Koronavirus ONLINE: 16 mrtvých a 2743 nakažených v Česku. A další týden omezení pohybu

Aktualizováno -
29. března 2020
20:10
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 16 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k neděnímu podvečeru 2743 lidí. Od pátku přibylo sedm mrtvých, mezi nimi i tito senioři: žena (ročník 1943) z domova důchodců u Havlíčkova Brodu, žena (ročník 1940) z Prahy-Michle a muž (†82) z Karlovarska. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vládě ve středu navrhne plošně pozastavit splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. A ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce o týden prodloužit omezení volného pohybu, které je zatím platné do 1. dubna. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:18
28. 2. 2020

K razantním opatřením přistoupilo Švýcarsko, ačkoli má zatím potvrzených jen asi 15 případů nákazy. Jeho vláda zakázala všechny akce s návštěvností nad 1000 lidí, což se dotkne i sportovních utkání a veletrhů.

Zrušen byl mimo jiné březnový ženevský autosalon. Švýcarský fotbalový svaz odložil všechny víkendové zápasy první a druhé ligy a závěrečná dvě kola základní části nejvyšší hokejové soutěže se odehrají bez diváků.

To je od nás pro dnešek vše. V online zpravodajství budeme pokračovat zase zítra. Přejeme vám za celý tým Blesk Zpráv dobrou noc.

22:25
28. 2. 2020

Od paniky odrazuje i Světová zdravotnická organizace. „Teď není čas panikařit - je čas na to se připravit,“ uvedla WHO na twitteru.

22:05
28. 2. 2020

Telekomunikační síť zavedla posílání varovných SMS. Čech, který vycestuje do země se zvýšeným výskytem Covidu-19, se tak o tom dozví hned, jak překročí hranice. 

O2 zavedlo varování přes SMS. Mimo informací o tarifu přijde Čechům zpráva o tom, že se nachází v rizikové oblasti
22:44
28. 2. 2020

Berlínský veletrh cestovního ruchu ITB, největší akce svého druhu na světě, se příští týden kvůli šíření nového koronaviru neuskuteční. Odřeknutí veletrhu požadovalo podle dřívějších informací deníku Bild německé ministerstvo zdravotnictví. Organizátoři na konání ITB trvali, nedokázali ale splnit bezpečnostní podmínky úřadů.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví dnes podle Bildu stanovilo podmínky pro konání masových akcí, na jejichž základě musí pořadatelé vyhodnotit rizika. Jedním z kritérií je zpětná dohledatelnost účastníků. Berlínské úřady zase požadovaly, aby návštěvníci i vystavovatelé organizátorům doložili, že nepobývali v rizikových oblastech a že nebyli v kontaktu s osobami z těchto regionů. Organizátoři večer oznámili, že tyto podmínky splnit nedokážou. Turistická burza ITB byla v Berlíně plánována na 4. až 8. března.

21:58
28. 2. 2020

Do Prahy se podle Babiše vrátí o víkendu zhruba 20.000 lidí, kterým skončí jarní prázdniny. Větší pozornost by měli svému zdravotnímu stavu věnovat ti, kteří přijedou z regionů Lombardie, Benátky, Piemont a Emilia-Romagna. „Ne všechna lyžařská střediska jsou v postižených lokalitách,“ upozorňuje ministr Vojtěch. Většina Čechů míří do regionu Trentino.

Do pondělí chce ministerstvo podle Vojtěcha rozhodnout, jestli je možné podezřelé případy nepřevážet speciální sanitkou na infekční oddělení nemocnic, ale testovat je přímo doma. „Museli by se zapojit lékaři-infektologové, kteří jsou na to vyškoleni a kteří by správně odebrali stěr z nosohltanu a vzorky krve,“ uvedl Vojtěch. Infekční kliniky jsou v každém kraji, do pondělí by podle Vojtěcha mělo být jasné, jestli na domácí testování mají kapacity.

20:59
28. 2. 2020

Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních organizací, které vyplouvají ve Středomoří k libyjským břehům zachraňovat migranty mířící na vratkých člunech do Evropy. Podle agentury APA musí lodě Sea-Watch 3 a Ocean Viking zůstat v přístavu na Sicílii.

Organizace Sea Watch nařízení italských úřadů označila za „diskriminační“ krok ohrožující životy lidí, kteří přes Libyi prchají z Afriky a Blízkého východu před ozbrojenými konflikty a bídou. Sea-Watch 3 vylodila ve čtvrtek 194 migrantů v sicilském přístavu Messina. Lékařský tým z lodi spolu s italskými zdravotnickými úřady už na palubě všechny migranty na koronavirus testoval a u nikoho virus nenašel, uvedla dnes agentura APA.

„Máme vážné obavy o osud běženců. Dodržovali jsme všechna preventivní opatření a v současné době není žádný důvod se domnívat, že některému členovi posádky lodi Ocean Viking hrozí nákaza,“ citoval dnes deník La Repubblica zástupce lodi Ocean Viking. Tu společně provozují organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF). „Celá posádka si podle požadavku italských úřadů dvakrát denně měřila teplotu a kontrolovali ji lodní lékaři,“ dodal zástupce Ocean Viking.

20:34
28. 2. 2020
!

V Japonsku zemřel první Brit na nákazu Covid-19. Informaci přinesl britský server RT.

„Podporujeme rodinu britského muže, který zemřel v Japonsku. Naše sympatie a myšlenky jsou s jeho rodinou v této těžké době,“ reagoval britský ministr zahraničí na smrt krajana, který byl mezi lidmi uvězněnými na výletní lodi Diamond Princess. 

20:13
28. 2. 2020
!

„Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík po návratu z Číny absolvovali testy na koronavirus v Ústřední vojenské nemocnici. Testy jsou negativní,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Vratislav Mynář měl v Číně několik kufrů. Protože cestovali do země v době šíření nákazy koronaviru, kancléřova manželka na facebooku reagovala slovy, že po příletu postoupí její manžel zdravotnické testy (28. 2. 2020)Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý po příletu do České republiky zpět z Číny. Kvůli zrušeným přímým letům měli mezipřistání v Dubaii (28. 2. 2019)
19:34
28. 2. 2020

„Mohli se rozhodnout, zda chtějí na Tenerife zůstat, rozhodli se ale pro návrat,“

vysvětluje mluvčí CK Canaria Travel Lenka Viková situaci pětice Čechů, kteří se vrátili ze zkažené dovolené na Kanárech domů. Podle informací TV Nova měli Češi přiletět kolem 17. hodiny.

19:00
28. 2. 2020
!

„Všechny občany, kteří se vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, prosíme, aby po příjezdu zůstali doma, kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař-epidemiolog pak rozhodne o dalším postupu,“

vzkázal na twitteru ministr Adam Vojtěch (za ANO). „V ČR máme 1 139 infekčních lůžek. Dále máme ještě vojenskou nemocnici v Techoníně. To je dostatečná kapacita. Pokud by to nestačilo, tak aktivujeme zařízení, která se primárně nevěnují péči o infekční pacienty, a budou upravena za tímto účelem,“ ujišťuje.

18:51
28. 2. 2020
!

Dnes je to přitom pět let, co se v Osvětimanech ženil Vratislav Mynář s krásnou Alex. Mynářová na facebooku poznamenala: „Výročí svatby bych si představovala jinak.“ Hradnímu kancléři byl tehdy za svědka prezident Miloš Zeman.

Svatební hostina: Přípitek Vratislava a Alex Mynářových s Milošem ZemanemSvatba kancléře Mynáře s krásnou Alex: Svědek Miloš Zeman přihlíží obřaduSvatba kancléře Mynáře s krásnou AlexMynářova svatba: Ženich Mynář se svědkem Zemanem si užili i zábavu
28. 2. 2020

V Itálii zemřeli další čtyři lidé na nový koronavirus, počet jeho obětí tak v zemi vzrostl na 21, oznámily místní úřady. Nakažených je v Itálii 821.

Obavy z koronaviru v Itálii: Dezinfekce v Benátkách (28.2.2020)Obavy z koronaviru: Taxikář v MiláněObavy z koronaviru v Itálii: Dezinfekce v Římě (28.2.2020)
18:35
28. 2. 2020

"Prosím, vstupujte s maskami a rukavicemi pro bezpečnost všech, děkujeme. Pouze čtyři lidé najednou," uvedl supermarket v italském San Fioranu, červené zóně koronaviru v severní Itálii.

Italské San Fiorano čelí koronaviru: "Prosím, vstupujte s askami a rukavicemi pro bezpečnost všech, Děkujeme. Pouze čtyři lidé najednou," uvedl supermarketObavy z koronaviru v Itálii: San Fiorano v izolaci (28.2.2020)Obavy z koronaviru v Itálii: San Fiorano v izolaci (28.2.2020)
18:30
28. 2. 2020

Ceny průmyslových kovů v obavách z šíření koronaviru klesají a cena zinku se propadla nejníže za více než tři roky. Snižují se i ceny drahý kovů.

18:22
28. 2. 2020

Kvůli riziku rozšíření koronaviru přijali organizátoři víkendového Světového poháru ve sjezdovém lyžování žen v italském středisku La Thuile mimořádná opatření ve vztahu závodnic s novináři.

Zástupci médií se podle agentury DPA nesmějí k lyžařkám, mezi nimiž bude i česká reprezentantka Ester Ledecká, přiblížit blíže než na metr a půl.

V La Thuile, jež je vzdáleno zhruba tři hodiny jízdy autem od nejhůře zasažených regionů v severní Lombardii, se jedou v sobotu superobří slalom a v neděli kombinace. Aby se omezily rizikové kontakty na minimum, nebudou závody doprovázet tradiční tiskové konference ani veřejné předávání čísel a vyhlášení vítězů. V mix zónách, kde se setkávají novináři se sportovci, budou muset všichni zástupci médií dodržovat nařízený minimální odstup. Po každém rozhovoru budou muset novináři měnit ochranný kryt mikrofonu a všem včetně čestných hostů je zakázáno podávat lyžařkám ruku.

18:19
28. 2. 2020
!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že se o Mynářově cestě dozvěděl z médií. „Určitě tam neletěl vládním speciálem, karanténu neumím posoudit,“ uvedl na dotaz novinářů, zda by se kancléř po návratu kvůli riziku šíření nákazy neměl podrobit karanténě.

Vratislav Mynář měl v Číně několik kufrů. Protože cestovali do země v době šíření nákazy koronaviru, kancléřova manželka na facebooku reagovala slovy, že po příletu postoupí její manžel zdravotnické testy (28. 2. 2020)Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý po příletu do České republiky zpět z Číny. Kvůli zrušeným přímým letům měli mezipřistání v Dubaii (28. 2. 2019)Martin Nejedlý je prezidentovým poradce. Proč v době šíření koronaviru byl s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a šéfem fotobalové Slávie Jaroslavem Tvrdíkem v Číně, Hrad tají. (28. 2. 2020)Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý po příletu do České republiky zpět z Číny. Kvůli zrušeným přímým letům měli mezipřistání v Dubaii (28. 2. 2019)
18:15
28. 2. 2020

Piloti armádního speciálu, který přepraví do Číny českou humanitární pomoc, budou mít k dispozici ochranné prostředky. Při letu by v nich ale oblečeni být neměli. V Pekingu bude kolem letadla vytvořeno ochranné pásmo a na palubu místní personál nevstoupí. Letoun tak po návratu nebude muset být dezinfikován kvůli obavě z případné nákazy novým koronavirem. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Armádní speciál Airbus 319 do Číny přepraví devět tun humanitární pomoci, mezi kterou budou zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček dnes ČTK řekl, že na pomoc přispěly kraje, města, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. „Čínská strana využije humanitární pomoc v postižených oblastech,“ dodal.

Letadlo by z Prahy mělo odstartovat v neděli, v Pekingu přistane v pondělí 2. března. „Osádka bude mít podle pokynů hlavní hygieničky Armády České republiky k dispozici potřebné ochranné prostředky,“ poznamenala Dvořáková. Každý tak bude vybaven ochranným oblekem, rukavicemi a respirátorem. Armádní hygienička je zároveň instruovala, jak se mají chovat. Letadlo se po předání pomoci vrátí zpět do České republiky. Na cestu se proto vydají dvě posádky, aby se mohly cestou vystřídat.

18:10
28. 2. 2020

17:30
28. 2. 2020

Česká ekonomika by mohla utrpět značné ztráty, především kvůli ztrátě turistů. Do Čech totiž ročně zamíří i 380 tisíc turistů z Jižní Koreje, tedy ze země, která je po Číně nejvíce zasaženou zemí. 

Jihokorejec tráví v ČR v průměru 2,6 dne a utratí kolem 1600 korun denně. To je ve srovnání s jinými národnostmi jedna z nejvyšších částek.

17:25
28. 2. 2020

Íránský parlament pozastavil svou činnost. V pátek to oznámil mluvčí íránské vlády. Toto rozhodnutí přišlo poté, co se virem nakazila skupina vysoce postavených íránských úředníků včetně zákonodárců. 

V Íránu zemřelo 34 lidí na nákazu Covid-19 a hlásí dalších 388 infikovaných. Není prozatím jasné, kdy parlament svou činnost obnoví. 

16:06
28. 2. 2020
!

„Souhlasíme s ministerstvem zdravotnictví, že není důvod k panice, ale je důvod k ostražitosti. Pacienti by měli dodržovat pravidla, která ministerstvo stanovilo, a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ uklidňuje veřejnost předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Pokud jste se vrátili z rizikové oblasti a máte podezření na nákazu, nechoďte do ordinací, první kontakt by měl být telefonický. Kontaktovat můžete svého praktického lékaře nebo krajskou hygienickou stanici.

„Pokud pacient nemá potíže, tak jsme schopni mu na 14 dní vystavit neschopenku, měl by zůstat doma, pokud je ale skutečně z té oblasti, která je riziková, ne všechny části, např. Itálie, jsou rizikové, ale i s tím jsme schopni pacientovi poradit, zda je ta oblast riziková, nebo ne,“ doplnil Šonka.

„Od státu chceme, aby nám zajistil distribuci ochranným pomůcek, protože nejsou k dostání, praktici mají minimální zásoby. Nechceme, aby nám je daroval, my si je zaplatíme, ale potřebujeme se k nim dostat,“ vzkazuje ministerstvu zdravotnictví Šonka.

Poslechněte si rozhovor s předsedou Sdružení praktických lékařů:

Video Předseda Sdružení praktických lékařů hovoří o připravenosti praktiků na koronavirus - Andrea Ulagová, Blesk
15:54
28. 2. 2020

„Nemusíme dělat žádnou paniku, je to kontraproduktivní, nikdy nedojde k tomu, že by se zavírala tak veliká oblast, že by bylo narušeno zásobování a to, co bylo v masmédiích, že státní hmotné rezervy mají potraviny jen na tři dny a obilí jen na 15 dní, tak si musíme uvědomit, že to je na celou republiku, a my když zavřeme oblast třeba deset tisíc osob, tak pro ně to bude na velmi dlouhou dobu,“ řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

„Jsme schopni dělat 100 testů denně, budeme ale schopni navýšit na 1000 testů denně a bude se testovat i na zdravotních ústavech,“ dodal Prymula s tím, že bychom neměli zcela omezit cestování.

Jak to vypadá s vakcínou proti koronaviru? Poslechněte si celý rozhovor:

Video  Roman Prymula hovoří o možné pandemii koronaviru v Česku - Andrea Ulagová, Blesk
15:49
28. 2. 2020

V Číně byl s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem prezideta Miloše Zemana Martinem Nejedlým také šéf fotbalové Slavie Jaroslav Trvrdík. Blesk Zprávám po příletu v SMS zprávě napsal, že se v Pekingu snažili minimalizovat možnost nákazy koronavirem a v příštích dnech nastoupí dobrovolnou izolaci. 

„Zdravotnická rizika přiměřená situaci, která v Pekingu je, s důrazem na minimalizaci rizika. Roušky. Po návratu test na koronavirus, vyšetření a dobrovolná karanténa.“

Šéf fotbalové Slávie Jaroslav Tvrdík, vzkázal Blesk Zprávám, že po cestě do Číny s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem M. Zimana Martinem Nejedlým nastoupí dobrovolně do karantény
15:40
28. 2. 2020

Na mimořádné tiskové konferenci ve Strakově akademii se novináři zeptali i na Čechy, kteří se vrací z Kanárských ostrovů. „Situace byla našimi kolegy ze Španělska vyhodnocena tak, že mohou odletět,“ odpověděla hlavní hygienička Eva Gottwaldová na otázku, jak je možné, že jim dovolili opustit karanténu. 

„Šestá paní, které toto povoleno nebylo, zde byla o pár dní dřív. Proto si ji tam nechali,“ dodal k tématu premiér a na závěr konference znovu zopakoval, že není důvod k panice, že je Česká republika připravena a že všichni odborníci tvrdě pracují na tom, aby občané byli v pořádku. 

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová na Úřadě vlády (28.2.2020)(zleva) Hlavní hygienička Eva Gottvaldová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), premiér Andrej Babiš (ANO) a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na Úřadě vlády (28.2.2020)
15:29
28. 2. 2020

Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě je možná v ohrožení. „Musíme to probrat, protože tam přijde 100 tisíc lidí a byly prodány vstupenky za 25 milionů. Musíme to zvážit a musí rozhodnutí padnout do středy odpoledne. Uvidíme i, co se bude dít o víkendu,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pohár je na programu od 5. do 8. března.

(zleva) Hlavní hygienička Eva Gottvaldová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), premiér Andrej Babiš (ANO) a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na Úřadě vlády (28.2.2020)Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO)  na Úřadě vlády (28.2.2020)
15:42
28. 2. 2020

Z Číny, epicentra koronaviru, se dnes odpoledne vrátil hradní kancléř Vratislav Mynář a šedá eminence - Pražského hradu, poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Blesk má exkluzivní fotografie. Po přistání na letišti Václava Havla naložili kufry do aut a odjeli. Mynářova manželka a hradní youtuberka Alex Mynářová na facebooku informovala, že se její manžel po návrtatu přesune do nemocnice, kde se podrobí testování na možnou nákazu.

Hradní kancléř Vratislav Mynář a poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý po návratu z Číny, odkud se šíří koronavirus
15:25
28. 2. 2020

V ČR je 307 lidí v domácí karanténě, nejvíce pak v Jihočeském kraji. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V domácí karanténě jsou ty osoby, které byly v postižené oblasti, ale nemají žádné příznaky. „Pokud by se neobjevily teploty a horečky a jiné příznaky, tak o dalším postupu rozhodne krajská hygienická stanice,“ dodal ministr na tiskové konferenci po jednání vlády. 

Vojtěch dále apeloval, podobně jako premiér, aby lidé nepropadali panice. Svá slova podporoval faktem, že se stále více lidí vyléčilo. 

15:15
28. 2. 2020

Kvůli hrozbě Covidu-19 se sejde V4. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci. Babiš zopakoval, že Česká republika je ale na případnou nákazu připravena. 

„Máme v infekčních odděleních 1139 lůžek po celé ČR. Včera jsme v pražském Motole diskutovali i o tom, že můžeme aktivovat vojenskou nemocnici,“ řekl s tím, že ale ani jedno lůžko zatím není zapotřebí, protože nemáme v ČR ani jeden potvrzený případ. 

Zleva: Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve Strakově akademii na tiskové konferenci, kde se Babišův kabinet zabýval hrozbou Covidu-19 (28.2.2020)Zleva: Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve Strakově akademii na tiskové konferenci, kde se Babišův kabinet zabýval hrozbou Covidu-19 (28.2.2020)
15:07
28. 2. 2020

„Opravdu není nutné nakupovat zásoby potravin a roušek. Není k tomu důvod,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci ve Strakově akademii. „Nerozumím tomu. Potraviny v obchodech nedojdou!“

Předseda vlády apeloval na občany, aby nepropadali panice. Podle Babiše k tomu není sebemenší důvod, což podle něj dokazuje i fakt, že na našem území bylo negativně testováno přes 154 osob. „Nyní čekáme na výsledky dalších osmi,“ dodal. 

14:49
28. 2. 2020

„Pacienti za mnou chodí a chtějí informace o koronaviru, ale není to tak jako na velkých městech,“

řekl Blesk Zprávám praktický lékař Ivo Procházka z Jedovnice na Blanensku a pokračuje: „Vesnická populace se masivně neshromažďuje, pacienti se nevyskytují a nejezdí příliš do zahraničí. Mám pacienta, který se předzásobuje. Je to tristní a samozřejmě zbytečné, snažím se je poučit, že ta úmrtnost je srovnatelná s chřipkou, u mladé populace výrazně méně, u starší populace je riziko výrazně vyšší, ale tito lidé u nás s nikým moc do kontaktu, kdo by se vyskytoval v rizikových oblastech, nejsou. Snažím se emoce tlumit.“

„Zásoby ochranných pomůcek máme tak na jeden den, my se k tomu nemáme možnost dostat. Ty adekvátní pomůcky jsou dané – mezi nimi jsou respirátory ffp3, rukavice, ochranné brýle a overal – to máme k dispozici běžně. Problém je s respirátory, ty k dispozici nejsou, máme jeden nebo dva od roku 2014, když byla ebola,“ dodal Procházka a vzkázal: „Stát by měl udělat maximum, aby je zajistil a distribuoval. Je jasné, že je bude distribuovat např. pro nemocnice, ale kdyby nebyla zásobená primární péče, tak se to zdravotnictví při epidemii zhroutí.

14:40
28. 2. 2020
!

„Shodli jsme se na tom, že bude třeba upřesnit, jak postupovat u pacientů, kteří nemají příznaky nákazy a vrací se z rizikových oblastí z hlediska karantény. Tam má upřesnění ze strany ministerstva přijít o víkendu,“ řekl Blesk Zprávám předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na Kongresu primární péče v Praze, kam se sjeli praktičtí lékaři z celého Česka.

„Většina praktických lékařů nemá zásobu ochranných pomůcek, které jsou předepsané, nicméně zatím tady žádný pacient s koronavirem není a ty ochranné pomůcky nebylo třeba používat, ale ve chvíli, kdy to tak bude, tak ta zásoba není dostatečná, my jsme na to zástupce ministerstva zdravotnictví upozorňovali a bylo nám přislíbeno, že nějaké malé množství, které je teď k dispozici, nám teď bude rychle distribuováno a zbytek je v jednání a mělo by se objednávat větší množství,“ dodal Šonka.

14:01
28. 2. 2020

Hygienici v Jihočeském kraji poslali od začátku února do domácí karantény 77 lidí, kteří se vrátili ze zahraničních oblastí, v nichž se objevila nákaza novým typem koronaviru. Ve středu a ve čtvrtek dvoutýdenní karanténu nařídili 44 lidem. ČTK to dnes řekla ředitelka krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Kvetoslava Kotrbová. Lidé v karanténě by 14 dní neměli opouštět své domovy.

„Občané jsou informováni, sami se nám hlásí a chtěla bych jim za tento přístup, který je jediný správný, velice poděkovat. Naši pracovníci jsou v pohotovosti, jsme ve stálém kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému a pro veřejnost jsme zřídili řadu informačních telefonických linek stejně jako infekční oddělení českobudějovické nemocnice a Jihočeský kraj,“ uvedla Kotrbová. Dodala, že karanténu v posledních dnech většinou nařizovali pro lidi, kteří se vraceli ze severu Itálie.

13:48
28. 2. 2020

Ve Švýcarsku, které má v květnu hostit mistrovství světa, se kvůli obavám z nákazy koronavirem závěrečná dvě kola základní části nejvyšší hokejové soutěže odehrají bez diváků. K bezpečnostním opatřením sáhl i fotbalový svaz a odložil všechny víkendové zápasy první a druhé ligy.

Obě rozhodnutí přišla poté, co švýcarské úřady kvůli nákaze zakázaly akce s více než tisícovkou účastníků. Zatímco fotbalový svaz odložil kompletní víkendový program, hokej nechal poslední dvě kola základní části odehrát za zavřenými dveřmi.

13:30
28. 2. 2020

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolali na 14.30 hodin tiskovou konferenci ke koronaviru v Evopě. Blesk Zprávy přinesou ze Strakovy akademie přímý přenos.

Andrej Babiš ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi věří a chválí ho
13:13
28. 2. 2020

Ústecký kraj nakoupí respirátory a rozdá je praktickým lékařům. V regionu je z preventivních důvodů na pozorování v souvislosti s novým typem koronaviru v nemocnici jedna žena, která se vrátila z Japonska. Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic na severu Čech, má dostatečné zásoby ochranných pomůcek. ČTK to po dnešním zasedání bezpečnostní rady kraje řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Krajská záchranná služba je na případný zásah vybavena.

Žena, která letěla při zpáteční cestě z Japonska přes Jižní Koreu, nemá žádné příznaky koronaviru. Tři lidé, kteří se vrátili z Benátek, jsou v preventivní domácí karanténě v Mostě.

Z preventivních důvodů kraj koupí respirátory pro praktické lékaře. „Podařilo se nám sehnat firmu, která nám dodá v etapách 10 tisíc respirátorů,“ uvedl hejtman. Peníze na respirátory kraj uvolní z fondu pro mimořádné události, jeden stojí 500 korun.

wp2t ( 29. března 2020 20:39 )

Není líh a alkohol se pomalu taky nedá koupit.

montevideo ( 29. března 2020 20:38 )

No, to doufám. Přece není možné lidi od určitého věku házet ze skály, jako to dělali ve starověké Spartě, nebo posílat do plynu jako to dělali naši odporní němečtí sousedi.

wp2t ( 29. března 2020 20:38 )

Mělo by to hlavně sejmout jeho jako to dostalo Johnsona,který plánoval vyhubení starých. Je to jako živý a přemýšlivý.

wp2t ( 29. března 2020 20:37 )

máme nejlepší opatření pomalu z celý Evropy, tak si táhni brečet do Brusele, když se ti to tady nelíbí.

wp2t ( 29. března 2020 20:37 )

jj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud