Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno 27°C

Trump řeší problém s krysami. První dáma nasadila roušku prezidentovi navzdory

Autor: Darina Jíchová - 
16. dubna 2020
22:15

První dáma Spojených států Melania Trumpová už několikrát vyzvala k nošení roušek, sama šla příkladem a v jednom z instruktážních videí o koronaviru způsobujícím nemoc covid-19 si roušku nasadila. Trumpová v době krize úzce spolupracuje s Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a pravidelně žádá Američany, aby dodržovali karanténní opatření. Na tématu nošení roušek se dlouhodobě nemůže dohodnout s manželem, prezident Donald Trump roušku nosit odmítá. Bílý dům v posledních dnech bojuje se zamořením, netrápí ho ale koronavirus, nýbrž krysy, uvedl deník Daily Mail.

Trumpová je velmi aktivní na sociálních sítích, ve spolupráci se CDC připravila několik videí, kde cituje rady odborníků. Postup během koronavirové krize tento týden také rozebírala s první dámou Německa, Elke Büdenbenderovou.

Trumpová se radila s německou první dámou

„Rozebíraly spolu hlavně společné obavy z dezinformací, které se šíří okolo epidemie,“ komentovala rozhovor dam kancelář Trumpové.

USA jsou momentálně epicentrem pandemie, koronavirem se v zemi nakazilo přes 639 tisíc lidí, nemoci podlehlo více než 30 tisíc osob. Prezident Trump sice uklidnil veřejnost s tím, že to nejhorší už je za nimi, ale odborníci tak sebejistí nejsou. To v Německu už je situace trochu klidnější a vláda postupně začala uvolňovat restrikce.

Podle bilancí se v Německu nakazilo téměř 135 tisíc lidí, koronavirus si zde vyžádal 3804 obětí. Oba státy slaví úspěchy i v počtu uzdravených pacientů, němečtí lékaři vyléčili 77 tisíc lidí, američtí kolem 52 tisíc.

Video Vojtěch a novinky o koronaviru: Ministr řešil uvolnění opatření, promořenost Česka, testování i nákup respirátorů - ČTK

Krysa v Bílém domě

Podle poslední tiskové konference prezidenta Trumpa koronavirus tolik netrápí a očekává, že se USA do 1. května vrátí k normálnímu chodu. Novináře jeho sebevědomé prohlášení nepřekvapilo, šokovala je ale krysa, která během tiskovky pobíhala v pozadí. Než se fotografové vzpamatovali, hlodavec zmizel.

Zoologové pro stanici NBC News vypověděli, že koronavirus se dotýká i krys, jejichž zdrojem potravy jsou převážně zbytky jídla z restaurací. Podniky jsou ale kvůli nákaze zavřené, a krysy tak hledají potravu, kde můžou. Bílý dům je podle svědků dobrým zdrojem, novináři krysu popsali jako „evidentně zdravou, až vypasenou“.

Bílý dům má s krysami a myšmi problém dlouhodobě, zamoření řešil už například exprezident Barack Obama nebo někdejší první dáma Barbara Bushová. „Co vám budu povídat, nevypadala jako krysa od Disneyho. Z bazénu jsem vyskočila tak rychle, že jsem ani nevěděla, že jsem takové rychlosti schopná,“ těmito slovy v roce 1990 Bushová popsala své setkání s krysou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa