Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Koronavirus ONLINE: 3206 případů za pátek v ČR. A očkování pro 40+ na konci června?

Aktualizováno -
17. dubna 2021
08:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V pátek v Česku přibylo 3206 případů koronaviru, je to o třetinu méně než před týdnem. Celkově se tak nákaza od začátku pandemie potvrdila už u 1,6 milionu lidí. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že pokud bude dost vakcín, dojde do konce června na registraci lidí nad 40 let. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 17. dubnu 28 396 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 600 341, vyléčených pak 1 495 570 a vykázaných očkování 2 422 985. V nemocnicích je 4421 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
00:01
13. 2. 2021
!

Německo přivírá hranice s ČR.

Úderem půlnoci je povolený tranzit jen pro dopravce zboží a z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny. Možná není ani cesta na dovolenou.

Tvrdá pravidla dopadnou i na pendlery, do země mohou jen zdravotníci. Sasko dá výjimku i pečovatelům a lidem pracujícím v zemědělství. Bavorsko umožní dojíždět českým pendlerům, jejichž profesi zaměstnavatel označí za nezbytnou.

22:50
13. 2. 2021

A na závěr přinášíme přehled nejdůležitějších zpráv z dnešního dne: 

 • Jednání hejtmanů s vládou rozhodnutí o dalším osudu ČR nepřineslo. O tom, zdali bude obnoven nouzový stav napříč republikou, nebo jenom po krajích, se rozhodne zítra
 • Podle libereckého hejtmana Martina Půty (SLK) jsou hejtmané připraveni požádat o prodloužení nouzového stavu o dva týdny. Stoprocentní shoda ale podle tiskové konference nejspíše neproběhla
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předloží v pondělí pandemický plán. Informoval o tom premiér Andrej Babiš (ANO)
 • Německo zpřísňuje tranzit pro Čechy. Povolení budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny. Bavorsko umožní širší výjimku pro české pendlery
 • Řidiči v mezinárodní nákladní dopravě, kteří pojedou do České republiky z Německa, budou muset od neděle předložit písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu na koronavirus
 • Po Českých drahách oznámila zrušení přeshraniční spojů do Německa i společnost GW Train Regio
 • Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v ČR v pátek dále zrychloval. Přibylo 8782 nakažených, což je zhruba o 160 více než před týdnem. Oproti předchozímu pátku také mírně stoupl podíl nových případů nákazy na celkovém počtu testovaných na 29,81 procenta. Hospitalizovaných ubylo na 5761. Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 v pátek překročil 18.000.
 • ČR jedná samostatně o dodávce vakcín proti koronaviru od firmy AstraZeneca nad rámec objednávky dojednané Evropskou unií pro všechny členské státy EU. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy na základě vyjádření ministerstva zdravotnictví
 • Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, po šesti dnech stagnace dnes mírně stoupl ze 71 na 73 bodů
 • Za okamžitý návrat dětí do škol dnes v Brně-Medlánkách demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Demonstrující přišli v průvodu s vlajkami a transparenty k bytovému domu, kde chtěli navštívit ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Dostali se i dovnitř, ale byt nenašli
 • Světový pohár v běhu na lyžích se v Novém Městě na Moravě příští týden nakonec neuskuteční. Organizátoři jednají o možném uspořádání závodů na konci března.
 • V Česku je k dispozici protilátkový test na covid-19, který může být použit pro sebetestování. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mu tento týden potvrdil notifikaci.
 • Od pátečního do dnešního rána policisté v Karlovarském kraji zamítli v 503 případech lidem vstup nebo odjezd z uzavřených okresů Cheb a Sokolov. Nejčastějším důvodem zamítnutí byla například turistika, nákupy, tankování pohonných hmot, sportovní vyžití nebo návštěvy známých

A zde přehled ze zahraničí: 

 • Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer se ostře ohradil vůči kritice Bruselu v souvislosti s kontrolami na hranicích s Českem a Rakouskem, které Německo zavádí kvůli nepříznivé epidemické situaci v obou sousedních zemích
 • Německo za poslední den zaznamenalo 8354 nových případů nákazy koronavirem a 551 dalších úmrtí pacientů, u nichž se prokázala choroba covid-19
 • Rusko má za uplynulý den dalších 14.861 nakažených novým koronavirem, 502 lidí pak po onemocnění covidem-19 zemřelo. Je to o něco méně než předchozí den. Od začátku pandemie se v zemi, která má přibližně 146 milionů obyvatel, podle záznamů nakazilo už 4,057.698 lidí
 • Kritiku si v Tyrolsku vysloužilo rozhodnutí Německa zařadit tuto rakouskou spolkovou zemi na seznam oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od neděle kvůli tomu začne německá spolková policie střežit hranici s Tyrolskem. Opatření se bude týkat i Česka

Zprávy z Česka i ze zahraničí týkající se koronavirové nákazy pro vás budeme sledovat i zítra. Prozatím přejeme za celý tým dobrou noc

22:24
13. 2. 2021

Pandemický plán, který předloží ministr Jan Blatný (za ANO) v pondělí, chce premiér schválit ve stavu legislativní nouze. 

22:20
13. 2. 2021

Informace pro podnikatele o tom, co se od pondělí může změnit, budou podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na webu ministerstva zdravotnictví „už“ v neděli. 

22:16
13. 2. 2021

„Naši právníci na to mají jiný názor a my nechceme obcházet ústavu,“ uvedl premiér na dotaz, co říká na názor ústavních právníků, že chybí mezikrok v tom, kdyby hejtmané požádali o nouzový stav. Podle nich tomu musí předcházet vyhlášení stavu nebezpečí a důkaz, že stav nebezpečí nefunguje, jak má. 

„Pokud nás hejtmani požádají a jenom někteří, může se stát, že vyhlásíme nouzový stav jenom v krajích, kde o to požádají,“ zopakoval. 

22:10
13. 2. 2021

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) tweetoval nepravdu. „Zase tu byl politický útok, že nejednám vstřícně (...) Já jsem jednal v úterý na žádost pana Jurečky. Ptal sem se, co mám udělat. Potom sem jednal ve čtvrtek a vyzval sem opozici. Piráti a STAN nechtějí dohodu. Jsou to pokrytci, kteří se jen tváří, že by něco chtěli. Vždycky jednáme, ale výsledek je, že mě napadají,“ rozohnil se nad dotazem, co je pravdy na tom, že jednání s hejtmany nebylo takové, jaké si hejtmani představovali. 

„Nejsem šílenec,“ rozčílil se premiér s tím, že je cílem politického útoku. Neodpověděl ale, co bylo výsledkem jednání. 

22:05
13. 2. 2021

Situace je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) velmi složitá. „Ministr předložil prezentaci, kde simuluje situaci, ke které by došlo, kdyby se to uvolnilo. Lidé musí udržovat opatření,“ uvedl na dotaz médií, na čem se s hejtmany a ministry teda dohodl. 

22:03
13. 2. 2021

„My chceme s opozicí pokračovat ve vyjednávání a pozvu opozici na jednání v úterý a v rámci požadavků opozice jsme se posunuli v tom, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předloží v pondělí pandemický zákon ve zkrácené lhůtě a hned v úterý bychom jej chtěli projednat,“ uvedl také premiér Andrej Babiš (ANO). 

Babiš zdůraznil že s možným koncem nouzového stavu se nic nemění na pandemické situaci. „My skutečně máme zdravotnictví, které bojuje o zdraví občanů a nemocnice stále mají lidi na jednotce JIP,“ dodal. 

22:00
13. 2. 2021

„Považuji to za konstruktvní jednání, posunuli jsme se a vyměnili jsme si názory. Jednání bude pokračovat zítra na úrovni ministerstva zdravotnictví,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání s hejtmany a s ministry. Uvedl, že zatím hejtmani nejsou jednotní a že dělá vláda maximum, aby hejtmani jednotní byli. 

21:49
13. 2. 2021

Sedmašedesát procent členů odborů chicagských učitelů schválilo bezpečnostní plán, který umožní postupně obnovit prezenční výuku v oblasti s více než 340.000 žáky a studenty. Učitelé se původně bránili do škol vrátit z obav z nákazy koronavirem, ačkoli místní úřady tvrdily, že výuka bude bezpečná.

V americkém městě ve státu Illinois také probíhá očkování vakcínou od společnosti Moderna. 

21:37
13. 2. 2021

Bavorsko podle zdrojů ČTK dojednalo s Berlínem širší výjimku pro české pendlery. Musejí ale získat potvrzení úřadů a zaměstnavatele, že jsou důležití.

21:30
13. 2. 2021
!

Německo zpřísňuje tranzit pro Čechy, cesta na dovolenou nelze

Výjimku k tranzitu budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny. ČTK to dnes řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Německo s účinností od neděle považuje Českou republiku za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací.

21:21
13. 2. 2021

Ministerstvo zdravotnictví vydalo informační přehled, který mapuje, co se s koncem nouzového stavu změní a co zůstane stejné. O seznamu informoval starosta Loun Pavel Janda.

Nezmění se: 

 • Uzavření restaurací mimo výdejních okének
 • Školy (problém s nákupem testů)
 • Omezení na hranicích 
 • Nošení roušek
 • Sociální zařízení budou dále testovat 
 • Profesionální sport bude i nadále řešen výjimkou MZ 
 • Umělci budou bez diváků
 • Bohoslužby jsou omezeny na 10procentní kapacitu sedadel v kostele
 • Omezení svateb a pohřbů

Změní se: 

 • Není možné omezení shromažďování s výjimkou hromadných akcí
 • Není možné omezení pohybu 
 • Obchody nebudou uzavřeny, jen omezeny
 • Hory nebudou zastaveny
 • Trhy nebudou uzavřeny
 • Wellnes a bazény otevřou s omezenou kapacitou
 • Nebudou zakázany nehromadné akce
 • Výstavy, muzea, zoo nebudou uazvřeny
21:11
13. 2. 2021

ČD utlumily dopravu s Německem, poslední vlak přijel dnes ve 20:45. 

Důvodem přerušení železniční dopravy mezi ČR a Německem jsou protiepidemická opatření německých úřadů. V dálkové dopravě se bude přerušení spojů týkat linky z Prahy do Berlína a Hamburku i linky z Prahy do Mnichova. 

21:02
13. 2. 2021

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) nechce přijmout rušení opatření, vyjma zákazu vycházení po deváté hodině večerní.

20:57
13. 2. 2021

„Hejtmani čekali, že premiér přijde s konkrétními návrhy na úpravu nefunkčních opatření. To se však nestalo. Kraje, kde hejtman požádá o nouzový stav, tedy zlepšení nečeká. V ostatních krajích by MZ zavedlo většinu stávajících opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Hřib je spolu s dalšími 13 hejtmany na jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), aby dojednali nové podmínky pro Českou republiku. 

20:52
13. 2. 2021

Světová zdravotnická organizace připomíná, jak se účinně chránit proti koronaviru a jak co nejúčinněji chránit ostatní. Zmiňuje pět nejdůležitějších věci: Nosit masku, umývat si ruce, udržovat fyzický odstup, kašlat a kýchat do loktů a často otevírat okna. 

20:41
13. 2. 2021

Celosvětově už se koronavirem nakazilo téměř 109 milionů lidí. Z toho 2 398 585 s nákazou zemřelo. Aktivních případů je 25 432 721, z toho 99 tisíc lidí je ve vážném nebo kritickém stavu v nemocnicích. 

20:24
13. 2. 2021

Kyperská policie rozháněla protesty vodním dělem a slzným plynem

Použití násilných prostředků vůči protestujícím není na Kypru obvyklé. Úřady dnešní shromáždění nepovolily a jako důvod uvedly protikoronavirová omezení. Za stávajících opatření mohou obyvatelé Kypru opustit dvakrát za den bydliště, aby si vyřídili nutné záležitosti.

20:12
13. 2. 2021

Opatření, která nyní zavádí Německo pro pendlery z Česka, jsou náhlá a nepodložená reálnými důvody, domnívají se někteří přeshraniční pracovníci. „Čísla pozitivních pendlerů jsou velice nízká a nezavdávají příčinu pro taková opatření,“ řekl ČTK Jan Průha, který se angažuje ve skupině Pendleři bez hranic. 

Pro pendlery z Česka je situace o to horší, že se informace mění ne každý den, ale každých několik hodin. „Sám jsem zvažoval, že se přesunu do Německa, ale už jsem to nestihl, protože v sobotu byla testovací místa zavřená, protože logicky měly otevřeno hlavně v neděli, aby lidé mohli v pondělí do práce,“ popsal Průha. 

20:04
13. 2. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) představí na tiskové konferenci, jak se dohodl s krajskými hejtmany ohledně dalšího osudu České republiky. Zatímco před samotným jednáním se řada z nich přikláněla k tomu, že nepožádá o nouzový stav, objevují se zprávy, že si vyžádají dva týdny. Sledujte s námi tiskovou konferenci živě. 

19:53
13. 2. 2021

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 350 nových případů koronaviru, o 70 méně než minulou sobotu. Laboratoře vyšetřily 819 vzorků. Nově se vyléčilo 390 nemocných, žádné nové úmrtí hygienici neevidují. Počet aktuálně pozitivních klesl proti pátku o 40 na 5092 lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

19:48
13. 2. 2021

V Pomezí nad Ohří vznikne opět testovací místo pro pendlery, staví ho hasiči. Německo od neděle pustí kvůli pandemii do země jen vybrané skupiny pendlerů.

19:44
13. 2. 2021

Senátor a někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer (nezávislý) onemocněl covidem, napsal to na sociálních sítích. „Milí přátelé, onemocněl jsem covidem. První příznaky nákazy se u mě objevily asi před týdnem a testy to potvrdily. Od té doby se s onemocněním potýkám, zatím bohužel bez většího úspěchu. Covid dostala i naše nejmladší dcera Markéta, která má naštěstí téměř bezpříznakový průběh.“

19:19
13. 2. 2021

Hejtmani jsou připraveni požádat o nouzový stav na dva týdny, řekl ČT po dnešním jednání krajů hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Záleží ale podle něj na průběhu jednání s vládou.

„Blížíme se k dohodě, ale je potřeba dojednat celou řadu věcí a podmínek,“ řekl televizi Půta před jednáním s premiérem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (ANO). „Jsme připraveni požádat o nový nouzový stav na nějakou omezenou dobu, mluvili jsme o dvou týdnech. A to především proto, aby vláda dokázala ve Sněmovně projednat s parlamentními stranami nový pandemický zákon, který by měl tu situaci řešit dlouhodobě,“ doplnil.

monokl2 ( 17. dubna 2021 12:40 )

Očkování pro 40+ na konci června, zapoměli ale který rok což je u nás dost podstatné!!!

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:33 )

když to řídí břídilové jako Prymula a podobní, jsme na tom špatně. Mu je dobře, chodí si na fotbal, do restaurací, peníze se mu jen sypou, má nachystané smlouvy s Novavaxem atd. Proto dnes nemáme vakcíny, protože chtěl nakupovat Novavax, aby z toho něco měl, Pfizer nechtěl, když byl ministr

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:27 )

když jste v nemocnici jako pacient, tak máte smolíka. Z nemocnice a z lázní si to dovezlo víc známých, nejčastěji ze zaměstnání, potom zdravotnictví a teprve potom škola

kozinozka ( 17. dubna 2021 11:56 )

Nestačí nosit t roušku, jelikož hygiena je celý komplex chování, a stačí nějaká chyba...ů.

kozinozka ( 17. dubna 2021 11:54 )

Možná ano, jako je to s chřipkou, protože vakcínu je třeba uzpůsobit mutacím viru.

Zobrazit celou diskusi
Další videa