 2020
09:54

Kolem 50 autobusů v úterý po deváté hodině vyrazilo na demonstrativní jízdu centrem Prahy. Dopravci tím chtěli upozornit na kritickou situaci v oboru, většina firem totiž kvůli pandemii koronaviru přišla o všechny zakázky, čtvrtina z nich podle organizátorů akce může úplně skončit. Firmy své návrhy předali ministrovi průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO). Ten chce problém řešit spolu s dalšími resorty. Upozornil, že bude nutné stimulovat poptávku.

„Chceme ukázat, že nás není málo, a upozornit tak na to, že může dojít ke krachu mnoha firem. Dosud však na naše výzvy nikdo z vlády nereagoval, proto jsme se rozhodli pro tuto akci,“ uvedl jeden z organizátorů, Jan Veselý z firmy Enjoy Europe. Dopravci mezi návrhy na ulehčení v současné krizi zařadili například odpuštění fixních nákladů do konce března příštího roku, odpuštění odvodů za zaměstnance, odklad splátek leasingů, úvěrů a dalších poplatků nebo snížení sazby DPH.

Demonstrativní jízda začala po deváté hodině u Čechova mostu. Dopravci následně pokračovali kolem nábřeží k Argentinské ulici až k Úřadu vlády, kde se setkali s Havlíčkem a návrhy mu předali. Ten chce problém řešit spolu s dalšími resorty. Upozornil, že bude nutné stimulovat poptávku.

Podle Veselého se krize v zájezdové dopravě začala projevovat už v únoru, kdy přestala jezdit asijská klientela, především z Číny. V březnu pak firmy přišly i o evropské a domácí zakázky, čímž byl obor téměř utlumen. Veselý v této souvislosti uvedl, že až 95 procent dopravců je nyní zcela bez zakázek, zbylá část se pak adaptovala například na svozy zaměstnanců.

Současná krize tak nejspíš povede ke krachu řady firem. Podle Veselého by mohla skončit až čtvrtina z nich. Z průzkumu dopravců také vyplynulo, že až 28 procent zaměstnanců v zájezdové dopravě bude propuštěno. Většina dopravců nyní své autobusy odstavila, část z nich je bude chtít prodat. Veselý ovšem upozornil, že po nich teď není žádná poptávka.

e.lesanova ( 12. května 2020 14:29 )

Organizátor je asi rozumu mdlého...50 smradlavých prázdných autobusů vyřeší co?? Jsi-li soukromý podnikatel, nauč se hospodařit tak, aby tě tři měsíce výpadku nepoložily...a neotravuj

vvalsidal ( 12. května 2020 11:50 )

vvalsidal ( 12. května 2020 11:50 )

vvalsidal ( 12. května 2020 11:50 )

vvalsidal ( 12. května 2020 11:49 )

To je proto že páni podnikatelé nevědí co je finanční gramot­nost­...ne­šetři­li aby měli finance pro srýčka Příhodu v záloze...jinak jak řekl majitel Student agency .....je to riziko povolání ! Zisky do vlastních kapes...a plakat aby stát dopla­til.­..ne­ne..­.páni podnikatelé máte smůlu!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud