Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Exministr Havlíček z kauzy lithium to na šéfa Úřadu práce nedotáhne. Ustoupil Babišovi

Autor: ČTK - 
13. února 2020
19:00

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) odstoupil z výběrového řízení na generálního ředitele Úřadu práce, uvedl ve čtvrtek server Lidovky.cz. O výsledcích totiž podle něj nerozhodovaly odborné předpoklady a znalosti, ale to, zda se daný kandidát líbí, nebo nelíbí premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) měla na výběr mezi Havlíčkem a šéfem svitavského úřadu práce Janem Tesařem, resort se následně rozhodl výběrové řízení zrušit.

Rozhodl jsem se s ohledem na svoji rodinu a své blízké dále se o tuto pozici neucházet. Za situace, kdy v zásadě není respektován služební zákon, kdy má o výsledku výběrového řízení rozhodovat to, zda se daný kandidát líbí, nebo nelíbí premiérovi, a ne odborné předpoklady a znalosti, to nemá žádný smysl,“ sdělil LN Havlíček. Připomeňme, že Havlíčkovo úřadování na ministerstvu průmyslu je spojené s kauzou lithium, která byla podle odborníků jedním z důvodů mizivého výsledku ČSSD ve sněmovních volbách na podzim 2017.

Babiš v neděli řekl, že by případné jmenování Havlíčka považoval za špatný vtip. „Sociální demokracie hledá trafiky pro své lidi, ale myslím, že by to neměli přehánět,“ uvedl premiér v České televizi.

Havlíček byl ministrem průmyslu za Sobotky

Havlíček soudí, že i kdyby byl třeba nakonec vybrán a jmenován, tak by jeho působení bylo negativně ovlivněno „neustálým mediálním zájmem a reakcemi na dehonestující výroky“. „A to nemám ani já a ani Úřad práce zapotřebí,“ dodal exministr.

Ministryně v neděli řekla, že by ředitel měl být osvědčený manažer, který rozumí českému hospodářství, a dodala, že Havlíček obě podmínky splňuje. Už dřív oznámila, že chystá změny ve fungování úřadů práce. Nový šéf by podle ní pak měl zajistit přesun úřadů do 21. století, aby byly vstřícné, efektivní a fungující.

Havlíček byl ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2017, v této funkci strávil necelý rok jako nástupce Jana Mládka a předchůdce Tomáše Hünera. Většinu času působil na ministerstvu jako náměstek ministrů. Místo v čele Úřadu práce se uvolnilo koncem loňského roku poté, co na funkci z rodinných důvodů rezignovala Kateřina Sadílková.

Do výběru nového ředitele úřad vede šéf odboru kanceláře generálního ředitele Viktor Najmon.

Kdo se mohl o místo ucházet?

Funkce generálního ředitele je na dobu neurčitou. Podle informací z oznámení k dosavadnímu výběrovému řízení měl nový šéf nastoupit 17. února. O pozici se mohl ucházet člověk, který zastává vedoucí post ve státní správě, nebo ho v posledních osmi letech zastával čtyři roky. Působit mohl i v mezinárodních institucích či jako placený zastupitel.

Uchazeči museli na pěti stranách popsat, jak si představují v dalších letech rozvoj úřadů práce. Přiložit měli i motivační dopis. Podmínkou bylo lustrační osvědčení či čestné prohlášení o nespolupráci se složkami minulého režimu, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav a také znalost angličtiny, němčiny či francouzštiny.

marmat ( 13. února 2020 19:33 )

Fiala má Uježděnou a Hamáček Maláčovou.....
Bičík si skoro před­staví­me/do­kres­líme­....­..

marmat ( 13. února 2020 19:31 )

FAKTA/SVĚDECTVÍ ...z textu:
"Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) měla na výběr mezi Havlíčkem a šéfem svitavského úřadu práce Janem Tesařem, resort se následně rozhodl výběrové řízení zrušit".

marmat ( 13. února 2020 19:28 )

„Sociální demokracie hledá trafiky pro své lidi, ale myslím, že by to neměli přehánět,“ uvedl premiér v České televizi.
PŘEKRÁSNÁ A JEDNODUCHÁ GLOSA....
není třeba dělat tsunami a drby jako Opozice....
PROTO přes 30% !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa