Sněmovna schválila výroční zprávy ČT. Stanjura k Ferancovi: Usnesení si strčte někam

Aktualizováno -
24. října 2019
18:50
Autor: ČTK - 
24. října 2019
13:53

Sněmovna ve čtvrtek po debatě plné sporů schválila výroční zprávy o činnosti a o hospodaření České televize za rok 2016. A později během dne odsouhlasila totéž i za rok 2017. Sněmovní volební výbor je již dříve obě doporučil schválit. Zprávu o činnosti projednávala Sněmovna od letošního ledna. Řada poslanců hospodaření ČT opět kritizovala a vyjadřovala nad ním pochybnosti. K projednání zákonodárcům zbývá už jen výroční zpráva za rok 2018.

Pro schválení zprávy o činnosti ČT za rok 2016 hlasovalo 120 poslanců ze všech klubů kromě SPD, KSČM a nezařazených poslanců. Pro schválení zprávy o hospodaření hlasovalo 118 poslanců, proti ní hlasoval například Pavel Juříček (ANO) a Jaroslav Foldyna (ČSSD). Hlasovací listina původně ukázala číslo 117 poslanců, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale odpoledne uvedl, že hlasoval také pro, i když na sjetině se objevilo, že se zdržel.

Sněmovna přijala část návrhu doprovodného usnesení Milana Ferance (ANO). V něm doporučila Radě ČT, aby při schvalování rozpočtu televize na příští a další roky důkladně a s péčí řádného hospodáře prověřovala jednotlivé nákladové položky za účelem efektivního využití peněz získaných od koncesionářů. Feranec navrhoval původně širší usnesení. Chtěl mimo jiné, aby Sněmovna vyzvala svůj volební výbor, aby při projednávání zprávy o hospodaření ČT za rok 2018 podrobně zkoumal hospodaření televize, a to i za využití externího poradce nezávislého na ČT.

Juříček z ANO si zadal prověrku hospodaření ČT. Televize ho odmítla

Vyvolal tím ale kritiku předsedy klubu ODS a člena volebního výboru Zbyňka Stanjury, který řekl, že nepotřebuje, aby mu Feranec říkal, že má ve výboru poctivě pracovat. Vzkázal Ferancovi, ať si usnesení „strčí někam“. „Nepotřebujeme vaše knížecí rady,“ podotkl.

Poslanec vládního hnutí ANO Juříček při předchozím jednání minulý týden Sněmovně řekl, že si nechal zpracovat prověrku hospodaření veřejnoprávní televize. Na jejím základě mluvil o pomalu umírající organizaci.

Česká televize uvedla, že jde o falešný audit. Komora auditorů ho označila za nevěrohodný, nestandardní, zmatečný a místy zcela nesmyslný. Podle komory není dokument zprávou auditora. Argumentuje například tím, že zprávu musí vyhotovit auditor a nemůže být anonymní.

„Ten audit jsem si zadal sám pro sebe proto, abych si ověřil, že můj názor je správný. Proto se trefujte do mě, a nikoliv do nějaké auditní organizace, která je mezinárodní a kterou nenechám vláčet v médiích jenom kvůli tomu, že pro Juříčka jako poslance zpracovávala nějaký audit,“ řekl poslanec již minulý týden.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že to, co si nechal Juříček zpracovat, není audit, ale komentář k veřejně známým číslům.

Neschválení zpráv mohlo potopit Radu ČT, v ohrožení byl i šéf Dvořák

Poslanci nepřijali Juříčkův návrh, aby Sněmovna vzala na vědomí, že hospodaření ČT je schodkové a udržitelné jen do roku 2021. V návrhu mimo jiné stálo, že existují podezření, podle nichž ČT porušovala zákon o zadávání veřejných zakázek.

Odkládané projednávání zpráv České televize bylo sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Zákon o České televizi říká, že Sněmovna může televizní radu odvolat, pokud rada neplní opakovaně své povinnosti stanovené zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí výroční zprávu o činnosti nebo výroční zprávu o hospodaření. Členy rady volí Sněmovna.

Ve Sněmovně čekají na projednání ještě výroční zprávy ČT za rok 2018. Volební výbor, který má ve své působnosti média, je má projednat v úterý. Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1pravda1 ( 24. října 2019 22:02 )

PRO SCHVÁLENÍ NEHLASOVALA TRIKOLORA - TAK TO VÁM PAK NĚJAK NESEDÍ. SPD A KSČM SE ČT NEBOJÍ, OSTATNÍ STRANY ANO....

1pravda1 ( 24. října 2019 21:59 )

Je to k zblití! Dvořák je tam už 8 let a je velmi špatný manažer - to má na doživotí nebo co? Začerněné smlouvy, špatné hospodaření, nikomu to nevadí kromě pár poslanců a SPD a KSČM. Čt má tři tisíce externích pracovníků - kolik je mezi nimi poslanců a jejich příbuzných. Neuvěřitelné, že se ke schválení takové netransparentnosti snížili Piráti, ANO, .... nepřekvapuje želoidní ČSSD, zlodějská ODS, TOP-STAN-KDU - odporná skupina... bude třeba si to zapamatovat, kdo má vědomí a svědomí a kdo leze čt do zadku i za cenu lživých zpráv o hospodaření. Nemají peníze a sponzorují politické neziskovky a dávají kamarádům stamiliony na jejich filmy a chtějí i zvýšit poplatky, došly i 4 miliardy korun, co tam Dvořákovi nechalo minulé vedení Čt.

zdenek43 ( 24. října 2019 20:57 )

Ing. Petr Dvořák, MBA - Stranická příslušnost
Členství KSČ (1989) - . Lidové noviny přinesly informaci z Národního archivu, v níž stojí, že se kandidátem stal v červnu 1987 a jejím členem 20. září 1989.

++ Petr Dvořák (* 7. září 1964 České Budějovice) od roku 2011 generální ředitel České televize. V letech 2003–2010 působil jako generální ředitel TV Nova. - LIKVIDOVAL Zeleznyho - 2. ředitel Nova Group
Ve funkci:2003 – 2010 - Předchůdce Vladimír Železný,,,,,

Od roku 1993 spolupracoval se společností PPF, za níž byl předsedou dozorčí rady eBanky a v představenstvu Slavie. V roce 2002 vstupuje PPF do televize Nova a Dvořák se stává jednatelem televize. V květnu 2003 pak generálním ředitelem televize a v této funkci zůstal i poté, co Novu koupila americká společnost CME. Z vedení Novy odešel v červenci 2010 na pozici viceprezidenta pro vysílání skupiny CME, kde zůstal do konce roku 2010.....

+ + Na konci osmdesátých let se užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Hlavně, aby to komunisty nebolelo! Vše má pod taktovkou StB dle dohody s Václavem Havlem z roku 1989. Do médií pustili lživé informace o mrtvém studentovi, aby se neškodným kavárenským povalečům „revoluce“ povedla. Údajně „mrtvý“ student Růžička byl ve skutečnosti poručík StB Zifčák. V čele průvodu šli i další členové StB! "Revoluce" v režii StB struktur napojených na KGB se zdařila. Po jednání s Čalfou bylo dohodnuto, ž

.. kde bylo jednoznačně napsáno co považuje KGB za žádoucí vývoj v ČSSR těsně po 17. listopadu 1989: Havel se stane prezidentem a nedojde k žádným represím na ministerstvu obrany a vnitra. PS: Pro roce 1989 dostali propuštění příslušníci StB odstupné 50-70 tisíc (průměrný plat byl cca 3 000,-). Společnost Člověk v tísni dostává ročně miliardu korun (!) z vašich daní. Nejvíce dotované NO nedostávají ani dvacetinu této částky. Proč zrovna organizace Šimona Pánka, který byl studentským vůdcem v listopadové frašce?

zdenek43 ( 24. října 2019 20:45 )

tak kdo asi tak CEKAL neco jineho ???? - - -

Ty "keci" o CT jsou jenom oblbovaci keci pro spodnich 10 milionu obcanu v CR , ale vesele se jede DAL . . . CT - je " DAR " za zasluhy v dobe Sametaku 1989 - kdy KAVARENSKA LUZA pomohla k prevratu - PUCI 1989 - kdy SOUDRUZI se konecne dostali k majetku - UKRADENEMU MAJETKU 1948 - ktere po Unoru 1948 - ktery PATRIL VSEMU Ceskoslovenskemu lidu - jenomze VYBRANI SOUDRUZI meli jinou vizi - ze ten ukradeny majetek MUSI PATRIT JEN a JEN vyvolenym soudruhum . . . . . . !!! Dokonáno! Puč v roce se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.
Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí.
!!!

horalysa ( 24. října 2019 19:13 )

Roko, Tvůj zadek musí strašně žárlit na h.o.v.n.a co lezou ze Tvé huby. Nejsem komunista, ale na ČT s. Dvořáka se opravdu nejde dívat. Ty pořady jsou hnus!! A nefetuj!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud