Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Babiš a ANO odmítli prodloužit stav nouze. Přečtěte si, proč ho Hamáček chtěl dál

Aktualizováno -
21. dubna 2020
21:00
Autor: ČTK, kal, vei - 
21. dubna 2020
19:55

Premiér Andrej Babiš ani ostatní ministři za ANO nechtějí dál prodlužovat nouzový stav, který v Česku platí do konce dubna kvůli šíření koronaviru. Nevidí pro to důvod, řekl v úterý Babiš v televizi Prima. Ministři za sociální demokracii sice pro prodloužení původně byli, Jan Hamáček (ČSSD) se ale podřídil názoru premiéra, jak uvedl na twitteru. Spor, který ve čtvrtek měla vyřešit vláda, je tak zřejmě rychle u konce. A nouzový stav v květnu už platit nebude. Hamáček zároveň dá pokyn k 30. dubnu ukončit centrální distribuci ochranných pomůcek.

Hamáček se v posledních dnech opakovaně vyslovil pro další pokračování nouzového stavu, který platí v celé republice od 12. března. Varoval, že jeho ukončení by přineslo komplikace, například by nebylo možné centrálně nakupovat zdravotnické prostředky. „Vydám na ministerstvu vnitra pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu,“ uvedl v reakci na Babišovo vyjádření.

Kabinet naposledy nouzový stav v Česku prodloužil 9. dubna po souhlasu Sněmovny do konce měsíce. Sám jej mohl v březnu vyhlásit jen na 30 dnů. Opoziční strany se k dalšímu prodlužování nouzového stavu staví rezervovaně, pro usnadnění nákupu ochranných pomůcek by podle nich vláda měla předložit v režimu legislativní nouze novelu zákona o veřejných zakázkách. KSČM, která vládu ANO a ČSSD toleruje, dnes připustila prodloužení nouzového stavu do 17. května.

Kraje chtěly znát odpověď na další postup u zásobování

Hamáček v posledních dnech uváděl, že kromě centrálních nákupů konec nouzového stavu znemožní i kontrolovat vstup cizinců do země či ukládat pracovní povinnost. Asociace krajů tento týden na videokonferenci požadovala, aby vláda předložila plán, jak bude po případném konci nouzového stavu vypadat zásobování krajů.

„Jde nám o to, zda kraje nadále budou zahrnuty do centrálního zásobování, nebo budou řešit zásobování po své linii. Každopádně na to musíme být velmi dobře připraveni,“ uvedl v pondělí úřadující šéf asociace Jiří Běhounek (za ČSSD). Babiš podle něj přislíbil, že otázku vyřeší vláda tento týden.

Babiš o pokračování nouzového stavu: Nevidíme žádné důvody

Babiš dnes Primě řekl, že není důvod nouzový stav prodlužovat. „Nevidíme žádné důvody,“ uvedl. Stejný názor mají všichni ministři za ANO, opačně se k tomu staví členové vlády za sociální demokracii, dodal. Kabinet si podle něj ve čtvrtek má argumenty vyříkat a definitivně rozhodnout.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Na základě současného nouzového stavu vláda zprvu vydávala opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení služeb. Následně většinu přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Babiš v pondělí vyzval členy kabinetu, aby si na otázku vytvořili každý vlastní názor. Z došlých odpovědí vyplývá, že ministři sociální demokracie chtěli stav nouze prodloužit, ministři za ANO ne, řekl večer premiér.

Tímto dopisem Jan Hamáček žádal Andreje Babiše o prodloužení nouzového stavu:

Vážený pane předsedo vlády,

obdržel jsem Váš dopis ze dne 17. dubna 2020 č. j. 14440/2020-UVCR, kterým žádáte jednotlivé členy vlády o stanovisko k prodloužení nouzového stavu.

Jakožto člen vlády odpovědný za krizové řízení, ochranu obyvatelstva a integrovaný záchranný systém sděluji, že mají-li být pozitivní výsledky dosavadního enormního úsilí směřujícího k eliminaci pandemie nemoci COVID-19 zachovány, respektive zmnoženy, je zcela nezbytné nouzový stav prodloužit.

Považuji za potřebné artikulovat skutečnost, že aktuální krizová situace stále ještě nevykazuje takové parametry, aby ji bylo možno zvládnout běžnou činností správních úřadů, orgánů obcí a krajů, složek integrovaného záchranného systému a subjektů kritické infrastruktury. Připomínám, že nemožnost zvládnutí krizové situace běžnou činností uvedených složek je kruciální podmínkou, kterou krizový zákon spojuje s vyhlášením kteréhokoliv z krizových stavů, respektive i „mírnějšího“ stavu nebezpečí.

Je třeba si uvědomit, že až režim nouzového stavu podle krizového zákona (nikoliv již režim „pouhých“ mimořádných opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví) umožňuje aplikaci specifických nástrojů, zvláštních postupů, razantního využití osob a materiálu a s tím spojeného zásadnějšího, leč nutného omezení základních lidských práv s cílem eliminovat hrozbu.

Podtrhuji, že pouze nouzový stav podle krizového zákona umožňuje využít výjimek ze zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato výjimka tak umožňuje obstarat potřebný materiál v řádu hodin či jednotek dnů, což za „běžné“ situace není možné. Nouzový stav současně dává možnost přednostního zásobování stanovených subjektů a požadování věcné pomoci v podobě dodání materiálu či služeb.

Bez zachování nouzového stavu není možno v případě potřeby znásobit personální kapacity subjektů participujících či podporujících krizová opatření prostřednictvím pracovní povinnosti či pracovní výpomoci. Připomínám, že právě využitím institutu pracovní povinnosti se podařilo řešit kritickou situaci s nedostatkem personálu v nemocnicích, zařízeních služeb sociální péče apod.

Významnou kompetenci pak spatřuji také v možnosti omezit možnosti vstupu na území České republiky a to s ohledem na různorodý přístup jednotlivých členských zemí Evropské unie. Tyto nástroje však lze využít toliko v případě nouzového stavu, jeho neprodloužením by tak Česká republika přišla o významný nástroj omezující rozšiřování epidemie.

S ohledem na uzavření základních škol a školských zařízení představuje vážný problém absence subjektů zajišťujících po část dne péči o děti. To samozřejmě představuje vážnou komplikaci pro jejich rodiče, zejména působí-li v prvcích kritické infrastruktury. Pro tento případ je využíváno institutu nařízení vykonávání péče o děti a mládež podle krizového zákona. I tento institut je však možno aplikovat toliko za nouzového stavu.

Rovněž považuji za nutné akcentovat, že nouzový stav umožňuje užití zvláštních pravidel právních předpisů stran přesčasové práce, pracovní pohotovosti a rozsahu pracovní náplně zaměstnanců veřejného sektoru (zejména příslušníků bezpečnostních sborů a úředníků územních samosprávných celků). V případě neprodloužení nouzového stavu tudíž nemusí rámec, v kterém se využití personálu veřejného sektoru může pohybovat, dostačovat.

Konečně neprodloužení nouzového stavu znamená nemožnost využití orgánů krajů a obcí, zejména hejtmanů krajů a starostů obcí jako orgánů krizového řízení. Hejtmani či starostové nemohou mimo nouzový stav realizovat krizová opatření ústředních orgánů.

Chci zdůraznit, že zavedení nouzového stavu neznamená, že nutně musí být využívány všechny možnosti a omezení, které nouzový stav umožňuje. Podporuji proto především prodloužení vybraných institutů nouzového stavu, které vnímám jako klíčové ke zvládnutí pandemie COVID-19, ale bez prodloužení nouzového stavu jako celku by nebylo možné je využívat. Nedokážu si v současné časové tísni představit zajištění a distribuci osobních ochranných pomůcek v nynějších poptávaných objemech pro celou Českou republiku.

Uvádím také, že pro mé rozhodování bude důležité stanovisko epidemiologů, krajů a expertního týmu Ústředního krizového štábu.

Uvedený výčet institutů, které jsou nyní využívány k zvládání krizové situace, není úplný. Z pochopitelných důvodů uvádím jenom ty nejdůležitější. Mám však za to, že představuje dostatečnou argumentaci pro to, aby bylo ze strany vlády usilováno o prodloužení nouzového stavu.

S pozdravem

Jan Hamáček

bullshit ( 22. dubna 2020 13:09 )

Třeba na něj plive 70% lidí z jiného důvodu. Tvoje čísla jsou vycucaná z prstu. Tento chlápek tam není pro naše dobro ale pro svůj byznys, to snad vidí i koblihožrout.

sabyna ( 22. dubna 2020 12:30 )

Babiš odmítl prodloužit nouzový stav proto že si to opozice i lidé přáli.Chtějí žít tak jak žili před tím a nechtějí se omezovat, tak jim splní požadavky a ukončí stav nouze.Zodpovědnost za pandemii by v tomto případě měla přejít na lidi.

motola ( 22. dubna 2020 11:10 )

mord tobě pěkně jebe jen abys nedostal vyučnou točenou brzy ty nazývat ministra vnitra šefem gestapa je trestný čin doufám že policie už tě vyšetřuje!!!

11karel11 ( 22. dubna 2020 10:47 )

Odnesou to obyčejní lidé, ti mají nejlepší zabezpečení.

11karel11 ( 22. dubna 2020 10:45 )

Pan Hamáček ví o čem mluví. Uvolňovat stav nouze za životy lidí je zločin. Stejně se vrátí na začátek nouze. poněvadž koronavirus se nedá ukecat. Chtějí se zbavit slabých lidí zejména starých. ONI se budou chránit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud