Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Nakazili se, až zčernali. Koronavirus lékařům poškodil játra a změnil pleť

Autor: Darina Jíchová - 
21. dubna 2020
15:50

Čínští lékaři I Fan a Chu Wej-feng (oba 42) se při službě ve wuchaské nemocnici nakazili koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Virus a zřejmě jeden z podaných léků jim poškodil játra, což způsobilo výrazné ztmavnutí pleti. Jejich stav byl dlouho velmi kritický a zachránilo je připojení na extrakorporální membránovou oxygenaci (EMCO). Za abnormální změnu pleti může hormonová nevyváženost, příběh dvou doktorů přinesl list Daily Mail.

Oba lékaři jsou kolegové mladého očního lékaře Li Wen-lianga (†34), který byl mezi prvními, kteří upozorňovali na nebezpečný nový virus. Stejně jako Li se i kardiolog I a urolog Chu nakazili od svých pacientů v nemocnici. Koronavirus byl u nich diagnostikován 18. ledna.

Kardiolog: Mám strach a noční můry

Jejich stav se rychle zhoršoval a museli být převezeni do nemocnice specializované na plicní choroby, ani zde jim ale jejich kolegové nedokázali pomoct. Poslední naději představoval přístroj EMCO, proto došlo k jejich dalšímu přesunu. Na přístrojích mimotělní podpory života strávili 39 dní, ze strany jejich lékařů to byl dobrý krok a I i Chu se zotavují.

Kardiolog I Fan (42) se nakazil koronavirem. Kardiolog I Fan (42) se nakazil koronavirem. | reprofoto/youtube

Pacienti dokonce už promluvili s tiskem, I uvedl, že se cítí dobře a že se v podstatě kompletně uzdravil. „Když jsem se probral, byl to šok. Řekli mi moji diagnózu a mě to dost traumatizovalo, do té míry, že z toho mám noční můry. Mám strach,“ vypověděl I. Dodal, že mu nedělá problémy se pohybovat v posteli, ale má obtíže chodit bez asistence druhých.

I přiznal, že prvním krokem na cestě k plné rekonvalescenci bude jeho duševní zdraví. Lékaři mu dohodli konzultace s psychologem. Kardiolog opustil jednotku intenzivní péče a je na klasickém oddělení, kam byl přesunut na počátku dubna.

99 dní na lůžku

Chu je na tom hůře než jeho kolega, na nemocniční lůžko je již upoután skoro 99 dní a na rozdíl od Iho ho ještě neopustil. Urolog zatím nemůže ani moc mluvit, novinářům nabídl jen rychlé potřesení rukou. „Jeho zdraví je křehké, velmi se obáváme i o jeho psychiku,“ řekl Chuův ošetřující lékař Li Šu-šeng.

„Na přístrojích jsme ho měli od 7. února do 22. března, pomalu se mu vrací schopnost normálně mluvit. Kolem 11. dubna už mohl komunikovat docela dobře, je ale unavený. Komunikovat se ale snaží, hlavně s doktory a sestřičkami. Stále si ho necháváme na jednotce intenzivní péče,“ vysvětlil Li.

Co může za zbarvení kůže?

Li se vyjádřil i ke ztmavnutí pleti obou pacientů, podle něj je na vině „jistý lék“, který jim byl podáván na začátku jejich léčby. Látka měla poškodit jejich játra a způsobit hormonální nerovnováhu, což vedlo k zbarvení pokožky. Podle Lia se všechno vrátí do normálu, až se zlepší stav jejich jater. Lékař neuvedl název léku, který muži brali.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud