Nákaza z kelímku od jogurtu? Hygienička vysvětlila, proč roušky ano, rukavice ne!
Na Zlínsku se objevil zvláštní případ nákazy. I přes veškerá hygienická opatření se v obchodě se smíšeným zbožím kromě zaměstnanců nakazila i dívka (14), která si šla v rukavicích koupit jeden jogurt.
Nabízí se tedy otázka, zda se děvče nakazilo z kontaminovaných rukavic, nebo z obalu jogurtu. A jak to tedy s rukavicemi vlastně je? Je to jednoduché. Aby splňovaly ochrannou funkci, musí se s nimi správně manipulovat.
Kontaminace a trhliny
„Rouška kryje obličej po celou dobu pobytu venku. Zato rukavicemi osaháme plno ploch a předmětů a může se stát, že si sundáme roušku v kontaminovaných rukavicích, a tím je možná kontaminace kritického místa – obličeje a sliznic,“ vysvětlila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová a dodala, že nejčastěji používané rukavice nejsou dost odolné při běžných aktivitách a mohou na nich snadno vzniknout trhliny. „Při důsledném používání roušky rukavice nepotřebujeme,“ dodala MUDr. Jágrová. I Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že pokud si často a správně myjete ruce, nošení rukavic je zbytečné.
Nepropichovat obal lžící
Další možností, jak se dívka mohla nakazit, je ta, že sáhla po kontaminovaném obalu jogurtu. Podle náměstka pro zdravotní péči a vedoucího projektu Chytrá karanténa Romana Prymuly je potřeba i při nákupu dodržovat zásady hygieny.
„To znamená nedotýkat se povrchu obalu něčím, co potom vnáším do úst. Neotvírat například lžící kelímek od jogurtu či jeho alobalový uzávěr a pak s toutéž lžící obsah jíst. Určitě nedoporučuji jogurt konzumovat na ulici. Když ho však uchováte den, dva v ledničce, na povrchu obalu už nic nebezpečného nemůže být. Když ho potřebujete sníst okamžitě, neměli byste se dotýkat stěn, aby se obsah nezkontaminoval. A v mezidobí si samozřejmě umýt ruce,“ doporučuje Prymula.
Jeden raritní případ
„Pokud chcete některé potraviny konzumovat ihned, otřete jejich obaly hadříkem s dezinfekcí. Ostatní vložte do lednice,“ doporučuje Prymula a dodává: „Abychom nedělali z komára velblouda – jde o opravdu jeden raritní případ. Není zjištěno, jak došlo k vlastnímu mechanismu nákazy. Je to poměrně výjimečná věc. Ale jak je zřejmé, i to se může stát.“
Jak dezinfikovat nákup
● Balené potraviny – otřete mýdlovou vodou s roztokem etanolu.
● Zelenina a ovoce – dobře omyjte mýdlem a vodou ● Nebalené pečivo – nechte rozpéct v troubě nebo toustovači
● Potraviny obecně stačí tepelně upravit – tedy uvařit, nebo upéct.
● Trvanlivé potraviny, které hned nespotřebujete, nechte na odděleném místě „v karanténě“.
● S nákupem pracujte v jednorázových rukavicích, ty potom vyhoďte a umyjte nástroje, které jste používali. Důkladně si také umyjte ruce.
Lháři ulhaný! A koblihy jim ty nesmysly žerou a žerou. Jasněěě, dívka se nakazila z jogurtu! Ještě štěstí, že si ten kelímek na dva týdny schovala, aby se po propuknutí nákazy dal prokazatelně určit zdroj nákazy. Proboha lidi, přemýšlejte trochu. Chčijou nám na hlavy a ani se nesnaží předstírat, že je to déšť!!!