Na koronavirus se můžete nechat testovat sami. V jakých laboratořích a kolik to stojí?

Autor: ČTK, sova - 
12. března 2020
19:35

Lidé se mohou sami nechat testovat na nemoc COVID-19 v osmnácti doporučených laboratořích, testy si ale zaplatí. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Stejné laboratoře, státní, nemocniční i soukromé, testují vzorky odebrané zdravotníky. K pátečnímu ránu bylo v Česku ve 13 dosud doporučovaných laboratořích testováno 1800 osob. Ve 14:00 bylo 96 pozitivních případů a na výsledky 143 vzorků se čekalo.

Když testování nařídí hygienici, je hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Pokud si ho chce někdo nechat udělat soukromě, zaplatí cenu podle ceníku laboratoře.

„V situaci, kdy se zvyšuje počet případů i riziko šíření onemocnění, je v našem zájmu umožnit občanům se nechat vyšetřit i v případě, že k tomu nejsou indikováni. Všechny občany však velice důrazně žádám, aby laboratoř nejprve kontaktovali telefonicky a nedocházeli do laboratoří osobně,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vojtěch: Chceme být připraveni

Na začátku šíření epidemie v Česku testovala vzorky jenom Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu. Postupně byly na seznam doporučených zařízení přidány další, v pátek jich bylo osm, v pondělí deset a dnes byl počet navýšený na osmnáct. Jejich pozitivní výsledky musí vždy ověřit SZÚ.

Podle ministerstva se počítá i se zapojením dalších laboratoří. SZÚ jich oslovil asi sto, zájem projevila třetina. „Naším cílem je rozšířit laboratorní kapacity zcela maximálně, bez ohledu na to, zdali se jedná o státní nebo soukromé zařízení. Kapacity laboratoří jsou v tuto chvíli dostatečné, nicméně chceme být připraveni na další vývoj infekce,“ sdělil ministr.

Laboratoř prováděla test zhruba za 1200 korun

Testovat mohou kromě SZÚ, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě a pražské Nemocnice Na Bulovce také fakultní nemocnice v Hradci Králové, Praze-Motole, Brně, Plzni a Olomouci. Z menších nemocnic pak umístěné v Českých Budějovicích, Liberci a Trutnově.

Ze soukromých laboratoří Laboratoře Agel a.s. Ostrava, Laboratoř Diagnostika Ústí n.L., SPADIA LAB, a.s., VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r.o., IFCOR klinické laboratoře Blansko, AESKULAB Ostrava a Lab In - Institut laboratorní medicíny v Karlových Varech.

V této laboratoři 15 km od Prahy otestovali několik lidí na koronavirus, dva případy byly pozitivní.V této laboratoři 15 km od Prahy otestovali několik lidí na koronavirus, dva případy byly pozitivní. | Tilia Laboratories

Zařízení Tilia Laboratories, které odhalilo jeden z prvních pozitivních případů v Praze, na seznamu zatím není. Testování na COVID-19 provádělo podle dostupných informací za zhruba 1200 korun.

Zařízení musí mít systém kontroly kvality

„Laboratoře jako zdravotnická zařízení musí pro to, aby byl zajištěn dohled nad infekcí COVID-19, surveillance a hlášení výsledků vyšetření, stejně jako správné a bezpečné diagnostické postupy, mít zaveden systém kontroly kvality, který je kontinuálně kontrolován,“ uvedl k rozšíření počtu testovacích míst SZÚ. Musí se také zapojit do hlášení vyšetřených výsledků a případný pozitivní nález musí potvrdit Národní referenční laboratoř.

Inkubační doba nemoci je podle odborníků dva týdny. Lidem, kteří přišli s nákazou do kontaktu nebo se od soboty vrátili z Itálie, proto praktičtí lékaři nařizují dvoutýdenní karanténu. Podle zatím známých informací je třeba k nakažení přenos kapének nebo nejméně 15minutový kontakt na vzdálenost kratší než 1,6 metru.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud