„Lhali a umlčovali kritiky“. Americký stát žaluje Čínu za „chaos a lidské utrpení“

Autor: ČTK - 
22. dubna 2020
10:06

Americký stát Missouri podal žalobu na Čínu, která podle něj nese zodpovědnost za globální pandemii způsobenou koronavirem. Informaci přinesl zpravodajský web Fox News. „Čínská vláda lhala světu ohledně nebezpečí a nakažlivosti covid-19, umlčovala ty, kteří upozorňovali na problémy, a učinila jen málo pro to, aby zastavila šíření nákazy,“ píše se v žalobě podané republikánským ministrem spravedlnosti státu Missouri Ericem Schmittem.

Stát požaduje po Číně finanční náhrady za „ohromné ztráty na životech, lidské utrpení a ekonomický chaos“. Chce také, aby Peking oficiálně přijal zodpovědnost za údajné skrývání závažnosti nákazy a za to, jak místní úřady reagovaly na šíření viru uvnitř svých hranic.

Žaloba se rovněž zmiňuje o „nově vznikající teorii ohledně původu viru (...), že byl vypuštěn z wuchanského virologického institutu, který jej studoval“. Koronavirus se poprvé u člověka prokázal právě v čínském městě Wu-chan. Teorie o umělém vytvoření viru v posledních týdnech stále častěji rezonuje především v konzervativních amerických kruzích. Světová zdravotnická organizace (WHO) však v úterý prohlásila, že všechny vědecké důkazy nyní nasvědčují tomu, že se virus na lidi přenesl ze zvířat.

Čína se proti podobným obviněním opakovaně brání. „Mezinárodní komunita dokáže překonat tento virus, pouze pokud zůstane sjednocená a bude spolupracovat na společném postupu,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „Útočení a snaha o diskreditaci jiných zemí je jednoduše plýtváním času a může stát životy,“ dodal s tím, že koronavirus je „společným nepřítelem lidstva“, jeho je Čína rovněž jednou z obětí.

Žaloba míří kromě vlády v Pekingu a několika místních úřadů také proti Komunistické straně Číny. Americké zákony totiž Američanům i státům zakazují žalovat cizí mocnosti, na politické strany uvnitř států se však toto omezení nevztahuje. Autoři žaloby se tak domnívají, že by mohla mít jejich iniciativa větší šanci na úspěch.

Profesorka práva z kalifornské univerzity Chimene Keitnerová však listu The Guardian řekla, že je podobný právní krok v podstatě bezzubý. Šéfka missourské Demokratické strany Lauren Gepfordová prohlásila, že se Schmitt snaží žalobou jen zviditelnit při kampani za své znovuzvolení.

Administrativa republikánského prezidenta Donalda Trumpa opakovaně kritizuje Čínu za nedostatečnou transparentnost ohledně šíření nákazy v prvních týdnech po jejím objevení. V pondělí požádalo 22 republikánských zákonodárců americkou vládu, aby proti Číně vznesla žalobu u Mezinárodního soudního dvora OSN.

Spojené státy evidují přes 825.000 lidí s koronavirem a více než 45.000 lidí, kteří po nákaze zemřeli. Oba tyto údaje jsou nejvyšší ze všech zemí na světě. Stát Missouri s více než šesti miliony obyvatel zaznamenal od začátku pandemie 6142 nakažených a 229 zemřelých.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud