Pirk radil koronavirus všem, sám se nakazil. Co říká Prymulově otočce s promořováním?

Autor: ula, kon - 
11. dubna 2020
05:03

Na začátku března kardiochirurg Jan Pirk (71) v rozhovoru prohlásil, že by se měli koronavirem nakazit všichni. Vzbudil tím velkou vlnu nevole a sklidil kritiku od náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56). O pár týdnů později to byl ale právě Prymula, kdo vyslovil názor, že by se populace měla promořit. Překvapil tím premiéra Andreje Babiše (ČSSD) i ministra vnitra Jana Hamáčka (ANO). Jan Pirk mezitím nákazu covid-19 prodělal. Jak se cítí nyní a jak se dívá on na změnu klíčového českého epidemiologa?

„Je to prostě nový typ chřipky. Nejlepší by bylo, kdybychom ten nový koronavir prodělali všichni rychle, a získali tak imunitu. Zatím se zdá, že ten průběh je mírný.“ Tak zněla už téměř památeční věta, kterou profesor Pirk vyslovil v rozhovoru pro časopis Reflex v pořadu Prostor X. Tehdy se také mezi veřejností začalo stále více skloňovat slovo „promořování“.

Video Jan Pirk o koronaviru v pořadu Prostor X - Reflex.cz

Pirkova slova nezůstala bez odezvy. Reagoval na ně epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula: „Je to nešťastný výrok, který situaci nijak nepomáhá. Pokud bychom všechny nakazili, tak tady máme i přes 340 tisíc mrtvých, a to přece není možné. Takto se situace řešit nedá.“

O necelý měsíc později Prymula změnil názor, když v rozhovoru pro DVTV uvedl, že populaci je zapotřebí řízeně promořit. Obrat v pohledu na promořenost podle něj přišel poté, co Čína poskytla nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu nakažených.

Z názorové otočky náměstka se příliš neradoval premiér Andrej Babiš (ANO), který pro Radiožurnál řekl, že podobné nápady jsou riskantní a že Česko hodlá jít cestou chytré karantény. Názor nenadchl ani Jana Hamáčka (ČSSD). Za Prymulou naopak stojí v tomto ohledu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pirk: Tu takzvaně smrtelnou nemoc mám za sebou

Jak uvedl Jan Pirk pro portál reportermagazin.cz, sám nákazu prodělal. „Už mám tu takzvaně smrtelnou nemoc za sebou,“ řekl. Kardiochirurg byl 7. března na kongresu v Rakousku, kam vzal na lyžovačku ženu a vnoučata.

„Všichni jsme si virus přivezli a společnými silami ho v přísné karanténě porazili,“ říká Pirk. Pomohla mu třeba sestra, která mu denně věšela na plot pečivo, nebo nakupující kamarádka. Nemoc se u rodiny projevovala různě. „Na nejmenších vnoučatech vůbec. Starší děti trochu kašlaly. My s Blankou (Pirkova žena, pozn. red), jsme v pohodě nebyli. Máš teplotu, suchý kašel, ztrácíš chuť k jídlu, jsi unavený a hlavně se to vleče,“ popisuje pro reportermagazin.cz lékař, který upozorňuje, že jeho žena loni prodělala zápal plic. „Tehdy se cítila o dost hůř,“ tvrdí Pirk. „Teď už víme, že máme proti té nemoci spoustu protilátek a nejsme pro nikoho nebezpeční,“ dodává.

„Cítím se skvěle. Už jsem byl otestovaný, samozřejmě s negativním výsledkem a už deset dní pracuji. Nyní se jedu projet na horském kole,“ řekl Blesk Zprávám kardiochirurg. Podle svých slov je i ochoten darovat svou plazmu na léčení jiných.

Na promořování populace názor nezměnil. A domnívá se, že paradoxně Roman Prymula použil stejný a nešťastný termín, jako on.

Ne promoření, ale plošná imunizace

„Kdyby řekl, že má být plošná imunizace, což je totéž jako promořování, tak by se nikdo nelekl, protože to tak skutečně je. Pokud na nějaký virus není očkování, tak jediná plošná imunizace zabrání tomu, aby vznikla epidemie. Správně se to brzdilo, ale bohužel jsme oba použili nešťastný termín promoření,“ uvedl Pirk. Podle něj je plošná imunizace přirozený proces, který není nijak násilný.

„My už víme, že věk sám o sobě není rizikovým faktorem. Já jsem taky senior a prodělal jsem to. Riziková skupina jsou kuřáci, obézní, diabetici, lidé s plicním onemocněním a se sníženou imunitou, ať už vrozenou, či používáním léků. Ti si zaslouží zvláštní péči,“ myslí si Pirk a pokračuje: „Ti mladí a zdraví, u kterých to proběhne jako nachlazení, se plošně imunizují, tak tím ochrání rizikové pacienty, protože už tu nemoc nebude mít kdo předávat dál.“

Co budeme dělat příští rok?

Pirk zmínil profesora Hešla a Stránského, který uvedl, že na normální chřipku ročně umře 1500 až 2000 lidí. „Co budeme dělat příští rok, až bude chřipková epidemie, když tady zemřelo 130 lidí a je z toho takové pozdvižení?“ ptá se profesor Pirk. 

I podle Prymuly, který to uvedl pro Blesk Zprávy, tu virus bude nejspíše několik let. „Je iluzorní si myslet, že následující sezonu nebude chřipka, ta se pravidelně vrací. U tohoto viru je to složitější v tom, že tady zřejmě není sezonnost. Snad tam má vliv vlhkost,“ zdůraznil epidemiolog. Nevyloučil ani mutování. „Máme tu kmen italský. Virus se chová jinak v každé lokalitě, má to vliv na závažnost klinických příznaků,“ dodal. 

Pirk: Proč byly otevřené obchody s tabákem, a ne s vitaminy?

Pirkovi přijde nelogické, že po celou dobu plošné karantény byly trvale otevřeny prodejny s tabákem. „Cigarety jsou rizikovým faktorem. Proč byly zavřené výrobny vitaminových nápojů, které jsou většinou v nákupních centrech? Nikdo by se tam nezdržel dlouho a lidé by měli užívat v této době vitaminy,“ myslí si Pirk.

Za dodržování podmínek by se podle Pirka mělo brzy přistoupit k postupnému uvolňování omezení.

„Nesmíme zapomínat na desetitisíce drobných podnikatelů, kteří mají, řekněme, tu jednu svoji věc a nyní jim hrozí bankrot. Lidé nemají našetřeno, aby mohli platit nájmy a zaměstnance. Pokud bude karanténa trvat příliš dlouho, tak ten dopad na společnost bude velice špatný,“ varuje kardiolog.

Nosit roušky je rozumné

Podle Pirka má cenu nosit roušku, zejména tam, kde je hodně lidí. „V Kodani udělali to, co chystá profesor Prymula. Otestovali velkou skupinu lidí a zjistili, že promořenost je třicetkrát až osmdesátkrát vyšší než udávaný počet, takže nosit roušky skutečně má cenu,“ říká Pirk. Zároveň vítá, že vláda umožnila odložit roušku při sportování.

„Sportovat s ústenkou nebo rouškou není úplně zdravé, protože si zvyšujete tzv. „mrtvý prostor“ a dýcháte  znova vzduch, co už jste vydýchal, ten se pod rouškou drží. Je dobře, že sportovat lze bez roušky,“ chválí si Pirk, který je sám aktivním sportovcem.

Pirk: Lidé, netresujte se 

Jan Pirk vzkazuje lidem, aby nebyli vystrašení a nestresovali se.

„Vím, že pacient, který jde na operaci s optimismem, stůně mnohem lépe než pacient, který je ve stresu, protože nezvládnutý stres může způsobit tělesná onemocnění. Někdo říká, že až 75 procent  onemocnění je způsobeno nezvládnutelným stresem,“ varuje Pirk a dodává: „Buďte veselí, jezte ovoce, vitaminy a buďte optimističtí, vše dobře dopadne!“

Video Epidemiolog Prymula: O Velikonocích bez šupačky, školách s rouškami i slibných lécích - Bohuslav Štěpánek, Aleš Brunclík

dajka123 ( 12. dubna 2020 18:13 )

Tak pokud vím nikde se nepsalo, že onemocněním získáš doživotní imunitu proti covidu. Není to jak neštovice...

arne100 ( 12. dubna 2020 17:05 )

Nedělete z Dr.Pirka Boha.Žádný korovir pirk ani jeho rodina neměli.Je to jen
pohádka aby něco řekl.

dajka123 ( 12. dubna 2020 11:32 )

Jestli se nepletu zmiňuji "zdravotnická zařízení, DD, ústav pro lidi s alzheimerem... " Dle tebe tam asi ty lidi ošetřují zřejmě uklízečky ne lékaři a zdr.sestry.

Petros1 ( 12. dubna 2020 08:24 )

Pan doktor je pěkný alibista a má štěstí , že to celá jeho rodina přežila, kterou nechal nakazit . Jinak by se mu s tím špatně žilo.

BoziMilda ( 11. dubna 2020 22:35 )

No a spočítal si ty cyklisty všechny a vyšlo ti 10 miliónů ? Vono je spousta lidí, který uměj jenom jeden pohyb a to ohnout pravou ruku v lokti a mírně přitom zaklonit hlavu a pak jsou další a ty zase uměj jenom palcem mačkat ovladač nebo rejdit po displeji. Ale o jejich existenci nemůžeš mít ani tušení, ti totiž dodržujou karanténu celej život.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud