Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Remdesivir virologa Cihláře v USA úspěšně prošel testem. Fandí mu i Trumpův epidemiolog

Autor: ČTK, sova - 
29. dubna 2020
19:15

Experimentální lék remdesivir americké společnosti Gilead úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání. Informoval o tom ve středu zpravodajský web Politico s odvoláním na tiskové prohlášení firmy. Pozitivní výsledky testu ve středu přivítal prezident Donald Trump. Remdesivir byl pokusně použit při léčbě pacientů s covidem-19 v řadě zemí včetně České republiky.

Studie, kterou zaštítil americký vládní Národní ústav pro alergii a infekční nemoci (NIAID), přinesla podle výrobce „pozitivní data“. Podrobnosti ústav NIAID oznámí později. Lék, který zabraňuje množení viru, vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

Jako první v Česku ho dostával třiapadesátiletý pacient v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, a to na přelomu března a dubna. Tento týden nemocnice oznámila, že pacient je v dobrém stavu a byl přeložen na standardní oddělení.

Epidemiolog Fauci uvedl, že lék by mohl být účinný

Podle serveru Politico může být studie sponzorovaná NIAID mezníkem v závodě o nalezení léku na covid-19. A to přesto, že některé jiné informace o léčbě remdesivirem vyvolaly smíšené reakce.

Lék remdesivir vyvíjí americká firma Gilead SciencesLék remdesivir vyvíjí americká firma Gilead Sciences | Reuters

Zprávu o pozitivních výsledcích testu remdesiviru ve středu v Bílém domě přivítal prezident Donald Trump, oznámila agentura Reuters. Podle hlavního amerického epidemiologa Anthonyho Fauciho data z testu ukazují, že lék by proti koronaviru mohl být účinný. Fauci nicméně upozornil, že získané poznatky je třeba dál analyzovat.

Podle jiné, vlastní studie firmy Gilead se pacienti s těžkým průběhem nemoci po pěti dnech léčby nacházeli ve stejně dobrém stavu jako ti, kdo užívali remdesivir deset dnů. Víc než polovina lidí z obou skupin opustila nemocnici dva týdny po začátku experimentální léčby. V případě brzkého podání léku byl účinek léku silnější.

Srovnání s uživateli placeba

V první skupině zemřelo osm procent nemocných, ve druhé jedenáct procent. Ve skupině s delším podáváním léků muselo deset lidí kvůli vážným vedlejším účinkům experiment opustit. Kolik pacientů v kontrolních skupinách bylo, Politico neuvádí.

Interní experiment firmy Gilead byl netradiční, napsal server, protože výsledky nebyly srovnány se skupinou pacientů, jimž bylo podáváno placebo, tedy neúčinná látka. Studie NIAID, o jejíchž výsledcích budou informace později, už takový postup dodržela.

Ifigenie ( 30. dubna 2020 09:58 )

Nevím, nevím. Informace, že lék prošel testem jsou z USA. Pokud vím, tak naši lékaři tolik ten lék neopěvují, dokonce říkají, že moc nezabral, a není účinný. Tak nevím, proč najednou tolik nadšení. Já bych se určitě očkovat nějakým preparátem z USA nedala. Nevěřím jim.

frantacizek ( 29. dubna 2020 19:52 )

vědci jsou pýcha naší země, kéž by to fungovalo v co nejšířejších případech

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud