Bez roušek i rukavic. Omezení ohrožují i lidi bez domova, sociální služby prosí o pomoc

Autor: ula - 
18. března 2020
21:30

Koronavirus a nařízení vlády o omezení volného pohybu komplikuje práci i sociálním službám, které se starají o lidi bez domova. Armáda spásy nyní pracuje na tom, aby zpřístupnila své noclehárny na 24 hodin, aby lidé nemuseli zařízení opouštět a zamezilo se tak případnému šíření nákazy. Zároveň se snaží zajistit dostatek roušek a respirátorů pro své zaměstnance a prosí veřejnost o pomoc. Problémy jsou i s terénní prací, Armáda spásy již vznesla dotaz na vládu, jak by měla v tomto případě postupovat.

Mluvčí Armády Přemysl Kramerius Blesk Zprávám řekl, že  Armáda spásy koordinuje svou pomoc s úřady měst a krajů i s dalšími poskytovateli sociálních služeb na území Česka.

„Dokončujeme krizové scénáře při výskytu koronaviru na našich střediscích tak, abychom byli schopni provozovat naše služby a snažíme se řešit dopad vládních nařízení na lidi bez domova,“ uvedl Kramerius s tím, že nastavují i hygienická pravidla.

V tomto týdnu bude nastaven provoz nocleháren na 24 hodin denně, aby lidé nemuseli ráno opouštět zařízení a mohli zůstat uvnitř a tím i zamezit šíření případné nákazy. „Řešíme také, jak bude probíhat naše terénní práce pro lidi bez domova a jakým způsobem se dá naplnit vládní nařízení o karanténě pro lidi, kteří domov nemají. Vznesli jsme v tomto ohledu dotaz na vládu,“ dodal mluvčí.

„V našich domovech Přístav (pobytová služba pro lidi bez domova s nemocí nebo pro seniory) je zákaz návštěv. Kromě zvýšení provozu na 24 hodin dodržujeme také zvýšená hygienická opatření a snažíme se dodržovat pro naše klienty co největší odstup,“ říká Kramerius.

Lidé bez domova ale mohou střediska Armády spásy využívat v plné kapacitě. „Stále uplatňujeme peníze od dárců z nocleženek a poskytujeme i návazné služby,“ upřesnil mluvčí.

Roušky a respirátory chybí

Armáda spásy se nyní snaží zajistit roušky pro klienty a respirátory pro zaměstnance. Zároveň jim schází stojany s dezinfekčními prostředky.

„Bohužel máme stále nedostatek, a tak pokud někdo může roušky pro naše sociální služby poskytnout, budeme velmi rádi,“ prosí mluvčí Armády spásy. Zároveň vyzval zájemce, kteří by chtěli podpořit práci sociálním pracovníkům, aby učinili na www.nocleženka.cz.

„Tam je možné se dozvědět i o dalších službách, které poskytujeme našim klientů tak, aby se mohli navrátit do běžného života," dodal Kramerius.

Pokud chcete pomoci Armádě spásy, můžete roušky posílat na střediska v Česku. Adresy jsou na www.armádaspásy.cz.  

Lze také použít e-mail fundraising@armadaspasy.cz

 

Další videa
Články odjinud