Miliony kuřat musí zabít a vyhodit, mléko i pivo se vylévá. Virus zasáhl produkci potravin

Autor: Markéta Mikešová - 
28. dubna 2020
11:00

Regály supermarketů bez masa i základních potravin. Dříve v USA nepředstavitelná věc, ale nyní zcela reálná varianta. Zemi pandemie koronaviru zasáhla mimořádně tvrdě, nemocných hlásí již přes jeden milion. V důsledku toho chybí zaměstnanci v klíčových oblastech zemědělství i pro produkci masa. Drůbeží farma ve státě Delaware například řeší, že bude muset dát eutanazii více než dvěma milionům kuřat, jelikož nemá dostatek lidí, kteří by je zpracovali. Pro mléko zase chybí odbyt, a tak se vylévá.

Největší krizi zažívá v USA právě v produkce masa. Jatka totiž mohou být automatizovaná jen do určité míry, bez lidské pracovní síly se nerozběhnou. Jenže zaměstnanci leží doma s koronavirem a firmy řeší vážný problém – máme tu zvířata, o která je třeba se postarat a není jak.

Tyson Food, jeden z největších producentů masa v USA, si o víkendu zaplatil celostátní novinovou reklamu, ve které varoval, že „potravinová produkce je na hraně kolapsu“. Firma již musela zavřít své vepříny v Jižní Dakotě, Minnesotě a Iowě. „Pokud se nám nepodaří znovu rozběhnout naše operace, v supermarketech bude omezená nabídka potravin,“ varoval Tyson Food.

Producent vepřového má „strašné dilema“

Podobně pro agenturu Bloomberg hovořil největší americký producent vepřového, společnost Smithfield. „Náš celý obor se během pandemie dostal před neřešitelný problém: snažit se pokračovat v zásobování státu potravinami, nebo chránit naše zaměstnance před nákazou? Je to strašné dilema, nikomu ho nepřejeme,“ uvedla firma.

Delmarva Poultry Industry, družstvo sdružující přes 1300 drůbežích farmářů po celých Spojených státech, se nachází v takovém bodu, že musí své slepice usmrtit. V jeho podniku v Delaware jednoduše nezůstal nikdo, kdo by zvládl kuřata zpracovat a nechat je svému osudu není možnost. „Pokud bychom nic neudělali, postupně by překonala kapacitu drůbežárny,“ napsala firma v prohlášení. Zhruba dva miliony kuřat dostanou eutanazii a budou zlikvidovány.

Podle dat amerického ministerstva zemědělství jatka v zemi od března do dubna zpracovala o 25 procent méně masa než normálně. Zhruba 400 tisíc zvířat čeká na porážku.

Mléko a pivo se vylévají, není odbyt

Zpracovatelé masa přitom nejsou jediní, kdo se potýká s problémy. Zasažen je i mléčný průmysl. V něm se dokonce hovoří o „noční můře“ a „chaosu“. Kvůli masovému zavírání škol a restaurací totiž farmáři přišli o značnou část odbytu, supermarkety všechny mléčné produkty nepojmou. Navíc mléčným farmářům často chybí logistické zázemí pro podobné změny, ani řidičů není aktuálně mnoho. Výsledek? Farmáři jsou nuceni mléko vylévat, protože neví, co s ním.

„Mléčný průmysl je už takhle dost křehký a covid-19 mu dal další ránu. Tenhle týden jsme dostali zprávu, ať začneme mléko vylévat, jelikož zpracovatelské závody jsou plné a není kam jinam ho odvézt,“ stěžovala si na twitteru jedna z farmářek. Majitel mléčné farmy Jason Leedle pro agenturu Reuters odhalil, že denně vylévá 17 800 litrů mléka od 480 krav.

Podobná situace panuje mezi výrobci piva v USA. I oni se museli uchýlit k vylévání – přišli o odbyt do restaurací a domácnosti vše nezvládnou zkonzumovat. Pivo tak leží ve skladech a pomalu se blíží svému datu spotřeby. „S naším distributorem jsme hledali možnosti, jak to vyřešit, a to nejlepší, co nás napadlo, je prostě všechno vylít,“ svěřil se pro deník The Post and Courier spolumajitel společnosti Coast Brewing Company Jamie Tenny. „Vlastně je to jediná možnost,“ dodal.

Úroda hnije na polích

A farmáři? Další problém. Stejně jako v Česku se potýkají s nedostatkem pracovních sil, úroda tak leží na polích a hnije – není nikdo, kdo by ji sklidil. Část pracovníků je nemocná, zahraniční pracovníci zas museli odejít kvůli zavřeným hranicím. Na jihu Floridy přitom řada plodin aktuálně dozrává.

Farmáři, kteří zaměstnance mají, rovněž řeší problém s odbytem. Například producent cibule z Idaho si pro The New York Times stěžoval, že od něj cibuli aktuálně nikdo nekupuje, jeho hlavními zákazníky byly restaurace. „Lidé si doma cibulové kroužky nedělají,“ konstatoval. V USA obecně příliš velká tradice vaření doma nepanuje.

krapotkin ( 28. dubna 2020 13:59 )

Amíci odjakživa ničili potraviny. Začalo to Bostonským pitím čaje a stále to pokračuje.

Schlafenberg ( 28. dubna 2020 13:39 )

To bys jim k tomu musel poslat i někjaký bílí holky aby je nakrmili a aby jim podrželi.

xeen ( 28. dubna 2020 13:35 )

Pokud tam mají stejně inteligentní zákony, tak vylité mléko si jako ztrátu odepíší z daní. Pokud by ho naopak dali zdarma bezdomovcům, odvedli by darovací daň z ceny obvyklé.

V tomto zvráceném systému je pro firmu výrazně levnější to zkrátka vylít.

fortun ( 28. dubna 2020 13:13 )

než by to rozdali nezaměstnaným milionům američanů raději to vyhodí

elizabeth2006 ( 28. dubna 2020 11:50 )

A co tak poslat kuřata grilovaná nebo čerstvá do Afriky,lidi fam nemáji jídlo, hladoví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud