„Zpomalte,“ varuje šéf WHO. Koronavirus je desetkrát smrtelnější než prasečí chřipka

Autor: ČTK, for - 
13. dubna 2020
20:30

Onemocnění covid-19 způsobené novým koronavirem je desetkrát smrtelnější než takzvaná prasečí chřipka či chřipka A (H1N1), která se koncem března 2009 objevila v Mexiku. Podle agentury AFP to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) a vyzvala země, aby zpomalily uvolňování přísných opatření.

„Data z několika zemí nám dávají jasný obraz viru, toho, jak se chová a jak ho zastavit. Víme, že covid-19 se šíří rychle. Víme, že je desetkrát smrtelnější než virus, který způsobil chřipkovou pandemii v roce 2009,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuální tiskové konferenci v Ženevě. Prasečí chřipka si v letech 2009 až 2010 vyžádala asi 18.500 obětí.

Šíření koronaviru, kterému podlehlo už 115.000 lidí, tak bude podle šéfa WHO možné zcela zastavit pouze „účinnou a bezpečnou“ vakcínou. „Éra globalizace znamená, že riziko opětovného zanesení a propuknutí covid-19 bude trvat. Nakonec bude k úplnému zastavení přenosu nutné vyvinout účinnou a bezpečnou vakcínu,“ uvedl.

Poznamenal, že evropské státy, které zvažují postupně uvolňovat opatření, by měly v první řadě myslet na ochranu zdraví obyvatel, a doplnil, že jakékoliv uvolňování musí být pomalé a kontrolované.

Ředitel WHO Tedros Adhanom GhebreyesusŘeditel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus | Reuters

Americký novinář šéfa WHO na brífinku požádal o komentář ke zprávám, že americký prezident Donald Trump zvažuje tento týden zastavit příspěvky WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že s Trumpem hovořil před dvěma týdny. „Co vím je, že nás podporuje, a doufám, že financování WHO bude pokračovat. Máme velmi dobrý vztah a doufám, že to tak bude i nadále,“ řekl.

Prasečí chřipkaPrasečí chřipka | Profimedia, Blesk

zdenek43 ( 14. dubna 2020 00:38 )

zase HLTEJTE ?? informce a hlavne rady - k e c i od ODBORNIKU ala WHO atd. . . .

hlavne , ze se stale TI ODBORNICI??? poradne vzdy seknou . . . priklad za vsechny , psal se rok 2009 - PRASECI MEXICKA CHRIPKA - počet, který zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO), přitom uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky..... A SKUTEK !!!!!!!!!!!!!!!

Prasečí chřipka nakonec zabila mnohem více lidí - přes čtvrt miliónu - Pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. !!??!! počet obětí H1N1 může být ještě vyšší - až 579 000 lidí.

Původní počet, který zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO), přitom uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky. To ovšem byli jen ti, jejichž úmrtí právě na tento typ viru potvrdily laboratorní testy. Sama WHO tehdy varovala, že jde o hrubé podcenění, protože nebyla započítána úmrtí lidí bez přístupu ke zdravotnímu systému, a také proto, že virus není pokaždé zjistitelný, i když na něj člověk zemře.

Prasečí chřipka nakazila první známou oběť v centrální části Mexika v březnu 2009. Do dubna se virus H1N1 dostal do Kalifornie, a pak se rychle rozšířil po celém světě, kde vyvolal obavy a místy i paniku.

Testy všechno neodhalí
Podobné zjišťování prostřednictvím laboratorních testů je běžný standard, ale každý expert přiznává, že laboratořím uniká víc případů, než kolik jich zachytí. Jedním z důvodů je skutečnost, že "někteří lidé, kteří se nakazili prasečí chřipkou, nemají přístup ke zdravotní péči",.... Tím dalším je skutečnost, že virus není ve všech případech v těle po smrti zjistitelný.

rudne ( 13. dubna 2020 22:23 )

WHO na celé čáře zklamala a teď chce zachraňovat svoji reputaci pouhými kecy na koledu,protože žádnou ideu ani plán nemá. Vyhozené peníze na tuto organizaci. Jak
Trumpa nemám rád tak v tomhle s ním souhlasím

frantacizek ( 13. dubna 2020 21:20 )

já myslím, že WHO, která tohle vše spoluzpůsobila s Čínou, by měla vážit každá doporučení k téhle záležitosti. A kouknout se na příklad Německa, které vše zvládá naprosto ukázkově..Nemůžeme se jako společnost nechat paralyzovat každým virem na několik let. WHO mě zklamala asi nejvíce, ale aspoň jde vidět, jak je politikaření nebezpečné ve všech sférách lidské existence.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud