Školáci se mohou do lavic vrátit v květnu. Plaga shání roušky, teploměry a dezinfekci

Aktualizováno -
5. dubna 2020
16:13
Autor: ČTK - 
5. dubna 2020
14:45

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v neděli v České televizi uvedl, že žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května. Pro otevření škol je podle něj zásadní stanovení podmínek pro takový krok od ministerstva zdravotnictví - tedy třeba dostatek dezinfekce, roušek či teploměrů ve školách. Žádné variantní plány pro otevírání škol, které by vycházely z údajů ministerstva zdravotnictví a vývoje šíření nemoci, podle něj nejsou. Ministerstvo zároveň chystá vyhlášku, která by měla učitelům dát návod, jak děti v druhé polovině současného školního roku klasifikovat.

Zopakoval, že pokud by se nepodařilo školy otevřít do 1. června, v případě maturit by za maturitní vysvědčení platil průměr tří posledních vysvědčení.

Zásadní je podle něj také plán zásobování případnými ochrannými pomůckami. „Pokud nebude dodržen, pokud školy podmínky hygieny nebudou moci udržet, tak ať se raději otevřou o 14 dní později s tím, že budou dostupné dezinfekce a podmínky rozvolnění,“ uvedl.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima v debatě uvedl, že pokud se někde za dodržení hygienických podmínek sejde třeba 30 lidí, nevidí důvod, proč by nemohli být tři či pět vysokoškolských studentů v laboratoři, konzultovat či zkoušet.

Plaga uvedl, že doporučení chytré karantény ve čtvrtek, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl otevřít školy s doporučením dodržovat mezi žáky odstupy, neznal. Zopakoval, že v českém prostředí je ve školách tento nápad neproveditelný. Uvedl také, že školy se otevřou najednou, ne po stupních, jak navrhoval Babiš. Zmínil, že v současné nezvyklé situaci se vláda inspiruje i opatřeními v dalších zemích, ale to, co může fungovat v Asii, v Česku podle něj aplikovat nelze.

Zima uvedl, že je třeba stanovit, kdy se změní či rozvolní současná opatření proti šíření koronaviru. Koronavir nepřestane existovat, bude tu přítomen jako žijeme s viry chřipky, uvedl. Není podle něj zřejmé, jaký bude parametr, že se opatřená začnou měnit.

Děti nedostanou známky ze všech předmětů

Ministerstvo školství vydá po Velikonocích vyhlášku, podle které by měli učitelé děti klasifikovat. Součástí vyhlášky bude doporučení neklasifikovat „výchovy“, tedy předměty jako tělesná výchova, hudební výchova a výtvarná výchova.

Plaga připomněl, že k distančnímu vzdělávání přistoupily školy různými způsoby, některé klasifikují, jiné ne. Je podle něj nepochopitelný postup, kdy pedagog dá pětku za neodevzdaný referát z tělesné výchovy. „Před 14 dny jsem apeloval na školy, aby ubraly z obsahu, soustředily se na profilující předměty a aby nehodnotily výchovy,“ řekl dnes. Mnozí učitelé si ale od počátku uzavření škol, které trvá již tři týdny, stěžovali na absenci doporučení od ministerstva.

„Vydáme vyhlášku, ve které vypneme školní řád, který uvádí, kolik známek a z jakého předmětu je třeba, aby byl člověk klasifikován. Budeme pomáhat učitelům, jak formativně hodnotit v druhém pololetí. Nemá cenu známkovat úkoly, které pomáhají zpracovat rodiče,“ uvedl ministr.

Učitelé podle něj v rámci distančního vyučování známkovat mohou, ministerstvo ale na ně apeluje, aby tak nečinili. Odmítá tvrzení, že by úřad málo konal v tom, jak mají učitelé a školy postupovat.

XYZ3 ( 5. dubna 2020 15:42 )

my už to doma asi vydržíme i s prudícími teenagery. V práci si od nich odpočineme.

kralovna-vsech-mori ( 5. dubna 2020 15:31 )

Někdo napsal na starý kůl prostinký nápis Plaga je vůl. Taky si myslím, že ten jeden a půl měsíce děti nespasí.

XYZ3 ( 5. dubna 2020 15:23 )

Asi doma děti nemáte, vojíne!

scaero ( 5. dubna 2020 15:17 )

jaci chudaci cely rok delaji ho.. cumeji do mobilu tak ted budou par tydnu cumet do rousek tj generace slabochu,vojnu na kazdyho na 2 roky okamzite obnovit

scaero ( 5. dubna 2020 15:15 )

Všichni spěchaji vse otevrit a dopadne to nasledovne zase se to rozvine a to co se ted podarilo udrzet se vratí do casu pred tím

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud