Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Lék na zpomalení účinků koronaviru: O víkendu lidé brali až 14 balení na předpis

Autor: ula, ČTK - 
24. března 2020
16:05

Ministerstvo zdravotnictví omezilo pro většinu lékařů předepisování léku Plaquenil. Lék by mohl být účinný pro pacienty s nemocí COVID-19. Mohou ho předepisovat jen vybraní specialisté, a to pouze dvě balení denně. Lék ale v některých lékárnách není dostupný už teď. Podle lékárníků se poptávka zvedla o víkendu, na předpis si lidé vyzvedávali až 14 balení. Co je to vlastně za lék a jak může pomoci proti koronaviru?

Přípravek je vázán na lékařský předpis a nyní ho mohou předepisovat lékaři, kteří se specializují na alergologii, klinickou imunologii, infekční lékařství nebo dětskou či dospělou dermatovenerologii a revmatologii, ovšem jen dvě balení najednou.

„Lék je určen pro pacienty se závažnými specifickými revmatickými a dermatologickými onemocněními, jako lupus erythematodes v různých formách, dále revmatoidní artritida či fotodermatóza a také na léčbu malárie. V lékárnách je ve velmi limitovaném množství z předchozích zásob, v distribuci již nikoliv,“ říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

Lék vyrábí francouzská firma Sanofi Aventis. Podle údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je prodejní cena léku zhruba 240 korun za balení.

14 balení na jeden předpis

O tom, že existuje léčebný přípravek, který může výrazně zkrátit dobu, po níž nakažený virus vylučuje, hovořil v České televizi náměstek ministra Roman Prymula. Název neřekl z obavy, aby se lék v lékárnách nevyprodal.

Lék teď chybí už nejen v některých lékárnách, ale i u části distributorů. „Už přes týden, nejspíš v souvislosti se zprávami o účinku antimalarik v zahraničí, jsme zaznamenávali zvýšené výdeje tohoto přípravku. Někdy třeba i v počtu deset balení na jeden recept. V důsledku toho už ve většině lékáren Plaquenil přestal být dostupný,“ řekl ČTK mluvčí největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max Michal Petrov.

To potvrdila i Česká lékarnická komora. „Ano, poptávka se zvedla o víkendu. Vzhledem k tomu, že je na recept, tak především od lékařů. Osobně jsem viděl nesmyslný recept na 14 balení,“ doplňuje k aktuální situaci Martin Kopecký, viceprezident ČLnK.

Jak může lék pomoci v boji proti koronaviru?

„Pravděpodobně by lék mohl ovlivnit časnou fázi replikace SARS koronaviru. Experimentálně ovlivňuje receptory ACE2. A v malých klinických studiích v Číně a Evropě se první výsledky zdají být slibné, ale je třeba tyto výsledky potvrdit v praxi ve větších studiích. Čínské zkušenosti poukazují na možnou inhibici exacerbace zápalu plic, zlepšení nálezů v plicích a zkrácení průběhu onemocnění při podávání tohoto léku pacientovi s infekcí způsobenou COVID-19,“ konstatuje prezident České lékárnické komory.

Nežádoucí účinky: Bolesti hlavy i vliv na srdce

Účinnou látkou léku je především je hydrochlorochin. Ale jako každý lék, i tento může mít nežádoucí účinky.

„Hydrochlorochin má široké spektrum nežádoucích účinků od zažívacích potíží přes bolesti hlavy nebo kožní projevy až po nežádoucí vliv na srdce nebo hematotoxicitu. Nežádoucích účinků hydrochlorochinu je ještě více, přesto tento lék patří v revmatologii k nejlépe tolerovaným DMARD (chorobu modifikující antirevmatické léky = Disease Modifying Antirheumatic Drugs),“ vysvětluje Krebs.

„Upozorňujeme na neuvážené užívání chlorochinu. Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj Světové zdravotnické organizace (WHO). Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19,“ uvedl i Státní ústav pro kontrolu léčiv na svém twitteru.

Úřad už dřív upozorňoval na to, že přípravky s chlorochinem mohou způsobovat hypoglykemii neboli pokles hladiny cukru v krvi. Projevuje se třesem, neklidem, nesoustředěností, bušením srdce, zmateností, ospalostí, pocením, bolestmi hlavy i křečemi. Vést může až ke ztrátě vědomí a k poruše srdečního rytmu.

Video  „Zvládneme to, nebojte!“ Babiš v projevu o koronaviru děkoval i za šití roušek, kritizoval porušování karantény.  - Česká televize
Video se připravuje ...

spania ( 25. března 2020 11:00 )

Tak tohle nechápu.Který normální doktor napíše na jeden recept 14 balení léku...?A i kdyby ne na jeden recept,určitě nenapíše recepty pro celou rodinu a příbuzenstvo.To ti lidé obíhají všechny své doktory a dožadují se toho...?Vždyť doktoři to jen tak napsat taky nemůžou,tak to tedy nevím.A co si tím ty lidi pomůžou?Budou jíst jako preventivně něco,co jim může kdo ví jak ublížit...?Jsou to blázni!Takové chování je úplně šílené!

villon ( 25. března 2020 10:34 )

Fascinují mě "lidé", kteří kdyby se naspalo, že proti koruňákovy účinkují ho_w_na, tak tito "lidé" začnou žrát ho_w_na. Musela by to být ale speciálně upravená ho_w_na, který by se prodávali za 900 kč 100 mg. Protože normálním ho_w_nům co jsou k mání zadara na všech haj zlech světa by jim nebyly dost dobrý.

ivalen ( 24. března 2020 21:55 )

tak napíše 2 balení pro kamaráda + 2 pro jeho manželku, 2 pro babičku, 2 pro dědečka + 3x2 pro jeho 3 děti - to je hned
Spíš název tohoto léku vytáhli novináři. Četl jsem ho již několikrát a že stojí cca 230 Kč jsem si taky pro zajímavost zjistil už před týdnem.

alumno ( 24. března 2020 20:48 )

Za tohle by měli nést odpovědnost amorální lékaři, kteří ho v těchto množstvích předepsali (tím spíš, že to nejspíš napsali svým rodinným příslušníkům a kámošům).

starymlok ( 24. března 2020 19:47 )

Metras,ta expirace u léků je s předstihem cca 6 měsíců.Zabývám se tím celý život

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa