Stovky lidí v Praze chtějí otestovat na koronavirus. Může to být kontraproduktivní, varují nemocnice
Celkem čtyři pražské nemocnice už zřídily speciální místa na odběry u osob, které si chtějí ověřit, zda nejsou nakaženy novým koronavirem Covid-19. Po Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) ve Střešovicích, která byla první, jsou to Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Motol a od pondělí 16. března též Thomayerova nemocnice. Jak odběry probíhají a čeho se při nich vyvarovat?
První ostrý den testování má za sebou Thomayerova nemocnice v Krči. Do speciálního odběrového stanu, který je umístěn před hlavním vjezdem do areálu, v pondělí podle mluvčího nemocnice Petra Sulka zavítalo 150 lidí a odběry byly celkem bezproblémové. „Mohu potvrdit, že lidé k odběrům přistupovali svědomitě, převážná většina z nich měla roušky nebo alespoň šály přes obličej,“ upřesnil mluvčí.
„Nechat se testovat bude možné denně od 7 do 15 hodin,“ sdělil Sulek. Za preventivní odběr vzorků z nosohltanu se standardně platí 3000 Kč, a to hotově. „V případě potřeby jsou hned vedle stanu dva bankomaty. Účtenku o zaplacení obdrží každý plátce,“ sdělil mluvčí. Lidem, kteří mají výslovné doporučení lékaře či epidemiologa hygienické stanice, je odběr uskutečněn zdarma. Zapotřebí je v každém případě mít s sebou občanský průkaz a kartu pojištěnce.
Kontraproduktivní fronty
Ve všední dny má od 7 do 15 hodin otevřeno odběrové pracoviště mezi pavilony 7 a 8 také v Nemocnici Na Bulovce, přičemž o víkendu je provozní doba rozšířená na 11 až 19 hodin. „Na vyšetření jednoho člověka má personál pět minut, takže se během dne zvládá otestovat více než 100 osob,“ upřesnila mluvčí Bulovky Simona Krautová.
Také podle ní zatím odběry probíhají bezproblémově a návštěvníci nemocnice dodržují obecně známá nařízení. „Ve frontách dodržují rozestupy a mají na sobě roušky. Činí tak sami od sebe, nemocnice jim v tomto ohledu nic výlučně nenakazuje,“ upřesnila Krautová. Podle ní však jediný problém spočívá v tom, že na odběry chodí lidé zbytečně předčasně.
„Žádáme proto pacienty, aby na odběr nechodili bez příznaků, protože v takovém případě bývá výsledek tzv. falešně negativní,“ uvedla Krautová. Ve výsledku to znamená, že u lidí, kteří přece jen nakaženi koronavirem jsou, ale u kterých se ještě nestihl projevit, testy nejsou směrodatné. Naopak mohou vést ke klamnému pocitu zdraví a možnému roznášení nákazy dál. „Upozorňujeme, že u bezpříznakových pacientů je testování nevýtěžné. Pokud nemají žádné respirační onemocnění, neměli by testování podstupovat.“Střešovice a Motol
V ÚVN bylo 13. března zřízeno speciální odběrné místo ve stanu zhruba uprostřed nemocničního areálu. Podle nemocničních statistik se do pondělí nechalo otestovat zhruba 200 lidí. „Od pondělí 16. 3. je umožněno i testování osob bez příznaků – je zpoplatněno na 2900 Kč za odběr,“ uvádí web nemocnice.
„Pacienti indikovaní praktickým lékařem nebo epidemiologem hygienické stanice mohou do odběrového místa v ÚVN přijet od 8 do 18 hodin. Testování je určeno pro symptomatické osoby, které by měly ideálně přijet k odběru vozem, nikoliv MHD a ihned po odběru opět odjet do domácí izolace, kde vyčkají na výsledky testů,“ nabádá na svých stránkách nemocnice.
Adélce (5) transplantovali srdíčko. „Snad Vánoce oslavíme společně,“ doufá maminka, která trpí rakovinou

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.