Havlíček pro Blesk: Kadeřnictví jsou riziková. Na festivaly a diskotéky zatím zapomeňte

Autor: Jakub Veinlich - 
16. dubna 2020
05:03

Vládní jízdní řád k uvolňování opatření potřebuje řadu vysvětlivek. Proč ministři chtějí některé provozovny otevřít hned a některé až začátkem června? Palbě otázek redakce Blesk Zpráv čelil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). Řada věcí totiž není ani po úterní tiskovce vlády zcela jasných. Jisté je pouze to, že letos v létě máme zapomenout na filmový festival v Karlových Varech i hudební festivaly pod širým nebem. Lístky na koncerty také zatím neuplatníte. A jak to bude v kadeřnictvích? Proč budou otevřené posilovny bez sprch a šaten, ale o společných toaletách se nemluví? 

Pane vicepremiére Havlíčku, podle čeho jste vybírali typy provozoven pro otevření v jednotlivých etapách rozvolňování vládních nařízení?

Je tam samozřejmě pravidlo a je tam také balanc mezi požadavky epidemiologů a také požadavky podnikatelského sektoru. Zároveň se na to díváme také z úhlu pohledu na dopad HDP a musíme vnímat také faktor ohrožení určitých skupin podnikatelů. Dívali jsme se na to také z úhlu pohledu určité potřebnosti. Je jasné, že autobazary a autosalóny, které jsme teď pustili (mohou otevřít od 20. 4. – pozn. red.), tak jsou v situaci, kdy to není epidemiologicky problematické. Lidí tam chodí poměrně málo, je to navíc spojené s venkovním prostředím a teď navíc nastává doba, kdy se auta prodávají. Díváme se na to také ale z pohledu podpory automobilového průmyslu, který je také klíčový pro další desetitisíce dodavatelů a subdodavatelů.

A proč jsou v té první vlně například farmářské trhy, kde se potkává dost lidí v jeden čas?

Epidemiologové prohlásili, že to není toxické prostředí. Musejí se tam ovšem dodržovat určité přísné podmínky, které se teď budou specifikovat. To znamená, že se na místě nebude moct konzumovat alkohol, potraviny atd… Lidé si tedy budou smět jen nakoupit a zase odejít domů.

Obchody ano, ale zatím jen malé

Následně pak o týden později, tedy 27. dubna, otevřete obchody, ale jen mimo obchodní centra a pouze s prodejní plochou do 200 m². Jak jste došli k tomuto?

Jsou to nejčastěji provozovny řekněme těch nejmenších podnikatelů, kteří byli odstavení poměrně dlouhou dobu, a často to jsou malé rodinné firmy. Jsou to obchůdky na náměstích a v ulicích. Opět platí to, že to není nijak toxické prostředí. Podobně jsme šli skupinu za skupinou a balancovali jsme ji z různého úhlu pohledu, často jsme se k jednotlivým bodům vraceli. Samozřejmě se někdo může cítit dotčený, proč se otevírá právě to a ne to. Ale musíme se také na to dívat v celé šíři. Protože tak, jak nabíhají jednotlivé provozovny, tak se také zvětšuje počet migrujících obyvatel. To znamená, že když jsme vybírali typy provozoven, tak jsme se koukali také na jejich množství, aby se to dávkovalo postupně.

V minulých dnech vás opozice i řada odborníků kritizovali, že vláda nepředložila žádný koncept a plán na rozvolňování. Jiní zase tvrdí, že uvolňování zákazů mělo přijít už dřív. Šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i vrchní epidemiolog Roman Prymula příliš nepochválili Čechy za nedodržování pravidel o Velikonocích. Nebylo by tedy lepší počkat 14denní inkubační dobu, jak se křivka nákazy bude vyvíjet, a až pak rozhodnout o otevírání všeho možného?

Když se na ten náš plán podíváte, tak ta pravidla jsou nastavená tak, že v prvních 14 dnech je to vše nesmírně obezřetné. Samozřejmě, každý to vidí úplně jinak. Někdo říká: „Měli jste to udělat dříve,“ někdo říká: „Měli jste počkat ještě 14 dní…“ Samozřejmě cokoliv uděláme, tak vždy bude někdo nespokojený. Já jsem ale přesvědčený, že jsme to udělali v naprosto přesný den. To, co říká pan (Tomáš) Prouza (prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu – pozn. red.) ve smyslu, že nám to říkal už před třemi týdny, tak se přiznám, že jsem větší blbost za poslední měsíc neslyšel.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza v pořadu ČT Otázky Václava MoravcePrezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza v pořadu ČT Otázky Václava Moravce | Reprofoto/ČT

On vlastně říká, že jsme měli ten scénář nastavit už kolem dvacátého března. To já myslím, že se buď špatně vyspal, nebo si k tomu dal tři panáky. Jestli opravdu myslí vážně to, že jsme měli 20., 25. března, týden po restrikcích, kdy ani v Evropě pořádně nevěděli, jak se covid-19 bude vyvíjet, přijít se scénářem otevírání, tak to si myslím, že je na rezignaci prezidenta Prouzy ve Svazu obchodu a cestovního ruchu. Tím bychom tu ekonomiku totiž úplně zabili na dlouhou dobu, víc než je to teď.

A podle čeho jste tedy vybrali zrovna datum 20. dubna?

My jsme to poprvé udělili v momentu, kdy jsme se dostali k takzvanému reprodukčnímu faktoru 1. To bylo minulý týden ve středu, kdy jsme dovolili otevřít hobby markety. Tehdy také vystoupil pan ministr zdravotnictví Vojtěch, oznámil, že se situace začíná zlepšovat, a začali jsme pracovat na scénáři jasně definovaného jízdního řádu. Mimochodem, jsme jediní z prvních v Evropě. Kdybychom to udělali o 14 dní později, tak jsme opět pod obrovským tlakem. Vycházeli jsme ale z přesných dat epidemiologů, kteří řekli: „Ano, teď je přesně ta doba, kdy už můžeme začít velmi obezřetně povolovat.“ Skupina 20. dubna je podle všeho naprosto bezproblémová a ano, ta o týden později už je právě těch 14 dní po Velikonocích, tedy po té inkubační době, kterou jste zmínil. Kdyby se to bohužel do té doby vymklo z rukou a nakažených opět přibývalo, tak samozřejmě může ještě dojít k nějakému posunu. Ale myslíme, že by to mělo být v pořádku.

Obchoďáky ne, kvůli dětem

Velká nákupní centra přijdou na řadu až jako poslední. Zatím počítáte s jejich otevřením až 8. června. Přiznám se, že moc nerozumím tomu, jaký je ve své podstatě rozdíl mezi velkými obchodními domy a obchody typu Makro nebo hobby markety, kde byl o víkendu dost nával?

Hobby markety se od obchodních center rozlišují docela zásadním způsobem. Hobby market je volně stojící a silně provětrávaný a má vstupy vždy rovnou z ulice. Provětrávání napomáhají také venkovní zahrady. Navíc už byly otevřené pro živnostníky a ty, kteří mají IČO. Obchodní centra jsou ale silně izolovaná. Problém ale není v samotných obchodech, ty by nás tolik netrápily. Problém je v tom, že by tam začali migrovat lidé. A co by dělali mladí lidé, které nepustíme pravděpodobně do konce školního roku do školy? Začali by jezdit do těch obchodních center, kde se vystaví nákaze. V hobby marketech se určitě shlukovat nebudou. Bohužel, z podnikatelského hlediska se mi to neříká dobře, ale právě obchodní centra jsou ideálním prostředím pro šíření nákazy.

Video Hamáček o velikonočních prohřešcích Čechů: Může nás to vrátit do horších časů. - abl

A jaký je tedy rozdíl mezi prvním a druhým stupněm základní školy? Mladší děti do školy pustíte a ty starší ne?

I ten první stupeň je ale v režimu nepovinné docházky a výuky. Tam se musí rozhodnout sami rodiče, popřípadě škola…

Ale z jakého důvodu neplatí stejná pravidla pro oba stupně základek? Komu to má pomoct? Rodičům asi také ne. Řada z nich má jedno dítě na prvním stupni a druhé na druhém.

To je rozhodnutí ministra školství. Každý máme ten svůj dvorek. Pan ministr má své týmy a profesní spolky a já nejsem od toho, abych mu hodnotil, že se to má udělat tak či onak.

A vy byste byl tedy pro sjednocení těchto pravidel?

Já to respektuji tak, jak to je. Samozřejmě, každý to vidí více ze svého pohledu. Někdo z toho rodičovského, někdo víc z pohledu učitelů, kteří měli obavu tam jít, aby se nenakazili atd. Je faktem, a to je potřeba stále připomínat, že jsme stále ještě nepřeskočili. Máme sice jedny z nejlepších výsledků v celé Evropě a společně s Rakouskem a Dánskem se stáváme inspirací pro celý starý kontinent, ale nikdo neví, jestli nemůže přijít nějaká druhá vlna. Chápu, že rodiče i podnikatelé jsou už značně nervózní, mají na to právo, ale je třeba respektovat výklad epidemiologů, kteří mají do jisté míry právo veta. A to i z toho důvodu, že patří k jedněm z nejlepších na světě. I já si dovedu představit, že bychom mohli něco posunout o týden, o 14 dní.

Čekárna i v kadeřnictví?

Ano, jako například u kadeřnictví, která by se měla otevřít od 25. května. Jak bude fungovat jejich provoz? Jako klient budu muset mít dál roušku i při mytí vlasů?

To je pro nás trochu problém. Kadeřnice a kadeřníci nám opravdu píší ve velkém, a to s různými názory. Polovina z nich chce, aby už se otevřelo, a polovina z nich nám píše, ať hlavně ještě neotevíráme, že mají strach, protože třeba mají malé děti a nechtějí se vystavovat nákaze. Zákazníci by zas byli nejraději, aby se už otevřelo. Ale zase při vší úctě a respektu se nemůžeme řídit jen hlasem zákazníků. Takže se vymýšlí programy, jak by to mohlo fungovat. My jsme dokonce mysleli, že by se to mohlo spustit dřív než na konci května. Ale epidemiologové jednoznačně prohlásili, že kadeřnictví je podle zákona o veřejném zdraví toxická věc, kontakt mezi kadeřníkem a klientem může být velmi nebezpečný, proto je to až v pozdější etapě.

A jak to tedy v salónech bude fungovat?

Pravděpodobně to bude tak, že to bude jako u zubaře. Bude se chodit po jednom. Bude muset být jakási čekárna a budou přísná hygienická pravidla.

Na vládě je v tuto dobu také kadeřnictví zavřené? 

To se přiznám, že v tuto chvíli nevím. Ale předpokládám, že ano, stejně jako všechny podobné provozovny.

Koncerty a diskotéky? Zapomeňte

V květnu má být v pražské aréně například vyprodaný koncert Céline Dion. Mají lidé počítat raději s tím, že koncert nebude a schovat lístky na jiný termín?

Pokud je to koncert v takovém počtu, tak je to velmi nereálné, že by se konal. Až teprve začátkem června budeme pouštět divadla a další instituce, a to ještě k tomu ve specifickém hygienickém režimu, který budeme ještě dopracovávat. Nedovedu si ale představit, že by se v květnu vůbec nějaký koncert uskutečnil.

Kdy pustíte mladým lidem diskotéky?

To bych zatím vůbec nesliboval. Je pravda, že večerní program je spojen s pitím alkoholu atd. To může být nebezpečné, lidé, když pijí víc, ztrácejí zábrany a začnou se porušovat hygienická pravidla. Já toto diskutuji s kolegy v celé Evropě a je pravda, že nikdo nechce zatím noční bary zprovoznit a mají je až na posledním místě. Stejně tak jako jsou obezřetní při otevírání obchodních center nebo kulturních a sportovních zařízeních. Dánové například budou mít zákaz akcí s účastí nad pět set lidí až do konce srpna.

A tímto směrem půjdeme také. K létu patří například hudební festival Colours of Ostrava, Rock for People nebo Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. To vše letos nebude?

Vidím to velmi nereálně. Samozřejmě, některé vnější aktivity, například venkovní divadlo v Českém Krumlově nebo letní divadelní scény, by za určitých podmínek fungovat mohly, ale že by se například hudební festivaly mohly organizovat, tak jak jsme léta zvyklí, to je vyloučená věc.

Video Hamáček o velikonočních prohřešcích Čechů: Může nás to vrátit do horších časů. - abl

Od 11. května budou smět lidé opět začít chodit cvičit do posiloven a fitness center. Ale nesmějí použít šatny a sprchy. Co ale společné toalety, ty nevadí? Nemůže i tady existovat riziko přenosu?

My nechceme šatny, sprchy a dokonce myslím, že tam nejsou ani ty toalety. I když na tom budeme určitě ještě pracovat, protože potřebu člověk někde vykonat musí. Ale vše bude vycházet z hygienického předpisu, ministerstva zdravotnictví, který popíše i takové situace. Ještě na to máme několik týdnů.

A v posilovnách mít i nadále roušku?

I to by měl popsat hygienický předpis. Nechci teď předbíhat, zda ano, anebo ne.

Autoškoly nejsou toxické

Řada pořadatelů se chystá na různé letní akce. A to i v průběhu prázdnin. Typu slavnosti měst, různé foodfestivaly atd. Co byste jim teď poradil? Mají pokračovat v přípravách?

Od června počítáme s postupným narovnáváním, i když s účastí do 50 lidí. Ale budeme vše ještě dopřesňovat.

Když mluvíte o 50 lidech. Máte tím na mysli dohromady, včetně účinkujících, nebo mluvíte jen o divácích?

To se týká shlukování lidí, tedy především diváků. Teď se bude také připravovat režim pro divadla, kina a tak dál. Určí se také třeba režim, jak mají lidé sedět atd.

11. května se mají spustit také autoškoly. Tam blízký kontakt mezi instruktorem a klientem nevadí?

Epidemiologové vyhodnotili, že autoškoly ve dvou lidech by se pustit mohly. Samozřejmě za předpokladu, že oba budou mít roušku.

Vy nosíte roušky vždy sladěné s kapesníčkem v saku. Kdo vám to takto připravuje?

Všichni mi teď říkají, že to musí být paní Havlíčková. Tak ta to opravdu není. Musím říct, že máme dobrý tým na ministerstvu průmyslu i dopravy. Děvčata tam šijí nejen pro mě, ale i pro celý dům, každý den mi nosí nové vzory a pak to sledují, jestli vše pravidelně střídám a ladím správně barevně. Takže jsem pod přísnou kontrolou sekretariátů obou rezortů.

Otcové mohou být opět u porodu, více čtěte ZDE >>>

frantacizek ( 16. dubna 2020 12:52 )

te´d slyším, že máte varování už od ministra dopravy Německa, ostuda zase jako blázen. Chytrá karantena Vám tady nebude fungovat jako v té Asii, už jen protože spousta seniorů nemá u nás smart phone.. čili v téhle věkovce vám to 100% ochranu nezajistí.. píšu to stále.

frantacizek ( 16. dubna 2020 12:51 )

no Havlíček by se měl starat o ty kolony na Rozvadově, to je taky rozum dát jednomu člověku 2 ministerstva, ještě s tímto logickým myšlením. Němci pane Havlíčku otevřeli PLOŠNĚ menší provozovny, protože je to logické. Uhlídají tam počet osob, hygienické předpisy. Vy stále děláte, že stavíte Tajmahal..
Děláme to nejlépe, ale Němci mají otevřeno vše dříve než my, otevřou školy dříve než my, zamořují rychleji, tím pádem řeší i problém rychleji do vyřešení.
Navíc nějaký další náš epidemiolog pustil do světa nyní zprávu, že se tím virem můžeme nakazit opakovaně. V tom případě jsou úplně zbytečné veškeré plošné izolace, postačí jen nosit roušky a STRIKTNĚ izolovat rizikové skupiny. Pokud by to navíc byla pravda, pak z toho stran obětí vyjdeme nejhůře, právě pro tu chabou ochranu rizikových skupin, která tady probíhá. Jsme nejdefenzivnější na světě a máme už skoro 200 úmrtí. V Asii se při tomto stylu počítají na jednotky..

brano34 ( 16. dubna 2020 08:44 )

"Odborníci", Havlíček, Prymula a Vojtěch by neměli mluvit do médií, aby nás neinfikovali hloupostí a měli by je zavřít do karantény minimálně na 365 dnů.
Co budou dělat až svět zasáhne opravdická epidemie? Dají si roušku přes celou hlavu?

mamlas ( 16. dubna 2020 07:20 )

Jenom on???
To se nám ta totalita krásně rozrůstá.

Gunaz ( 16. dubna 2020 05:38 )

Kripl

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud