Strážníci musí pracovat bez ochranných pomůcek: Stát nám žádné neposkytne a nakoupit nám nedovolí!
„Připadáme si jako topiči na Titanicu,“ popisují strážníci z Přerova zoufalou situaci, kdy nemají žádné ochranné vybavení, a tvrdě kvůli tomu šijí do státu. Desinfekci jim vykoupili lidé, roušky a respirátory městu distributoři kvůli vládnímu zákazu neprodají. A strážníci tak musí pracovat bez ochrany.
Městská policie Přerov se dočkala odpovědi na svou žádost, aby stát dodal strážníkům městských a obecních policií po celé republice ochranné prostředky k jejich práci, nebo jim alespoň dovolil nákup za vlastní finance. Ta je ale bohužel nepotěšila. „Z hlásné trouby na můstku jsou slyšet pokyny: Topte. A mezitím důstojníci zavírají nouzové východy a přepážky,“ přirovnal ve středu na facebooku mluvčí přerovských strážníků situaci, v jaké se tamní městská policie nachází, k tragické plavbě slavné lodi.
„A pak místo topení bylo topení,“ dodal. Netřeba připomínat, že nikdo z topičů na Titanicu nepřežil. V kotelně zůstali a pracovali, aby na lodi fungovala elektřina a pasažéři měli při zachraňování světlo. Podobně se nyní cítí i přerovští strážníci.
Nespokojenost s tím, jak stát krizi řídí, narůstá. Nákup a distribuce ochranných prostředků je totiž v režii Ministerstva zdravotnictví vedeného Adamem Vojtěchem (ANO). Rezort podle množících se hlasů situaci nezvládá.
Problém podle přerovských strážníků je, že nejsou na seznamu orgánů, kterým distributoři mohou respirátory prodávat.
Kritičnost situace pak mluvčí shrnul v jednom souvětí. „Ve stejný den, kdy nám zamítli možnost nakupovat ochranné prostředky, poslali žádost o větší spolupráci, především v terénu,“ napsal.
V komentářích se pak strhla vlna solidarity, kdy občané strážníkům začali nabízet hmotnou pomoc v podobě podomácku šitých roušek.
Na co máme takové městské policajty, co jenom kňučí...