Babišova vzácná shoda s Kalouskem. „Nepovedla se,“ schytala to Schillerová za „Pětadvacítku“

Autor: sova, ČTK - 
2. dubna 2020
13:05

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se ve speciálním vysílání pořadu Epicentrum pro Blesk.cz vyjádřil nelichotivě k návrhu šéfky resortu financí Aleny Schillerové (za ANO). Ministryně v průběhu týdne představila Pětadvacítku – program finanční podpory osobám samostatně výdělečně činným postiženým koronavirovou epidemií. Ten spočívá v jednorázovém vyplacení 25 tisíc korun všem OSVČ, kterých se dotkly ekonomické dopady vládních opatření. Po výhradách k návrhu z řad veřejnosti i opozice už sama Schillerová ve středu večer oznámila, že v systému provede úpravy. K tomu se dnes přiklonil i šéf vlády.

„‚Pětadvacítka‘ se ministerstvu financí moc nepovedla. Je to moc složité,“ řekl doslova Babiš. Podle něj teď nemůže kabinet „zatěžovat lidi nějakou byrokracií“ a naopak je na místě jim finanční dopady krize co nejvíce usnadnit. „Budeme to ještě upravovat,“ dodal premiér.

Plán na úpravu návrhu už ve středu večer oznámila na večerní tiskové konferenci vlády také ministryně financí Alena Schillerová. Svůj záměr později také doprovodila tweetem.

Na nevhodné podmínky upozorňovali živnostníci

Všechny vaše reakce a připomínky k programu pro OSVČ Pětadvacítka velmi pozorně vnímám. Program musí být jednoduchý, rychlý a hlavně dostupný všem skutečně postiženým subjektům. Naším záměrem nebylo ho znepřístupnit, ale najít co nejspravedlivější model,“ uvedla na sociální síti šéfka státní kasy.

Vláda totiž v úterý rozhodla, že vyplatí osobám samostatně výdělečně činným, kterých se dotkla opatření v návaznosti na šířením koronaviru, jednorázově 25 000 korun.

Podnikatel musí o podporu požádat ministerstvo a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jedná se například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 000 korun.

Nárok na takzvanou Pětadvacítku nemají mít podle návrhu ani živnostníci, kteří pobírají nemocenskou nebo dávky v nezaměstnanosti. Pro některé z nich jsou ale takové podmínky omezující, dalším chybí strategie a výhled pomoci do dalších měsíců.

„Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě,“ dodala proto ministryně.

TOP 09: Žádný bianco šek, odsuňte nájmy

Společný pozměňovací návrh k vládnímu návrhu na pomoc živnostníkům už ale chystá podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska také opozice.

Jednorázových 25 000 korun označil exministr financí za krutý výsměch živnostníkům vzhledem k fixním nákladům, které většina z nich má. TOP 09 ve Sněmovně příští týden také nepodpoří vládní návrh na prodloužení nouzového stavu o měsíc. Od vlády chce slyšet důvody a její plány na využití tohoto času. Připravena je TOP 09 hlasovat pro dvoutýdenní prodloužení.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve videokonferenci novinářům řekla, že nechce vládě vydávat bianco šek. Od kabinetu žádá například úpravu návrhu na plošné odsunutí nájmů.

„Půjde o další problémy majitelům prostor pro podnikání i bydlení,“ uvedla s tím, že podmínky opatření má kabinet upravit tak, aby se vztahoval pouze na potřebné. Ne ve všech případech to je třeba, uvedla a upozornila na možnost soudních doher sporů o nájmy.

„Začněte využívat tento úžasný potenciál“

Vláda by měla podle TOP 09 také zajistit plošné testování koronaviru mezi pracovníky sociálních služeb, aby chránila nejzranitelnější seniory. Zatím to podle opozice nečiní. Do výroby ochranných prostředků by pak stát měl zapojit české firmy, které jsou schopny vyrábět kvalitní teploměry, nanoroušky či části poptávaných testovacích sad. 

„Začněte využívat tento úžasný potenciál,“ vyzval vládu poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Kvůli pochybnostem o demokratičnosti postupu vlády spustila TOP 09 petici, v níž žádá, aby se v době nouzového stavu neomezovaly pravomoci parlamentu.

Považuji za nezbytné v této těžké době nebrat na lehkou váhu ani ohrožení naší demokracie a právního státu. Nesmíme dopustit, aby naše demokracie umřela na Covid-19. Velkým varováním pro nás musí být současná situace v Maďarsku, kde vláda pod záminkou boje s koronavirem prakticky odstavila parlament od rozhodování,“ uvedl první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Zmínil diskutovaný materiál ministerstva obrany o změně zákona, který by oslabil roli parlamentu v době krize, ale také šikanování některých firem ze strany státu.

junkiexl ( 3. dubna 2020 10:31 )

Jasne, Bures!

karlos1234 ( 2. dubna 2020 18:10 )

Čím dříve obrovské zlo se jménem Miroslav Kalousek zmizí v propadlišti dějin, tím bude lépe pro občany České republiky. Tím dříve odpadne obrovské zlo, které se snaží neustále stavět proti sobě lidi v České republice. Nezapomínejte, že Miroslav Kalousek je jediná osoba v České republice, která se neštítila zvár do vlády KSČM. Přes všechny slova, která z této osoby jdou. Kalousek vždy poštvával a bude poštvávat občany České republiky proti sobě.

jentakjen ( 2. dubna 2020 17:58 )

Bureš podělá na co sáhne i s tou svoji podělanou vládou.

jentakjen ( 2. dubna 2020 17:51 )

To byla rychlost, kdes nechal pomoc? Není to otravné skákat jak já pískám?

frantacizek ( 2. dubna 2020 17:43 )

našla sílu pod novým vedením, protože tohle byla ještě záležitost pana Schwarzenberga a Mirdy Kalouska tehdy ukočírovat pana Drábka a jeho asociální sklony.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud