Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Koronavirus ONLINE: 3206 případů za pátek v ČR. A očkování pro 40+ na konci června?

Aktualizováno -
17. dubna 2021
08:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V pátek v Česku přibylo 3206 případů koronaviru, je to o třetinu méně než před týdnem. Celkově se tak nákaza od začátku pandemie potvrdila už u 1,6 milionu lidí. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že pokud bude dost vakcín, dojde do konce června na registraci lidí nad 40 let. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 17. dubnu 28 396 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 600 341, vyléčených pak 1 495 570 a vykázaných očkování 2 422 985. V nemocnicích je 4421 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:15
8. 1. 2021

A tady přehled zahraničních aktualit o koronaviru:

 • Evropská komise zajistila pro členské země Evropské unie dalších 300 milionů dávek první využívané vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. 
 • Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se inspirovala u českého ministerstva a povolila využívání šesti dávek vakcíny Pfizer/BioNTech z jedné lahvičky místo dosavadních pěti.
 • Britská léková agentura MHRA dnes schválila covidovou vakcínu od americké firmy Moderna. 
 • Británie zaznamenala nejvyšší denní bilanci mrtvých i nakažených od začátku pandemie covidu-19. Obětí koronaviru přibylo 1325, případů nákazy přes 68.000. 
 • V Německu zemřelo ve čtvrtek 1188 lidí s covidem-19. To je nejvyšší denní přírůstek zemřelých od počátku epidemie, informovala dnes s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. Potvrzených případů nákazy přibylo za 24 hodin 31.849.
 • Spojené státy poprvé od začátku pandemie hlásí více než 4000 úmrtí s koronavirem za jediný den. Nakažených za stejné obobí ve statistikách přibylo na 274.700. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).
 • Maďarsko prodlouží stávající omezení proti šíření nákazy koronavirem, včetně zákazu nočního vycházení, do 1. února. 
 • Ukrajina zavřela školy, obchody, restaurace a jídelny, sportoviště i kulturní zařízení a zakázala masová shromáždění. Od dnešního dne platí v zemi přísná karanténní omezení, která potrvají do 24. ledna.
23:10
8. 1. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o šíření a boji s koronavirem v Česku i ve světě. Pro dnešek se s vámi rozloučíme přehledem zpráv z domova:

 • Ve čtvrtek v Česku přibylo 14 780 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 2900 méně než v rekordní středu. Do aktuální statistiky přibylo 179 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, celkem od začátku epidemie zemřelo 12 800 lidí.

 • Epidemický index PES třetí den setrvává na 86 bodech. Dvě ze čtyř sledovaných kritérií se ve čtvrtek proti středě mírně zlepšily, dvě se naopak zhoršily. 

 • Podle epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymuly by měla opatření zůstat až do doby, kdy budou přibývat jen stovky nebo tisíc nových případů denně. Řekl to Českému rozhlasu Plus. Ani termín 22. ledna, do kterého je ve čtvrtek prodloužila vláda, podle něj nemusí stačit.

 • Denně v ČR přibývá kolem 3000 seniorů starších 65 let nakažených covidem-19. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc. Zlepšení očekává po 10. lednu.

 • Od pondělí budou nově potřeba negativní testy na koronavirus při návratu z Francie a Irska, povinné budou i pro přijíždějící cizince. Země se v takzvaném cestovatelském semaforu přesunou do červené barvy, v níž je většina evropských států.

 • Nutné testy naopak nově nebudou z Bulharska, Belgie a Maďarska.

 • Hejtmani chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví co nejdříve spustilo centrální registrační systém na očkování proti covidu-19. Podle nich je nutné prověřit, jak bude databáze v plném náporu fungovat. 

 • Povinnost předložit negativní test na covid-19 by mohla dovolit kulturní nebo společenské akce pro víc lidí. Rozhodovat ale bude pořadatel. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 • Armáda poslala dalších 200 vojáků na pomoc nemocnicím či sociálním zařízením. Pomáhat v nich budou zvládat krizi kolem nákazy koronaviru. K dnešnímu dni tak má armáda nasazeno 850 vojáků ve 120 zařízeních a místech.

 • Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem, se blíží svým limitům. Možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Počty hospitalizovaných s covidem nyní rostou o 150 až 200 lidí denně.

 • Pendlerům by mohl pro cesty do Saska stačit od pondělí 11. ledna jeden test na koronavirus týdně, mohli by si jej udělat bezplatně v České republice.

 • Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje v rámci podpory cestovního ruchu v souvislosti s pandemií koronaviru dotační program COVID cestovní kanceláře II určený velkým cestovním kancelářím (CK). Jedná také o možnosti státní záruky u spoluúčasti na pojistném proti úpadku pro CK.
22:30
8. 1. 2021

Rekordní nárůst počtu nakažených hlásí vedle Španělska také Portugalsko. Dnes oznámilo 10.176 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 118 úmrtí s covidem-19, oba údaje jsou dosud nejvyšší od počátku pandemie. 

Portugalsko nicméně očekává volby hlavy státu. André Ventura i přes řádící epidemii uspořádal tiskovou konferenci v Lisabonu v tak malé místnosti, že většina novinářů prostor záhy opustila. Informovala o tom agentura Reuters.

22:04
8. 1. 2021

Irsko oznámilo, že jeho laboratoře potvrdily první tři případy nákazy jihoafrickou mutací koronaviru. Epidemiologové šíření této mutace sledují kvůli obavám, že je nakažlivější a způsobuje vyšší virovou nálož. Mutace označovaná jako 501.V2 se objevila v Jihoafrické republice loni v létě a jejímu rozšíření odborníci připisují rychlý vzestup počtu tamních nakažených. Laboratoře tuto mutaci sledují stejně jako anglickou variantu.

21:40
8. 1. 2021

Ve světě už vakcinují ve 42 státech. Z toho 36 je tzv. vysocepříjmových. Světová zdravotnická organizace to uvedla na twitteru se zmínkou, že problémy s vakcínou mají chudé státy, ke kterým se očkování nedostává.

21:08
8. 1. 2021

Matka bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala (69), který byl v březnu roku 2018 v anglickém Salisbury s dcerou Julijou (36) otráven novičokem, podlehla koronaviru. Ruska Jelena Skripalová se dožila 92 let, jejím přáním bylo ještě před smrtí vidět syna, to se jí bohužel nesplnilo.

20:50
8. 1. 2021

Šéf Asociace krajů žádá  premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích. Odmítá další zátěž pro nemocnice čelící náporu pacientů s covidem.

20:27
8. 1. 2021

Španělsko oznámilo dalších 25.456 nákaz koronavirem, z toho 12.327 za posledních 24 hodin, a 199 nových úmrtí s covidem-19. „Data jsou špatná...pandemie se zhoršuje. Čekají nás těžké týdny. Ale víme, co je třeba dělat: co nejvíce omezit kontakty a pohyb,“ uvedl dnes španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa.

Andalusie o hodinu prodloužila noční zákaz vycházení, posunula ho už na 22 hodin. Madridský region rozšířil počet oblastí s omezeným pohybem, který se tak od pondělka bude týkat už 1,2 milionu lidí. 

20:00
8. 1. 2021

Policie ve Francii odhalila dlouhodobé porušovatele vládních opatření. Dva sourozenci pořádali pravidelně diskotéky, kde bylo zakázáno fotit, natáčet i platit kartou. Údajně zde trsalo i 150 lidí. 

Manévry ale nebyly pořadatelům co platné. Neprozradil je ale nikdo z hostů. Co dostalo pořadatele před soud, se dočtete zde. 

19:29
8. 1. 2021

Slovensko hlásí jako první test na britskou mutaci koronaviru. Má jít o vůbec první test na světě, který dokáže identifikovat nejen samotný koronavirus SARS-CoV-2, ale i jeho britskou mutaci přes pozitivní signál v RT-PCR analýze, uvádí se ve zprávě zveřejněné na portálu cas.sk. 

19:11
8. 1. 2021
!

Sasko bude po pendlerech z Česka a Polska místo dvou testů týdně žádat jen jeden. O týden také odložilo platnost nařízení, platit bude od 18. ledna.

18:57
8. 1. 2021

Nejpřísnější opatření proti šíření covidu-19 by podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly měla zůstat až do doby, kdy budou přibývat jen stovky nebo tisíc nových případů denně. Řekl to Českému rozhlasu Plus. Ani termín 22. ledna, do kterého je ve čtvrtek prodloužila vláda, podle něj nemusí stačit.

Prymula také uvedl, že přísnější opatření nikomu nepomohou - čím déle totiž opatření jsou, tím méně je lidé dodržují. Uměl by si ale představit regulaci pohybu od místa bydliště. 

18:36
8. 1. 2021

Od soboty bude možné do Dánska cestovat jen z několika vymezených důvodů, a do země se tak dostanou pouze cizinci, kteří chtějí navštívit rodinu nebo třeba řidiči zásobovacích aut. Všichni ale musejí mít negativní test na koronavirus, oznámil dnes ministr zahraničí Jeppe Kofod.

Výjimky pro cesty do Dánska platí například pro obyvatele regionů u hranic s Německem a Švédskem, pro řidiče tranzitní dopravy a zásobování či pro návštěvy rodinných příslušníků, - studium či au-pair ale dostatečným důvodem nebude. 

18:13
8. 1. 2021

Pražská hygiena rozdala kvůli covidu pokuty za 712.000 korun. Nejčastěji pak pokutovala za nenošení roušky, jak informoval mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Služba přijala do konce listopadu 2800 oznámení na podezření ze spáchání přestupku v souvislosti s koronavirem. „Správní řízení byla v uváděném období zahájena v 1962 případech, zbývajícími zhruba 850 podněty se pražští hygienici aktuálně stále zabývají,“ uvedl mluvčí. 

17:59
8. 1. 2021

Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní bilanci mrtvých i nakažených od začátku pandemie covidu-19. Obětí koronaviru přibylo 1325, případů nákazy přes 68.000. 

Hranici 1000 úmrtí, která přibyla do statistik za jediný den, překonala Británie už v úterý. Celkem má Spojené království už téměř 80.000 obětí covidu-19, což je nejhorší bilance v Evropě a pátá nejvyšší na světě.

17:32
8. 1. 2021

MMR dnes rozhodlo o prodloužení programu COVID podpora cestovního ruchu. Žádosti bude přijímat do 29. ledna, původně měl program skončit v pondělí.

17:23
8. 1. 2021

Od pondělí budou nově potřeba negativní testy na koronavirus při cestě z Francie a Irska. Nutné naopak nebudou z Bulharska, Belgie a Maďarska.

17:19
8. 1. 2021

Desítky lidí na protestu v Praze kritizovaly omezení proti covidu. Někteří demonstranté také vyjádřili podporu odcházejícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zhruba padesátka lidí nejdříve na Václavském náměstí vyslechla víc než hodinové pásmo proslovů, ve kterých mluvčí kritizovali vládní omezení zavedená proti epidemii covidu-19 a také očkování proti této nemoci, někteří zpochybňovali samotnou existenci koronaviru. 

Několik z nich mělo v Davidově šesticípé hvězdě, kterou nacisté označovali židovské obyvatele, napsáno „Neočkovaný“.

17:10
8. 1. 2021

K docházející kapacitě v nemocnicích se vyjádřil i předseda správní rady ON Trutnov Miroslav Procházka. „Bohužel jsme již nyní v situaci, kdy jsme za hranou našich reálných kapacit v poskytování adekvátní zdravotní péče. V porovnání s druhou, listopadovou, vlnou pandemie v regionu jsme nyní bohužel v ještě horší situaci,“ uvedl na stránkách nemocnice. 

Procházka zmiňuje, že mnoho zaměstnanců zařízení je v pracovní neschopnosti, nemocnice nemá k dispozici studenty a počet pacientů s covid-19 nadále stoupá. „V předchozích dnech již byla lůžka těchto oddělení naplněna nad rámec deklarovaných kapacit a pacienty s covid-19 již máme také na vyčleněných infekčních pokojích standardních oddělení,“ pokračuje a prosí pacienty, aby se nejdříve o svých potížích poradili s lékařem, než zamíří do nemocnice. 

16:52
8. 1. 2021

Hejtman Jihočeského kraje a lékař Martin Kuba (ODS) uvedl, že mají v nemocnici prázdný mrazák. „Aby mi premiér nemusel zas večer psát, tak hlásím, že všech 3510 dávek vakcíny, co jste nám poslali v úterý, už máme k dnešku vyočkovaný,“ rozlítil se na svém účtu na twitteru. Podle Kuby teď nebudou mít týden co dělat. 

16:46
8. 1. 2021

Švédská vláda získala větší pravomoci v boji s koronavirem. Tamní parlament dnes schválil návrh zákona, který vládě umožní uzavřít nákupní centra a obchody. Nově budou moci i zastavit veřejnou dopravu, či pokutovat osoby, které poruší opatření. 

Nový zákon nedovoluje vládě vyhlásit například zákaz vycházení či znemožnit lidem cestovat po vlasti. Podle švédské televize SVT by měla norma platit od neděle do konce září.

16:39
8. 1. 2021

Nemocnice v Praze provedly o tisíce operací méně.  „Celkový počet hospitalizovaných pacientů se u nás v nemocnici pohybuje kolem 36.000 ročně. V roce 2020 to bylo asi o 6000 méně, i když započteme i covidové pacienty. Je to dáno tím, že pacienti s covidem vyžadují výrazně vyšší péči personálu, čili my nemáme dostatečnou kapacitu pro ostatní hospitalizované pacienty, a proto musíme postupně přivírat některá oddělení,“ řekl za Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV)  ředitel Petr Arenberger.

16:24
8. 1. 2021

Kapacita krematorií v Česku je dostatečná, problémem je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové pouze Moravskoslezský kraj, kde bývá kritická situace i mimo covid při výskytu jiných nemocí. Krematorium Ostrava, jediné v Moravskoslezském kraji a největší v Česku, zpopelňovalo měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je to o 60 procent víc.

Podívejte se na záznam z tiskové konference ministra Jana Blatného (za ANO), kde se dozvíte více.

Video Blatný o převozu těl mezi ústavy. Rážová: V Moravskoslezském kraji je situace kritická - Blesk Zprávy / ČTK
16:18
8. 1. 2021

Zlínská nemocnice investovala téměř 340 tisíc korun za nové mrazící boxy na skladování vakcíny. V budoucnu bude sloužit na hematologicko-transfuzním oddělení nebo v některém z laboratorních provozů.

„Současná očkovací látka přichází ve speciálních termoboxech, v každém z nich je uložena krabička s ampulkami vakcíny, která je obložena suchým ledem. Ten v boxu po celou dobu přepravy udržuje teplotu minus 80 stupňů Celsia,“ uvedl Kurfürst. Krabičky s ampulemi vakcíny se v lékárně vyjmou z přepravního boxu a uloží do hlubokomrazicího boxu. Okolní teplotě nesmí být vystaveny déle než tři minuty.

16:01
8. 1. 2021
!

V Plzeňském kraji se začne vakcínou proti koronaviru očkovat mimo Plzeň v pondělí. Vakcíny půjdou do krajských nemocnic i do nemocnice v Sušici.

Covid_19 ( 17. dubna 2021 13:00 )

očkovat měli hlavně rizikové pacienty. Třeba známý ZTP/P není očkovaný a ani nemá termín, nějak vláda zapomíná na slabé, ale očkuje VIP a hlavně slibuje pěkné léto, tedy pro ty kteří se toho dožijí

marais ( 17. dubna 2021 12:55 )

Stále jsou ohniska nákazy, měli by přednostně naočkovat lidi z těch míst,aby lidi před nákazou ochránili. Podobně se postupuje i u jiných nákaz.

monokl2 ( 17. dubna 2021 12:40 )

Očkování pro 40+ na konci června, zapoměli ale který rok což je u nás dost podstatné!!!

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:33 )

když to řídí břídilové jako Prymula a podobní, jsme na tom špatně. Mu je dobře, chodí si na fotbal, do restaurací, peníze se mu jen sypou, má nachystané smlouvy s Novavaxem atd. Proto dnes nemáme vakcíny, protože chtěl nakupovat Novavax, aby z toho něco měl, Pfizer nechtěl, když byl ministr

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:27 )

když jste v nemocnici jako pacient, tak máte smolíka. Z nemocnice a z lázní si to dovezlo víc známých, nejčastěji ze zaměstnání, potom zdravotnictví a teprve potom škola

Zobrazit celou diskusi
Další videa