Komentář: ČT přežila sněmovní „masakr“. I Dvořák ale ví, že zdroje mizí

Autor: Petr Holec - 
25. října 2019
06:00

Poslanci schválili výroční zprávy České televize za roky 2016 a 2017. Kdyby přitom neschválili dvě výroční zprávy ČT za sebou, mohla by padnout Rada ČT i šéf televize Petr Dvořák. Opakovala by se pak možná „krize“ ČT, jíž jsme zažili v roce 2000, kdy před politiky ODS televizi přímo na Kavčích horách „bránili“ její zaměstnaci i někteří politici.

Nebyl to tehdy hezký pohled na obrazovku ani do budovy ČT, jíž si v rámci boje za nezávislost „zprivatizovali“ novináři i politici bivakující tu společně ve spacáku. Tentokrát se sice politici do spacáků nechystali, menší drama ale nejen Dvořákovi přichystali. Ten za nimi proto už předtím přijel ČT i svou štědře placenou funkci do Sněmovny bránit v černých brýlích, jako by dělal reklamu na další Muže v černém. Dobře věděl proč.

Nespokojenost se zpravodajstvím a publicistikou ČT roste mezi vládními i opozičními politiky. ODS sice tentokrát coby opozice stojí za ČT stejně jako Piráti, STAN a lidovci, radost z jejího vysílání ale nemá Václav Klaus mladší, Tomio Okamura i někteří poslanci vládního ANO a ČSSD nebo polovládní KSČM. A samozřejmě i prezident Miloš Zeman, který poslance vyzval, aby zprávy ČT neschválili. Možná chtěl diváky přesměrovat na TV Barrandov, kde lidi baví on i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

To Klaus ml. i Okamura jdou ČT po krku jinak: SPD navrhne zrušit koncesionářské poplatky, protože je podle ní ČT „neobjektivní a nevyvážená“. Šéf komunistů Vojtěch Filip pro změnu chce, aby novináři veřejnoprávních médií podávali majetková přiznání stejně jako politici, zatímco šéf Trikolóry Klaus ml. slibuje dobrovolné poplatky. Za zprávy ČT ale nakonec nezvedl ruku ani poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna nebo jeho kolega z ANO Pavel Juříček, který si nechal vypracovat audit hospodaření ČT.

A ten pro sedmimiliardový moloch, kde dokola točí několik generací stále stejných rodin, nevychází úplně dobře. Nedávno se ve Sněmovně, netradičně na žádost Dvořáka, konal stejně netradičně veřejnosti uzavřený seminář k ČT, kde se rozebíral nejen obchodní střet zájmů šéfa ČT i údajné rozdávání mnohamilionových zakázek bez výběrových řízení. Bizarní je, že zde sám Dvořák nakonec řekl: „Já bych chtěl znovu zopakovat, že nejsme v situaci, kdy bychom nevěděli, že finanční zdroje ČT nějakým způsobem mizí a že je potřeba najít řešení, které bude po roce 2021.“

Těžko říct, co si pod „mizením“ veřejných finančních zdrojů z ČT představit - někdy se mu říká i vyvádění. Ano, je pravda, že politici používají méně průhledné hospodaření ČT jako bič, s nímž si naklonit její přízeň; jenže je taky pravda, že právě od politické krize z roku 2000 je ČT politická. A že se v ní náklonnosti vůbec netěší Zeman, Okamura, Klaus ml. nebo premiér Andrej Babiš, na to nedávno upozornili i nezávislí experti.

„Nejde jen o stále přetrvávající pravostředový spin, který jednak vychází z hodnotové struktury domácích sociálních vědců a komentátorů, a jednak z pohodlného cyklického využívání seznamů ‚svých‘ respondentů, kdysi uložených do adresáře,“ řekl sociolog médií Jaromír Volek. A mediální expert z Univerzity Karlovy Jan Jirák ho doplnil: „Mám pocit, že až příliš často hodnotově odpovídá perspektivě, která je typická pro část pražské populace.“

Česká televize i její šéf sice zatím přežili, ne však na dlouho. Nespokojení politici jim půjdou po krku i dál. A jestli na Kavčích horách nezačnou líp hospodařit a nezapomenou na „pražský spin“, můžeme se brzy dočkat nejen Miroslava Kalouska bivakujícího ve spacáku ve studiu zpravodajství, zatímco Okamura se Zemanem ve vedlejší budově chystají nedělní Otázky Jiřího Ovčáčka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

nautilus ( 25. října 2019 12:22 )

česká televize je nejhorší humus od dob Husákové propagandy korup­ce,zlo­ději­ny,buz­ny,špí­na,i­triky,­anti Babiš,anti Zeman.žádný sporty,příme přenosy poháru v kopané to si nedovolili ani komunisti,pořady 50let staré,vánoce retro pořady hnuj bída,hnuj!! A dvořák se chechtá s platem 2,5 milionu v karibiku Babiš ty jsi pitomec a ANO banda ubožáku oni vás učelově špiní,­pomlou­vají,­intri­ky a vy podpoříte ten humus čert vás vem už vás volit nebudeme!

Schlafenberg ( 25. října 2019 10:10 )

Financovat havlistickou ČT je úplná šílenost. Lžou jako když tiskne. Jsou to paraziti. Svěrák, Eben, Issová a další

fotrpjotr ( 25. října 2019 10:08 )

Řekni doma soudruhům rodičům,aby ti to vysvětlili.

Manowar ( 25. října 2019 09:50 )

Takže pokračuje ohrožení svobody slova,protože ČT má svůj náhled a jedinou pravdu.

MarkusHermann ( 25. října 2019 09:48 )

Kdyby si se učil,nebyl by si pruměrný volič KSČM a rozumněl by si tomu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud