Chaos v nákupech: Oblečení si nezkusíte, boty jen s ponožkou. A „karanténa“ pro knihy

Autor: ČTK, sova - 
25. dubna 2020
19:38

Lidé si v kamenných prodejnách, které se v pondělí otevřou, budou moci zkoušet boty. Nutností budou ponožky na nohou a povinnost před zkoušením si dezinfikovat ruce. Na dotaz ČTK to v sobotu sdělil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Oblečení se zkoušet nebude moct, muselo by do karantény stejně jako třeba knihy.

Vláda od pondělí povolila opětovné fungování provozoven do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchody zvenku. Musejí ovšem dodržet požadavky pro provoz, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví (MZd) na svém webu. Je mezi nimi například zákaz zkoušení oblečení v prodejnách oděvů.

„Boty se zkoušet mohou, ne však na holou nohu, což platilo většinou i do teď. A lidé si musí před tím dezinfikovat ruce,“ napsal dnes ČTK Havlíček. Reagoval tak na páteční informace z ministerstva zdravotnictví, které uvedlo, že se nepovoluje zkoušení oblečení a nebudou otevřeny kabinky. Zákazníci i prodejci tak neměli zcela jasno, zda se vztahuje i na obuv.

Sako ne a boty ano?

Na pondělní otevření jsou připraveny například prodejny obuvi Jadi.cz. „Vždy vyžadujeme zkoušení s ponožkami. A pokud zákaznice navštíví prodejnu tzv. naboso, pak je jí zdarma poskytnut pár zkoušecích ponožek. V aktuální situaci, když lidé například boty nakoupené přes e-shop vrátili, jsme již v březnu tuto obuv na určitou dobu odstavili a dezinfikovali ozonem. To se týká i reklamované obuvi, která také prochází dezinfikováním dříve, než s ní reklamační technik jakkoliv dále nakládá,“ řekl v sobotu ČTK jednatel firmy Jaromír Horčička.

Nařízení o zákazu zkoušení oblečení kritizuje manažer české oděvní značky Pietro Filipi Ladislav Pštros. Vláda podle něj omezuje podnikání a nedá se počítat s tím, že do prodejen budou přicházet zákazníci. „Jak je možné, že je povolené zkoušení oděvů ve větších hypermarketech, a to po celou dobu krizového opatření? V čem je rozdíl, že sako se zkoušet nemůže a boty ano? Pokud se vláda a epidemiologové bojí přenosu viru v kabinkách, tak pro nás je velmi snadné regulovat počet lidí v kabinkách a je snadné udržovat čistotu kabinek po každém zkoušení,“ uvedl v sobotu pro ČTK.

Prodejci tak musí zajistit, aby lidé dodržovali například dvoumetrové odstupy, u často dotýkaných předmětů, jako jsou například kliky, musejí umístit dezinfekci. Personál musí používat rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Vrácené zboží musí na tři dny umístit do kontejneru nebo krabice označené karanténa.

Knihy po vrácení dva dny v karanténě

Podobné boxy budou muset být také v knihovnách, kniha v něm po vrácení bude muset zůstat následující dva dny. Podrobné informace k uvolňování opatření zveřejnilo v pátek ministerstvo zdravotnictvím na svém webu. Pro knihkupce platí, že manipulovat s knihami a dalším podobným zbožím může personál jen v rukavicích, zákazníci si musejí u vstupu dezinfikovat ruce.

„Zákazníci u vstupu do knihkupectví povinně použijí dezinfekci rukou, doporučujeme to i u výstupu z prodejny. Za těchto podmínek mohou lidé na knihy sahat,“ sdělil ČTK ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda ve čtvrtek schválila rychlejší uvolňování podnikatelských a dalších činností. Od pondělí se tak mohou otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchod zvenku. Provoz mohou obnovit také informační centra, knihovny, posilovny a fitness centra, zoologické, botanické a dendrologické zahrady bez vnitřních expozic. Lidé mohou znovu do autoškol a na bohoslužby.

naidka ( 26. dubna 2020 14:20 )

Když vydali plošné zákazy, měli vydat i plošné příkazy. Lidičky, kteří by chtěli tako zařízení s tuctem roušek ve sterilním obalu navštívit, budou z toho tak tumpachoví, že radši nikam nepůjdou.
Mě zaujaly knihovny. Knihovnice musí sama nabízet, co si budeš chtít přečíst, nehledě na to, kolik času stráví s jednotlivými knihomoly, vrácené knížky se budou vracet projitím přes koridor jiné knihovnici, která vrácené knížky musí nechat 3 dny vyluftovat, aby případné viry z nich odlítly.

naidka ( 26. dubna 2020 14:09 )

Jak vidíš, do některých neprobádaných oblastí se to ještě nedostalo.

naidka ( 26. dubna 2020 14:08 )

amerlock:Ty nohy za Havlíčkem to jsou Babišovy?
Né, typově odpovídají Němcové nebo Moravcové.

Petra Jenkova ( 26. dubna 2020 11:32 )

anna1234 ( 26. dubna 2020 08:57 )

.. napsal jsi to stručněji

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud