Víc alkoholu, erotických pomůcek i napjaté vztahy. Jak zvládnout karanténu radí experti

Autor: ula - 
22. března 2020
05:00

V Česku končí týden, kdy si musela země zvykat na zcela nový režim - omezení volného pohybu, vycházení na veřejnost nakonec pouze s rouškami či jinak zakrytým nosem a ústy. Hygienici uzavřeli 21 obcí na Olomoucku a tisíce lidí jsou v karanténě. Ti, kteří mají karanténu nařízenou, by ji neměli opouštět, jinak jim hrozí vysoká pokuta. Rodiny jsou tak doma, navíc i s dětmi, což je podle psychologa Tomáše Morávka pro řadu lidí hlavní stresový faktor. Podle obchodníků navíc stoupá prodej alkoholu, což experti nepovažují za dobré znamení. Stoupá ale také prodej erotických pomůcek.

V nařízené karanténě musí lidé zůstat doma, nevztahují se ně výjimky typu možnosti jít na nákup či do práce. Pokud nařízenou karantému poruší, čeká je vysoká pokuta. Tato situace, kdy nemůžeme nic dělat a máme méně možností, jak se seberealizovat, může některé lidi uvést do deprese.

„Je důležité neskládat zbraně, naopak si sednout, uvědomit si, že je to pouze dočasná situace a zkusit najít něco, jak si lze pomoci. Je to stejná situace, jako když jsme nemocní, je třeba hledat možnosti, jak to zvládnout, abychom duševně nechřadli, “ řekl Blesk Zprávám psycholog Tomáš Morávek.

Lidé by tedy neměli upadat do pasivní deprese, ale být duševně aktivní. „Záleží na lidech - můžete se dívat na filmy, někdo si může zopakovat anglická slovíčka, na která neměl čas, pokud jste senior, můžete tento čas využít k tomu, abyste se naučili něco, na co jste dosud neměli čas,“ radí Morávek.

Napětí v rodinách stoupne

Uzavřený prostor zřejmě nebude přát rodinným vztahům. Psycholog si nemyslí, že by stoupla rozvodovost, ale podle něj stoupne napětí v rodinách, zejména tam, kde už byla napjatá situace i před karanténou.

„Největší stresový faktor v rodině jsou momentálně děti a otázka, jak je zabavit, či kdo je pohlídá, protože v obou případech jsou velmi omezené možnosti,“ myslí si psycholog.

Lidé se ale zřejmě hodlají doma bavit po svém. Jak uvedl ředitel portálu Slevomat Ladislav Veselý, stoupla poptávka po erotických pomůckách a kondomech, až o 25 %. Podle psychologa to ovšem neznamená, že by se měla za devět měsíců začít masivně rodit „koronavirová generace“

Adiktolog: Lidé začnou sahat po alkoholu

Podle psychologa je větší problém, že v tomto období dojde k nárůstu spotřeby alkoholu.

„To jsme viděli i při povodních na Moravě, při velkém stresu máme tendence sahat po něčem uklidňujícím. Když jsme delší dobu doma, tak také pijeme, takže karanténa může mít i tento neblahý dopad,“ říká Morávek.

Za pravdu mu dávají i prodejci. Na Slevomatu roste prodej kvalitních vín. V uplynulých dvou týdnech vzrostly prodeje českých pálenek proti předešlému měsíci o 38 %. Vyplývá to z dat společnosti Lihovárek.cz.

Psycholog i adiktolog Michal Miovský to nepovažují za dobré znamení. „Alkohol je obecně velmi rozšířený modulátor nálady, který je nebezpečný např. právě u úzkostných a depresívních poruch, a současná situace je tedy velmi riziková a právě u osob trpících úzkostmi, nebo na které bude celá situace doléhat více, lze očekávat, že mnozí sáhnou po alkoholu,“ řekl Blesk Zprávám Miovský.

Psycholog Tomáš Morávek doporučuje lidem, aby se hlídali, protože po propité noci doma může být úzkost ještě větší.

Miovský připouští, že doporučení je jednoduché, ale těžko se realizuje: „Klíčové je zvládat stres a frustraci spojenou se současnou situací a řešit stres jinou cestou - cvičit a být v pohybu a používat naspoř. vhodná relaxační cvičení, je minimum, co může zvládnout každý,“ radí Miovský.

Video Hamáček o chatařích a strachu z koronaviru na vsích: Zůstaňte doma, nemůžeme obklíčit Prahu - Blesk TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud