Vláda urychlila uvolňování: Akce do 100 osob už od 11. května. A další novinky

Aktualizováno -
30. dubna 2020
19:09
Autor: ČTK, Mii - 
30. dubna 2020
17:57

Vláda kvůli příznivé epidemiologické situaci opět urychlila uvolňování koronavirových opatření. Od 11. května bude nově možné pořádat kulturní a společenské akce do 100 osob, zároveň ale zakázala konání velkých festivalů až do konce října. Deváťáci a vysokoškoláci se rovněž budou moci v omezeném režimu vrátit do škol a nošení roušek dostalo další výjimky.

Opatření o konání akcí do 100 osob se týká mimo jiné provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, spadat do této kategorie budou i svatby. Aktuálně platí limit deseti osob.

Od 11. května se podle dřívějšího plánu vlády otevírají všechny obchody v nákupních centrech, zahrádky restaurací, kadeřnictví a kosmetická studia, muzea a galerie, zahrady zámků a hradů a venkovní prostory pro trénink sportovců profesionálů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) dnes řekl, že k venkovním sportovištím pro trénink se 11. května otevřou i vnitřní prostory.

Opatření se týká také bohoslužeb, kterých se od 11. května bude moci zúčastnit 100 lidí. Výjimkou bude mše v katedrále sv. Víta, která se uskuteční 5. května za účasti prezidenta Miloše Zemana a pro níž vláda povolila počet 60 účastníků.

„Tisícihlavé mezinárodní festivaly je něco, co si hygienici ani ministerstvo zdravotnictví představit nedovede. Říkám to definitivně. Budeme se samozřejmě bavit, co bude v létě možné. To vám ale teď neřekne nikdo z nás, protože to bude věcí toho, jak se vyhodnotí první krok (účast 100 lidí), jak se to projeví,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vláda dnes také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci.

Deváťáci a vysokoškoláci můžou zpět do škol

Od 11. května se budou moct vrátit deváťáci do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Bude to dobrovolné a scházet se žáci budou moct na konzultacích do 15 osob. Podmínky návratu do škol v době epidemie koronaviru pro poslední ročníky základních škol tak budou podobné jako v případě závěrečných ročníků středních škol, které se připravují k maturitám a závěrečným zkouškám.

K 11. květnu bude obnovena rovněž činnost zájmových kroužků mládeže, a to v počtu do 15 osob. Do provozu se vrátí i školské poradny. Ve stejný den bude možná i osobní přítomnost dětí na výuce v Základních uměleckých školách a jazykových školách ve skupinách do 15 osob.

Na vysoké školy se budou moct od 11. května vrátit studenti všech ročníků ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu se nevztahuje na praktickou výuku a praxi. V omezeném režimu už fungují vysoké školy od minulého pondělí. Společné aktivity nyní mohou ale plnit pouze nanejvýše v pěti lidech.

Test pro pendlery jednou za měsíc

Jedním z bodů jednání vlády byli i tzv. pendleři. Vláda rozhodla, že test na koronavirus budou muset předložit na hranicích jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů. Kabinet věc dnes znovu diskutoval po týdnu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze s testováním skončit kvůli šíření viru přes rodiny lidí, kteří jezdí každý den do práce za hranice.

Podle dosud platného ustanovení se musejí pendleři negativním testem prokázat na hranicích jednou za dva týdny. Pokud si ho nepořídí za hranicemi, mohou tak učinit i na vybraných místech v Česku. Po dvou týdnech ježdění přes hranice bez testu musejí na dva týdny do karantény. Kabinet při přijetí opatření počítal s tím, že testy budou pendleři získávat za hranicemi, později Vojtěch připustil, že mohou být i z Česka.

Systém s sebou nese podle jeho kritiků problém, a to jak se mají pro test nebo jeho výsledky bez hrozby trestu pendleři vypravit z karantény na odběrové místo.

Konec daně z nabytí nemovitosti

Vláda schválila i návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték až do konce roku 2021. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně, uvedlo již dříve MF. V letošním roce by to pak mělo být 10,6 miliardy korun.

Novela by měla mít podle ministryně zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později.

Zároveň vláda prodloužila z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení.

Roušky už nemusí nosit umělci a moderátoři

Nechyběly ani roušky. Od pátku je nebudou muset nosit děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů. 

Umělci a moderátoři ale budou muset mít PCR test na koronavirus s negativním výsledkem, který není starší než čtyři dny. Pokud provádění díla trvá déle, budou muset umělci být testováni alespoň jednou za dva týdny. Mezi účinkujícími a dalšími osobami (spolupracovníky či diváky) musí být dodržen dvoumetrový odstup. 

Senioři mají stále svůj čas

„Seniorský čas“ v obchodech bude platit i nadále.  Lidé starší 65 let tak mohou stále nakupovat v provozovnách s prodejní plochou nad 500 metrů od 8 do 10 hodin. Vymezený čas vláda ponechá z preventivních důvodů ještě minimálně měsíc. Senioři mohou nakupovat ale i v průběhu celého dne. V čase od 8 do 10 hodin mají ale zaručeno, že budou v obchodě sami. 

„Nechceme v tuto chvíli toto opatření rušit a to z toho důvodu, že toto opatření bylo přijato za účelem ochrany těch nejohroženějších skupin. Chceme je stále ještě v tuto chvíli chránit, protože si myslíme, že je to na místě. To znamená, že to rozvolňování probíhá, ale v tomto směru se můžeme bavit o nějakém rozvolňování až na začátku června,“ reagoval na dotaz Blesk Zpráv ministr zdravotnictví Vojtěch.

Řešili i rozpočtovou strategii

Vláda řešila také výdajové rámce státního rozpočtu a fondů. Pro příští rok by měly být 1,792 bilionu korun, rozhodla. V roce 2022 by to mělo být 1,811 bilionu korun a o rok později 1,825 bilionu Kč.

Součástí materiálu Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí je i Konvergenční program. Podle něj se veřejné finance letos propadnou kvůli dopadům šíření koronaviru do schodku 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňského přebytku 0,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh by pak měl letos stoupnout na 37 procent HDP z loňských 30,8 procenta HDP. V roce 2021 by pak měl schodek veřejných financí klesnout na 4,1 procenta HDP a dluh by měl stoupnut 40 procent HDP.

tomik007 ( 1. května 2020 11:49 )

Na te fotce zjevne uvolnuji plyny....

zkratik ( 30. dubna 2020 23:00 )

Od pátku je nebudou muset nosit děti od dvou do sedmi let v mateřských školách

to propadají žáci ze školy do školky?

marmat ( 30. dubna 2020 22:29 )

Tady zase trollej děti, aby trolli­ly..­...hef­tova­ly..­..
KDO JIM TUHLE PROPAGANDU PLATÍ ????

marmat ( 30. dubna 2020 22:27 )

Hlavní je, že ani Vy zatím neplatíte životem !!!
Dnes 21:24fš, Novinky
Znepokojivá čísla přináší britská studie, největší svého druhu v Evropě. Vyplynulo z ní, že každý třetí člověk s onemocněním covid-19, který se v Británii dostane do nemocnice, z ní už nikdy nevyjde. Šetření, jehož výsledky zveřejnilo globální konsorcium International Severe Acute Respiratory and emerging Infections (ISARIC), též zjistilo, že zemře i více než polovina pacientů na plicních ventilátorech

marmat ( 30. dubna 2020 22:25 )

Anifa...ASI V ROZVODU....chce to uspěchat....
Dnes 21:24fš, Novinky
Znepokojivá čísla přináší britská studie, největší svého druhu v Evropě. Vyplynulo z ní, že každý třetí člověk s onemocněním covid-19, který se v Británii dostane do nemocnice, z ní už nikdy nevyjde. Šetření, jehož výsledky zveřejnilo globální konsorcium International Severe Acute Respiratory and emerging Infections (ISARIC), též zjistilo, že zemře i více než polovina pacientů na plicních ventilátorech

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud