Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Koronavirus jistě přemůžeme, říká lékař. „Zabiják“ tisíců Čechů tu ale bude dál

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Mikešová - 
30. března 2020
05:02

Celý svět aktuálně řeší šíření pandemie nového koronaviru, kterým již onemocnělo přes 700 tisíc lidí, z toho téměř tři tisíce v Česku. Je to problém, nicméně trochu se u toho zapomíná na další choroby, mnohdy značně nebezpečnější než Covid-19. Například na kardiovaskulární choroby ročně zemře 50 tisíc Čechů. Lze jim přitom předcházet, jelikož ve většině případů je způsobuje vysoký cholesterol, říká profesor a předseda České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) Michal Vrablík. Podle něj by Češi na zdraví svého srdce a cév neměli zapomínat ani v současné situaci – problém cholesterolu totiž bude přetrvávat dál.

LDL neboli „zlý“ cholesterol – všichni vědí, že by ho měli mít co nejnižší, ale málokdo k tomu něco skutečně podniká. Taková je i nadále realita většiny české populace. Výsledkem jsou tisíce infarktů a mrtvic, které společně s dalšími onemocněními oběhové soustavy ročně usmrtí tolik Čechů, jako je obyvatel Jihlavy. Jen v roce 2017 to bylo 49 346 osob.

Příčiny vysokého cholesterolu mohou být dvě. První je genetické onemocnění nazvané familiární hypercholesterolemie (FH), při kterém si tělo s cholesterolem neumí poradit a jeho hladina v krvi tak nebezpečně stoupá. Těchto lidí žije v Česku zhruba 40 tisíc a o své diagnóze ví pětina z nich. Nemocní jsou odkázáni na léky.

Druhou příčinou je životní styl, lidé si za vysoký cholesterol mohou doslova sami. Přesná čísla, kolik Čechů tímto problémem trpí, neexistují, nicméně odhaduje se, že až 80 procent populace je zasaženo -  jeden z nejhorších výsledků v celé Evropě. Údaje nejsou dostupné zejména proto, že lidé si svůj cholesterol nechodí měřit. Přitom je to může stát život – zvýšený cholesterol způsobuje aterosklerózu, při které se tuk „lepí“ na stěny tepen a ty se postupně uzavírají. Od uzavřených cév vede jen malý krok ke smrtícím kardiovaskulárním chorobám, největšímu zabijákovi Čechů.

Proto je podle Vrablíka třeba tuto problematiku neustále řešit, a to i v současné době. „My se dnes zabýváme otázkou, jak předcházet onemocnění koronavirem, jak limitovat dopady, které toto infekční onemocnění přináší, ale úplně stejně se budeme muset zabývat trvale tím, jak limitovat a předcházet dopadům cévních onemocnění, na která stále umírá největší procento české populace,“ popsal lékař.

„Cholesterol je naprosto zásadním rizikem pro cévní onemocnění a cévní úmrtnost. Zatímco koronavirovou epidemii zcela jistě zvládneme, tak problematika vysokého cévního rizika s českou populací zůstane a domníváme se, že právě otázky, které se týkají cholesterolu, jeho zvýšených hladin – a jak jsme se dozvěděli na sklonku loňského roku, optimální hladiny cholesterolu jsou skutečně podstatně níže, nežli jsou ty průměrné hladiny v České republice – tak tuhle problematiku budeme muset řešit i dávno po odeznění koronavirové epidemie,“ dodal.

Podle odborníka jsou nejohroženější kuřáci, obézní lidé, vystresování a starší 55 let. „Vysoký cholesterol je zákeřný v tom, že nebolí – lidé o něm proto často nevědí. Ti, kteří jsou si vysokého cholesterolu vědomi, zase bojují s takzvanou adherencí k léčbě, tedy aby správně užívali léky a dodržovali zásady týkající se stravy a pohybu,“ říká Vrablík.

Tento fakt potvrdily průzkumy společností Ipsos a IQVIA. Vyšlo z nich, že pouze méně než 20 procent pacientů s vysokých cholesterolem správně dodržuje léčbu, a to dokonce i když již infarkt nebo mrtvici prodělali. Nechtějí měnit zažitý jídelníček, sportovat ani brát pravidelně léčiva.

Linhart: Infarkt má 2-3x větší smrtnost než Covid-19

Podobně hovoří předseda České společnosti pro kardiologii a přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aleš Linhart. Podle něj má Česko skvěle nastavený systém péče o lidi, kteří infarkty utrpí, ale to problém vysokého cholesterolu neřeší.

„Když se zamyslíte nad tím, na co můžete být v České republice hrdí, tak pivo, Jarda Jágr a pak už začínáte velmi obtížně přemýšlet, co najít. Já vám jednu věc řeknu, máme nejlépe propracovaný systém péče o akutní infarkty na světě. Nejlepší místo, kde dostat infarkt, je Česká republika,“ říká Linhart a jedním dechem dodává: „Ale my se s tím nechceme spokojit. I když máme tento extrémně fungující systém, tak smrtnost infarktu je pořád dvojnásobná a trojnásobná než toho, před kým se tady všichni třeseme – Covid-19. To vůbec není žádná legrace.“

Lékař rovněž upozorňuje, že lidí, kteří by s cholesterolem bojovali kvůli FN, je menší část. „Větší část žádnou familiární hypercholesterolemii nemají. Zkrátka a dobře podlehli modernímu trendu života, který nepřeje kardiovaskulárním chorobám. Když začnete mluvit o prevenci, většina auditoria se rovnou začne koukat do mobilu a vybalovat svačiny,“ podotýká.

Jenže prevence je podle něj právě ta cesta. „To, čeho bychom chtěli docílit, je nejen, aby se prodlužoval život, ale aby se prodlužoval život ve zdraví, a to se nám zatím nedaří. Bohužel poslední roky života trávíme u lékaře. To stojí peníze, ale upřímně, čert vezmi peníze. Ono to stojí kvalitu života,“ říká Linhart.

Apeluje proto na všechny, aby situaci nezanedbávali. „Pojďme si říct, že stejně jako se snažíme zastavit šíření koronaviru, tak se budeme snažit zastavit a zpomalit šíření kardiovaskulárních chorob,“ vzkázal Čechům.

Vrablík k tomu přidává doporučení, jak má postupovat člověk, který se chce svou hladinu cholesterolu dozvědět. „Každý Čech má díky velmi velkoryse nastavenému systému preventivní péče právo znát své hladiny krevních tuků i krevního cukru a v pravidelných intervalech v rámci preventivních prohlídek se tato čísla společně s dalšími rozhodnými čísly, jako je výše krevního tlaku a další parametry, může dozvědět u svého praktického lékaře. Takže můžeme vyzvat všechny, aby preventivní prohlídky využívali, protože poskytnou cenné informace a nebojím se říct, že prodlouží absolventům preventivních prohlídek život.“

zlodejska_sekta_ods ( 30. března 2020 13:03 )

kdejaký bezvýznamný profšourek se touží zviditelnit jako blbovární sprostitut

oldinek ( 30. března 2020 10:13 )

Ano pane doktore a proto do nás budete cpát statiny aby farmaceutické firmy měly co největší zisky.Ještě jste zapomněl říci,jaké vedlejší účinky tyto statiny mají.

.tg.bb ( 30. března 2020 07:39 )

Rozdíl je ten, že infarkt jen tak od někoho nechytnete.

Janejanetotytoty ( 30. března 2020 05:22 )

Lekař vypada jako po léčbě na psychiatrii

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa