Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Medici pomáhají bezdomovcům! Potřebují na to ale peníze. Podpořit je může každý: Chůzí, na kole i během

Autor: veef - 
21. dubna 2020
19:09

Studentská iniciativa Medici na ulici řeší bezdomovectví a poskytuje zdravotní péči lidem bez domova už čtyři roky. Teď je důležitější než kdy jindy. Nyní své aktivity rozšířili a docházejí i do stanových městeček a dalších objektů, kde jsou tito lidé ubytováni. A k jejich dobrovolné práci potřebují i patřičné pomůcky. Finančně se je rozhodla podpořit 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, která vyhlásila výzvu „10 000 kilometrů do 10. května“. Vedení fakulty tak reagovalo na uvolnění restrikcí, kdy je povoleno sportování v přírodě. První výzvu o 10 tisíc korun se však podařilo splnit už za pár dní, a tak má další pokračování. Pokud se podaří dosáhnout dalších 10 000 kilometrů, fakulta přidá medikům dalších 5 000 korun.

Na to, jak využít individuální sportování pro dobrou věc, přišli v Ústavu tělesné výchovy na 1. LF UK. „Spolu s kolegy z ústavu jsme přemýšleli, jak studenty motivovat ke sportovní aktivitě. Nápad přišel v souvislosti s uvolněním restrikcí a povolením individuálního venkovního sportování. Překvapilo mě, kolik lidí reagovalo pozitivně,“ říká Ondřej Trnka, odborný asistent Ústavu tělesné výchovy 1. LF UK, který je iniciátorem výzvy. Sportovci podle něj během výzvy ve volbě sportu kopírují celospolečenský trend. „Podle dat, která jsme za tu krátkou dobu získali, je jednoznačně na prvním místě běh, pak kolo a v závěsu se drží chůze,“ dodal Trnka.

Splněno za 5 dní

Nikdo asi nečekal, že se výzvu podaří splnit za pouhých pět dní. To ale neznamená, že by se nepokračovalo. Děkan 1. LF UK Aleksi Šedo po dohodě s kolegy ve vedení fakulty zvýšil příspěvek o 5 tisíc korun za dalších 10 tisíc kilometrů. „Pomoc potřebným prostřednictvím sportu je chvályhodná aktivita a zaslouží si naši pozornost a podporu, stejně jako studenti, kteří jsou zapojeni do projektu Medicinaulici či do dalších dobrovolnických aktivit,“ uvedl děkan Šedo.

Zapojit se může kdokoliv

 „Že se to zvládne takhle rychle, asi nikdo z nás nečekal. Ale je to skvělé. Rád bych také připomněl, že se může zapojit opravdu každý, rozhodně nemusí být studentem nebo pedagogem na 1. LF UK,“ řekl Marek Havrda, kteří tvoří pětici zakládajících členů Medici na ulici. V odkazu zde může kdokoliv po vyplnění krátkého dotazníku pomoci svými ušlými nebo ujetými kilometry. 

Peníze pro Mediky na ulici

Projekt Medicinaulici původně navázal na iniciativu s názvem Medici pomáhají. „Podobně jako oni, i my navazujeme na celosvětové hnutí Street Medicine, které vzniklo v průběhu devadesátých let 20. století v USA v čele s internistou Jimem Withersem. Právě heslo tohoto hnutí: „Dokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich realitě“ – je nám každodenním impulzem a upozorňuje nás na rozdíl v přístupu k těmto osobám oproti obyčejným pacientům,” upřesňuje David Varyš.

V období koronavirové pandemie mají půjčené auto a vyjíždí třikrát týdně na různá ošetřovací „stanoviště”, kde jsou pro lidi bez domova k zastižení. Nyní se k tomu přidaly ještě stanové tábory v Troji a další ubytovny, jako je třeba hotel Czech Inn. Všem nejprve změří teplotu, a když je v normálu, pokračují dalším ošetřením.

„Lidi bez domova nejvíce trápí bércové vředy a další kožní problémy, takže s tím se jim snažíme pomoci. A také se je snažíme edukovat, aby měli co nejvíce informací o současné situaci. Sám jsem překvapen, jak většina opravdu dodržuje nařízení, nosí roušku a snaží se i – v rámci možností – dbát na hygienu,“ pochválil své klienty David Varyš.

A jak je na tom pražská bezdomovecká komunita? „Měli jsme už několik případů, kde jsme měli podezření na koronavirus. Ještě se ale nikdy toto podezření nepotvrdilo. To je třeba oproti situaci v americkém Detroitu, kde jsou lidé bez domova koronavirem hodně nakaženi, skvělá zpráva,“ uzavřel v pozitivním duchu Varyš.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud