Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Pražané v karanténě: Kdo nešije, není Čech. Jak dál lidé pomáhají?

Autor: veef - 
19. března 2020
05:25

Po celém Česku sedí lidé u šicích strojů a vlastními silami bojují s nedostatkem roušek. Vždyť chybí pro sestřičky a doktory v první linii, ale také pro lékaře psychiatrických léčeben nebo pro pečovatele o seniory. Tím to ale nekončí a pomáhá se různými způsoby...

Jen co se mezi veřejnost dostala zpráva, že ani lékaři v první linii nemají dostatek roušek, zvedla se obrovská vlna solidarity. Kdo mohl, zasedl ke stroji a začal šít. V podstatě přes noc vznikly desítky facebookových skupin, kde si lidé z různých částí zadarmo navzájem vypomáhají. Této solidarity si rychle všimly i městské části a mnoho z nich se ihned zapojilo. Zajišťují organizaci, sběr roušek i jejich následnou distribuci tam, kde je to nejvíce třeba.

Roušky všem

„Už v pátek vyhlásil obchod Textil Mountain (obchod, který prodává zbytky látek z textilních továren, pozn. red.), že každému, kdo potřebuje látku na roušky, nějakou poskytne. Jen během soboty majitelka obchodu Lenka Vacková rozdala materiál na více než 6600 roušek,“ řekl na facebooku starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Ale ani radnice nepolevuje. „V budově nové radnice (U Průhonu 38) naši dobrovolníci vydávají netkanou textilii na výrobu jednoduchých roušek. Společně s netkankou textílií lidé obdrží i grafický tutorial, jak na to. Může si pro ni přijít každý a využít pro vlastní potřebu - nebo ji donést těm, co látku taky potřebují,“ stojí na sociálních sítích Prahy 7. Dobrovolníci také po své linii rozdávají hotové roušky ušité z vlastních zásob na Strossmayerově náměstí před kostelem. Děje se tak každý večer v 18:30.

„Z podatelny na naší radnici se stal hlavní stan, kde se vydává materiál a přijímají hotové roušky, ale také respirátory, brýle, rukavice, dezinfekce – co se komu podaří sehnat a vyrobit. Hotové roušky jsou přijímány v budově radnice nonstop u ostrahy – stačí zaklepat na dveře. Dobrovolníci denně nosí roušky a další ochranné prostředky lékařům, zdravotníkům, pečovatelům, ale třeba také do lékáren nebo prodavačkám do supermarketů,” řekl Blesku starosta Čižinský. 

Podle informací z radnice dobrovolníci zatím rozdali 800 roušek do domů pro seniory, 650 kusů dostaly lékárny. Senioři v družstevních domech a SVJ kolem 400 roušek. Další kusy pak šly do polikliniky nebo na farní charitu. Do této chvíle radnice obdržela celkem 3 300 hotových roušek.

Zapojují se ale i další městské části, třeba Praha 3. „Ještě v úterý svištěly za přepážkami v Informační centrum Praha 3 parkovací karty, ověřování podpisů a Czech point. Ve středu už tu naše kolegyně z ekonomického oddělení šije roušky. Odpoledne je domluveno převzetí dalších, dvěma dobrovolnicemi doma vyrobených kousků,“ píší z radnice. „Vytvořili jsme i pořadník, kam si lidé mohou volat, a samozřejmě uvítáme každého, kdo nám už hotové roušky přinese, my se pak postaráme o jejich distribuci,“ řekl Šimon Ornest, poradce starosty Prahy 3.

Pozadu nezůstává ani Praha 1, nebo Praha 14. „Ve čtvrtek a v pátek od 9:00 do 12:00 můžete přijít darovat své šité roušky přímo k nám na radnici (Vodičkova 18). Sousedé, přišli jsme s touto iniciativou, abychom v rámci našich možností pomohli řešit nedostatek roušek, které jsou základní ochranou proti šíření koronaviru, a dali je těm nejpotřebnějším. Nesmírně nás potěšilo, že spousta dobrovolníků je ochotna pomoci. Děkujeme, že pomáháte! A nezapomeňte, že každá rouška může pomoci,“ řekl starosta Petr Hejma.

Šití roušek potvrdil i starosta MČ Praha 14 Radek Vondra. „MČ dnes zajistila 700 m látky přímo od distributorů, další máme objednanou. Na Plechárně připravujeme střihy a systém distribuce, kdo se chce zapojit, nebo potřebuje roušku, najde všechny informace na našich facebookových stránkách.“

Terapie online

Šití roušek ale není jediná věc, ve které si Pražané snaží pomáhat. Třeba webová stránka Terap.io zahájila 30minutová krizová sezení zdarma. „Ve spolupráci s terapeuty jsme připravili 30minutová krizová sezení, do kterých se může zapojit každý z pohodlí svého domova. Zatím jich máme 34 a přibývají další. Sezení jsou určena pro ty, kteří potřebují pomoc během současné situace týkající se Covid-19,“ řekla Olga Kunertová, Odborná garantka a spoluzakladatelka Terap.io.

Lekce jógy na facebooku

Připojují se ale i fitness trenéři a lektoři jógy, kteří zdarma streamují své hodiny. „Někdo šije roušky, jiný pomáhá s nákupy a venčí psy starým lidem a my se snažíme držet svého kopyta a jógujeme! My máme krásná dvě studia, naši lektoři zase mají úžasné nadání vést vaší mysl a tělo do klidu a harmonie. Každá lekce bude ke zhlédnutí celý den na našich sociálních sítích,“ říkají Helena s Bárou ze studia Yoga Letná.

Pohádky na dobrou noc

Pozadu nezůstávají ani herci, kteří také přišli ze dne na den o práci. „S manželem jsme se rozhodli, že se pokusíme alespoň lidem zpříjemnit ten čas, který musí trávit doma, a tak jsme se rozhodli číst pohádky. Divadelní hry bohužel zatím číst nemůžeme - dle konzultace s agenturou, která řeší práva. A hlavně jsme ještě žádnou vhodnou (pro dva zavřené herce doma) nenašli,“ říká herečka Nikol Kouklová Heřmánková. Jejich večerní čtení si zájemci mohou pustit na jejím FB profilu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

mazliva.samicka ( 19. března 2020 08:26 )

Tak se na všechno vybodneme a budeme šít jenom roušky....Roušky roušky roušky...to se nám to žití pěkně smrsklo...na jeden kus hadru...

HlubokyZasun ( 19. března 2020 07:49 )

Kterej deb il si zase tohle heslo vymyslel Bože

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa