Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Všichni nakažení senioři do nemocnic, připouští Maláčová. Děsí ji smrt klientů s lehkými příznaky

Autor: ČTK - 
5. dubna 2020
14:10

Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro seniory s lehkými příznaky, bude zřejmě nutné všechny nakažené seniory umístit do nemocnic. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V každém případě by podle ní měli být senioři testováni přednostně, aby nemuseli čekat na výsledky několik dní.

Ministryně uvedla, že informaci o smrti klientů domova pro seniory v Břevnici s mírnými příznaky má z médií. Pokud by se potvrdila, bude muset stát podle ní vyvodit důsledky. „Pokud umírají i pacienti s lehkým průběhem, tak je to pro mě impuls k tomu, aby všichni senioři byli v nemocnici pod dohledem,“ řekla.

Stát podle ní také musí zlepšit testování v domovech pro seniory, kde se nyní na výsledky čeká i několik dní a stát stále nezačal testovat plošně. „Komunikuji s panem ministrem zdravotnictví na denní bázi, děláme všechno pro to, aby se to zkrátilo. Já si také myslím, že se musí testovat jak senioři, tak zaměstnanci přednostně a plošně,“ uvedla. Pokud na to není kapacita, může podle ní alespoň fungovat systém náhodného testování, který také velkou část nebezpečí dokáže zachytit.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v sobotu v České televizi uvedl, že stát plánuje plošné testování v případě personálu domovů, nikoliv klientů. Na to podle něj nejsou kapacity. Zmínil také, že zaměstnanci by mohli zůstávat v izolaci přímo v domovech, například v karavanech nebo v jiném provizorním ubytování.

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100.000 obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol v pondělí vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost. V Otázkách Václava Moravce dnes nedostatečnou podporu sociálním zařízením v prvních 14 dnech krize kritizovala také senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL). Maláčová kritiku odmítla, ministerstvo práce a sociálních věcí podle ní dělalo všechno, co mohlo.

Video Maláčová v roušce a nové návrhy: Ošetřovné na děti do 13 let a pomoc firmám, které musely zavřít kvůli koronaviru a zákazům - ČTK

verka1 ( 5. dubna 2020 21:28 )

Taky je nakazil personál!

verka1 ( 5. dubna 2020 21:26 )

Nechali v bolestech umírat seniory v ústavech? Teď je budou přemisťovat do nemocnice.

aeraluna ( 5. dubna 2020 17:56 )

Odkud na tu hlavu spadla?

XYZ3 ( 5. dubna 2020 15:46 )

Ta je vševěd... A kam se dají jiní pacienti Covid -19 negativní? A kdo se o ně bude všechny starat? Zdravotníci Covid -19 pozitivní ?

XYZ3 ( 5. dubna 2020 15:03 )

To je zase blábol...

Zobrazit celou diskusi
Další videa