Koronavirus ONLINE: 78 mrtvých a 4822 nakažených v ČR. Otevřou další obchody, může se sportovat

Aktualizováno -
7. dubna 2020
05:35
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 78 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k půlnoci na úterý 4822 lidí. Vláda od úterý umožnila venkovní sportování, ve čtvrtek otevřou některé další obchody, naříklad hobby markety, prodejny a servisy jízdních kol. Zákazníci musí udržovat odstup, obchody pak dodržovat přísná hygienická opatření. Částečně se také otevřou hranice, ale jen pro nezbytné případy, plošný zákaz cestování platí dál. Prezident Miloš Zeman vládu chválí a v říjnu chce udělit Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V úterý 7. dubna jejich počet vystoupal na 4822.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
5:51
Dnes

V pevninské Číně v pondělí přibylo 32 potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 39 o den dříve. Na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, v Číně během pondělka nikdo nezemřel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické úřady.

 • Podle čínské zdravotní komise byly všechny pondělní případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Celkově již čínské úřady zaznamenaly 983 importovaných případů, z nichž 258 osob se uzdravilo, 698 podstupuje léčbu v nemocnicích a 21 je ve vážném stavu.
 • Kromě toho úřady v pondělí registrovaly také 30 nových případů, kde nakažení koronavirem nevykazovali žádné příznaky nemoci.
 • Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus zatím potvrdil u 81 740 lidí. Počet obětí nemoci covid-19 je i po pondělku nadále 3331.
 • Zpráva o nulovém počtu úmrtí za posledních 24 hodin přichází v den, kdy čínské úřady ukončí uzávěru města Wu-chan, kde se v prosinci loňského roku koronavirus prvně objevil a odkud se rozšířil do světa. Obyvatelé budou moci město opustit poprvé od konce ledna.
V Pekingu cestují lidé metrem jedině s rouškami (7. 4. 2020)V Pekingu cestují lidé metrem jedině s rouškami (7. 4. 2020)V Pekingu cestují lidé metrem jedině s rouškami (7. 4. 2020)
5:45
Dnes

Americký prezident Donald Trump si tlefonoval se svým pravděpodobným vyzyvatelem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Tématem byla koronavirová krize v zemi. Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že měl s uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů „velice pěkný“ rozhovor.

„Představil mi svůj úhel pohledu a plně jsem mu rozuměl. Jen jsme si velice přátelsky tak na 15 minut popovídali. Bylo to opravdu dobré,“ uvedl Trump s tím, že ne se všemi Bidenovými návrhy však souhlasil.

USA bylo dosud zaznamenáno bezmála 365 000 případů nákazy, nemoci covid-19 způsobené koronavirem podlehlo 10 781 lidí. Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni - 594 úmrtí za sobotu.

Že se jednalo o „dobrý telefonát“, potvrdila i zástupkyně šéfa Bidenovy prezidentské kampaně Kate Bedingfieldová. Uvedla, že Biden prezidentovi představil několik svých návrhů a vyjádřil obdiv nad „duchem amerického lidu tváří v tvář výzvám“. Telefonát je podle agentury DPA výjimečný, neboť oba jeho protagonisté jsou zarytí političtí odpůrci.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci o koronaviru (6. 4. 2020)Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci o koronaviru (6. 4. 2020)
5:39
Dnes

Nejpočetnější je výskyt případů covid-19 nadále v Praze, kde na každých 100 000 obyvatel připadá podle ministerstva přibližně 89 lidí s touto nemocí. Praha má také největší absolutní počet nakažených. Ve městě zatím testy potvrdily 1214 případů, což je přibližně čtvrtina celkového počtu nakažených v republice. Druhý nejčastější výskyt covid-19 je v Olomouckém kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá 69 lidí s pozitivním testem na koronavirus.

Největší podíl potvrzených případů nákazy koronavirem tvoří lidé ve věku 45 až 54 let, na které připadá téměř pětina ze všech nakažených. Jen mírně nižší podíl z celkového počtu případů tvoří lidé starší 65 let a dále ve věku mezi mezi 35 a 44 lety.

V nemocnicích bylo podle údajů za neděli 391 pacientů nakažených koronavirem, o osm více než v sobotu. U 84 z nich mělo onemocnění těžký průběh. Přibližně 30 procent lidí nakažených koronavirem, kteří byli v nemocnici, se už uzdravila, nebo byla propuštěna do domácí karantény.

Počet zemřelých, kteří byli pozitivně testování na koronavirus, stoupl v neděli o tři na celkových 78. Všem třem zemřelým bylo 60 a více let.

5:37
Dnes
!

Pěkné úterní ráno, vítejte zpět u online zpravodajství o šíření a boji s koronavirem v Česku i ve světě. Nejdřív tu máme aktuální tuzemská čísla. Počet nakažených se v Česku v pondělí zvýšil o 235 na celkových 4822 případů. Uzdravených je 121, naopak 78 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pondělní počet nově odhalených případů nákazy je pod průměrem z předchozího týdne. Od pondělí 30. března do neděle 5. dubna přibylo v průměru 253 nových případů denně. Nejvíc jich bylo v pátek, a to 332, naopak v neděli jen 115.

23:35
6. 4. 2020

Pondělí přineslo řadu událostí a novinek jak v Česku, tak ve světě, pojďme si je shrnout:

V Evropě zemřelo už přes 50 tisíc lidí nakažených koronavirem, z toho téměř 85 procent v Itálii, Španělsku, Francii a Británii.

 • V počtu nakažených je Itálie třetí na světě po USA (na 340.000 případů a přes 10.000 úmrtí) a Španělsku (135.000 dosud potvrzených případů), které dnes oznámilo 637 nových úmrtí, což je nejméně za dva týdny.
 • Vyšší nárůst případů nákazy za den oznámila Francie (na 4000), nových obětí tam od neděle přibylo 833 případů.
 • Britský premiér Boris Johnson, který je mezi nakaženými, byl večer převezen na jednotku intenzivní péči poté, co se jeho stav zhoršil. Podle místních médií má potíže s dýcháním
 • Británie, která eviduje dosud 51.608 případů nákazy a 5373 úmrtí, dnes oznámila výrazně nižší nárůst oproti neděli
 • Nová opatření oznámilo Slovensko, které od středy na šest dní zakáže až na výjimky v zemi volný pohyb osob a na deset dnů obnoví kontroly na hranicích i v rámci schengenského prostoru.
 • Rakousko začne zmírňovat současná tvrdá opatření. Omezení pohybu by mělo platit do konce dubna, už v úterý po Velikonocích by se měly otevřít menší obchody, zahradnictví a hobbymarkety. Větší obchody, nákupní centra a kadeřnictví by se měly otevřít 1. května
 • Německá kancléřka Angela Merkelová dnes řekla, že se postupně mění názor odborníků na nošení roušek. Bude-li se tento trend dál prosazovat, bude pro, aby je lidé nosili i v Německu

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete, další informace přineseme v úterý brzy ráno.

23:28
6. 4. 2020

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu napsal, že se za Borise Johnsona modlí celá země. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na Twitteru uvedla, že je „myšlenkami u Johnsona a jeho rodiny“ a přeje mu co nejrychlejší zdravení.

.„Přeji mu, aby tuto zkoušku rychle překonal,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, který v „těžkém momentu“ vyjádřil „veškerou podporu“ britskému premiérovi, jeho rodině a celému britskému lidu.

23:15
6. 4. 2020

Podpora britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který bojuje s koronavirem na jednotce intenzivní péče, přichází z celého světa. Vzkaz českého prezidenta Miloše Zemana zveřejnil na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

23:00
6. 4. 2020

Italská vláda schválila dekret, na jehož základě dá stát firmám zasaženým aktuální krizí přes 400 miliard eur ve formě hotovosti či bankovních úvěrů.

22:47
6. 4. 2020

Kalifornie propůjčí 500 plicních ventilátorů ostatním amerických státům, které mají kvůli přetížení pacienty s nemocí covid-19 kritický nedostatek těchto zdravotních přístrojů. Dnes to podle agentury AP oznámil kalifornský guvernér Gavin Newsom.

„Vím, že pokud by situace byla opačná a my bychom pociťovali přetlak v nemocnicích, ostatní státy by nám přišly na pomoc a poskytly nám ventilátory, jak dnes činíme my,“ uvedl Newsom v prohlášení.

Anesteziolog Alan Gauthier dokázal udělat z jednoho ventilátoru devět!
22:28
6. 4. 2020

Saúdská Arábie zavedla zákaz vycházení v metropoli Rijádu a v řadě dalších měst. Informovala o tom saúdskoarabská agentura SPA, podle níž bude opatření, které má bránit dalšímu šíření koronaviru, platit do odvolání.

22:15
6. 4. 2020

Britský premiér Boris Johnson byl na jednotku intenzivní péče převezen v 19:00 místního času (20:00 SELČ).

Podle informací reportérů televize ITV nebo deníku The Times měl odpoledne předseda vlády potíže s dýcháním a musel být napojen na kyslíkový přístroj. „Když už bylo jasné, že jej musí přesunout do intenzivní péče, řekl poradci, že Dominic Raab by jej měl zastupovat,“ napsal na twitteru Steven Swinford z uvedeného listu.

Britský ministerský předseda Boris Johnson
22:02
6. 4. 2020

Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo opatření, jimiž jsou uzavřeny obchody a restaurace a je omezen volný pohyb lidí, do konce nouzového stavu. Vláda dnes rozhodnutí úřadu vzala na vědomí, vyplývá z výsledků jednání kabinetu na webu. Původně všechna zmíněná opatření platila do soboty 11. dubna 06:00.

Jaro v Praze za časů koronaviru (6. 4. 2020)
21:49
6. 4. 2020

Ministerstvo zdravotnictví dnes s okamžitou platností ukončilo omezení rozsahu úředních hodin pro kontaktní místa veřejné správy, takzvané CzechPointy. Pro ostatní orgány veřejné moci a správní orgány platí nadále opatření, podle kterého mohou být otevřeny jen dva dny v týdnu. Na dnešním zasedání to schválila vláda.

21:47
6. 4. 2020

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že v zemi bude od úterý do pátku platit přísné omezení pohybu, které má zamezit dalšímu šíření koronaviru při několikadenním židovském svátku Pesach. Ve středu večer, kdy se koná sváteční sederová večeře, bude platit zákaz vycházení, aby se příbuzní a přátelé nenavštěvovali. Opatření ještě musí schválit kabinet. Informoval o tom izraelský zpravodajský web Haarec.

Omezení by mělo začít platit v úterý v 16:00 místního času (15:00 SELČ) a skončit v pátek v 07:00. Zastaveno má být cestování mezi městy. Zaměstnanci kritických sektorů hospodářství podle listu Haarec budou nicméně moci nadále pracovat.

Izraelští hraniční policisté v ochranných oblecích (11.3.2020)
21:40
6. 4. 2020

Bulharsko dnes ve snaze zabránit šíření epidemie koronaviru uzavřelo hranice pro všechny cizince s výjimkou občanů 19 států Evropské unie. Balkánská země už v polovině března uzavřela školy, restaurace i bary a omezila meziměstské cestování. Dosud se nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 549 osob a 22 jich nákaze podlehlo.

„Dočasně zakazuji vstup na území Bulharska všem občanům třetích zemí leteckou, námořní, železniční i automobilovou dopravou,“ uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Kiril Ananiev.

21:20
6. 4. 2020
!

Zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona se odpoledne zhoršil, lékaři ho přemístili na jednotku intenzivní péče. 

Mluvčí premiérovy kanceláře dodal, že Johnson „zůstává v tuto chvíli při vědomí“.

Britský premiér Boris Johnson na Downing street (13.2.2020)
21:15
6. 4. 2020

Od prvního potvrzeného případu nákazy v Itálii na konci ledna se v zemi dosud potvrdilo 132.547 nakažených koronavirem, z toho 16.523 lidí zemřelo a 22.837 osob se už vyléčilo. Hospitalizováno je nyní v Itálii s nákazou covid-19 téměř 32.900 lidí, z toho 3898 na jednotkách intenzivní péče.

Podle vládních statistik klesl počet nově hospitalizovaných, a to od konce března o 90 procent. Zatímco 30. března bylo přijato do nemocnice nově 409 pacientů, od neděle bylo nově hospitalizováno jen 27 lidí. Za poslední tři dny také klesl počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, jen od neděle o 79. Podle posledních údajů ale na covid-19 zemřelo už také 89 lékařů.

Boj s koronavirem v ItáliiMárnice v Itálii jsou přeplněné.
21:12
6. 4. 2020

Testy v jižních Čechách dnes potvrdily jeden nový případ nákazy nemocí covid-19. Jde o ženu z Prachaticka. V kraji je tak k dnešnímu večeru 120 potvrzených případů a jih Čech tak má nadále nejnižší výskyt koronaviru v republice v poměru k počtu obyvatel. 

Pozitivní test na koronavirus (ilustrační foto)
21:05
6. 4. 2020

Evropské akcie dnes výrazně posílily. Skutečnost, že na kontinentě nárůst počtu obětí nemoci covid-19 zpomalil, totiž vzbudila naděje, že zavedené restrikce se budou postupně uvolňovat. Panevropský akciový index STOXX 600 si připsal 3,73 procenta na 320,58 bodu. Nejvíce rostly akcie automobilového průmyslu a cestovního ruchu.

20:55
6. 4. 2020

V boji proti koronavirové pandemii odehrají hvězdy světové populární hudby 18. dubna velký dobročinný koncert vysílaný televizemi i sociálními sítěmi. Do projektu One World: Together at Home (Jeden svět společně doma), jehož cílem je vybrat peníze do fondu Světové zdravotnické organizace (WHO), se zapojí slavní zpěváci a hudebníci jako Lady Gaga, Alanis Morissetteová, Billie Eilish, Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder nebo Lang Lang.

Lady GagaElton John má Oscara za píseň v RocketmanoviBillie Eilish
20:40
6. 4. 2020

Guvernér amerického státu Wisconsin Tony Evers dnes nařídil přeložit úterní prezidentské primárky republikánů a demokratů na 9. června. Opatření podle agentury Reuters zdůvodnil zdravotními riziky, které v době pandemie nemoci covid-19 hrozí. Místní republikánští činitelé reagovali oznámením, že se proti guvernérovu dekretu okamžitě ohradí u wisconsinského nejvyššího soudu.

„Mám povinnost chránit bezpečnost lidí, proto jsem dnes podepsal tento exekutivní příkaz,“ uvedl v prohlášení demokratický guvernér Evers.

Adept na kandidáta demokratů ve volbách Joe Biden kritizoval Donalda Trumpa za opatření kvůli koronaviru. (12.3.2020)Prezident USA Donald Trump s manželkou Melanií.
20:24
6. 4. 2020

Judistické mistrovství Evropy v Praze bylo kvůli pandemii koronaviru už podruhé odloženo. Původně květnový šampionát se neuskuteční ani v náhradním termínu od 19. do 21. června, ale až na začátku listopadu. Informovala o tom Evropská federace juda (EJU) po jednání výkonného výboru.

20:11
6. 4. 2020

Česká advokátní komora tvrdí, že navrhované změny v exekucích značně omezí vymahatelnost práva. Obává se také možného uzavírání exekutorských úřadů. Plošné přerušení exekucí nemá přímou souvislost s epidemickou krizí a navíc zasáhne do práva vlastnit majetek a svobody podnikání celé řady osob nepřiměřeným způsobem, uvedla komora ve stanovisku.

19:57
6. 4. 2020

Slovensko kvůli koronaviru až na výjimky zakáže mezi 8. a 13. dubnem volný pohyb osob, rozhodla vláda. Opatřením chce omezit cestování o Velikonocích.

19:56
6. 4. 2020

O bezúročné úvěry s ročním odkladem v programu COVID pro podnikatele zasažené v souvislosti s koronavirem velmi často žádají i firmy, které jsou v dlouhodobé ztrátě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na úvěr mají podle Havlíčka nyní nárok podnikatelé, kteří by na něj za běžných okolností nedosáhli. Tyto firmy musely ale před krizí prosperovat. „Pokud mají problémy od 12. března nebo od začátku března, pak se to respektuje a ta banka k tomu přihlédne,“ řekl. Nemohou to ale být firmy, které mají záporný vlastní kapitál nebo nemají žádný vlastní majetek, dodal.

Ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (6. 4. 2020)

junkiexl ( 7. dubna 2020 00:40 )

Bez uz s temi blaboly do peeeerdele, ani nick si neumis vymyslet, za to mama zde trpet tvymi vysinutymi blaboly? Go to hel, nudo!

junkiexl ( 7. dubna 2020 00:37 )

Proc to rikas, zakysla praskacko??

junkiexl ( 7. dubna 2020 00:33 )

A proc to rikas, ty nase obecni blbeno?

junkiexl ( 7. dubna 2020 00:32 )

A proc si to myslis, ty nase agenturo?

junkiexl ( 7. dubna 2020 00:30 )

Johnsona to zklatilo a Bures porad jako zivej! A Zeman jako zivej mrtvej. Panbuh to ma nejake popletene.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud