Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Pražské školky se otevřou v květnu: Radnice je pro jistotu zásobují zdravotnickým materiálem

Autor: ČTK, jim - 
30. dubna 2020
15:58

Krizová opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru se postupně uvolňují a Česko se pomalu navrací do běžného života. V hlavním městě by se měly od 25. května otevřít všechny školky, které provozují městské části. V některých oblastech to ale bude už 14. května. Jak se na otevření školky a městské části chystají?

O otevření školek rozhodují samy městské části. V tuto chvíli ještě nemají informace od vlády nebo krizového štábu, jak by měly postupovat, přesto již plánují otvírání mateřských škol. Starosta Libuše Jiří Koubek (TOP 09) na facebooku uvedl, že čtyři školky, které městská část spravuje, již byly dezinfikovány a personál se připravuje na dřívější otevření 14. května. Radnice tím podle něj chce vyjít vstříc rodičům, kteří se potřebují vrátit do běžného života.

Otevření již od 18. května zvažuje také Praha 5. Podle vedoucí odboru školství městské části Jany Zacharové by nastalo v případě, že radnice stihne zařízení připravit a že se nezhorší epidemiologická situace. „Tomuto kroku bude předcházet průzkum zájmu rodičů,“ řekla. Dříve, konkrétně 11. května, by se podle radního pro školství Zdeňka Davídka (za STAN) mohla do školek vrátit také část dětí v Praze 9. Týkalo by se to školek Kytlická a U Nové školy, které se nyní starají o děti zdravotníků, učitelů či policistů.

Nejsou pokyny

Zástupci většiny radnic nicméně uvedli, že považují za vhodné spojit otevření školek a základních škol a počítají tak s termínem nejdříve 25. května. Ohledně režimu provozu, počtu dětí ve třídách či hygienických opatření městské části čekají na metodické pokyny z ministerstva školství, které měly být hotovy do konce dubna. Ministerstvo dnes sdělilo, že manuál bude hotov do poloviny příštího týdne. Některé radnice s předstihem zásobují školky dezinfekcí a ochrannými prostředky.

Například mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta uvedl, že radnice při plánování vychází z již zveřejněných pokynů pro otevření prvního stupně základních škol. „Počítá se s počtem 15 dětí na třídu. Od běžného provozu odlišně bude probíhat přijímání a shromažďování dětí,“ uvedl. Dodal, že příchody dětí budou rozfázovány a zajištěno bude také jejich střídání při stravování.

Teploměry a ochranné obleky

Radní Prahy 6 Marie Kubíková uvedla, že účast dětí nebude povinná a bude se řídit obdobnými podmínkami jako u základních škol. „Naše školy a školky vybavíme bezdotykovými teploměry a dalšími ochrannými prostředky,“ dodala. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek sdělil, že radnice nechala do všech 45 budov základních a mateřských škol rozvést dezinfekci a ochranné pomůcky. „Na každou budovu připadlo 100 litrů dezinfekce, 500 kusů roušek a 100 párů rukavic. Zároveň všech 1700 pedagogických a nepedagogických pracovníků našich obdrží osobní lahvičku dezinfekce, roušky, štíty a ochranný plášť,“ uvedl.

Školy jsou z rozhodnutí vlády kvůli pandemii nového koronaviru zavřené od 11. března. Střední školy by se měly částečně otevřít 11. května, a to pro studenty posledních ročníků k přípravě na maturitní a závěrečné zkoušky. V pondělí 25. května by se do škol mohli vrátit žáci prvního stupně základních škol. Vládní opatření se nicméně netýká mateřských škol, které pražské městské části zavřely z vlastní iniciativy a samy mohou rozhodnout o jejich opětovném otevření.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud