Moderátory ČT hájila Němcová. „Lže,“ schytal to Okamura po útoku kvůli platu Moravce

Autor: simao - 
11. 7. 2019
12:55

Poslanci se ve čtvrtek po dlouhé době dobrali k výročním zprávám ČT - a to již notně zaprášeným. Z roku 2016 a 2017, jejichž projednání a případné schválení dál a dál odsouvali. Nouze opět nebyla o tvrdou kritiku České televize a jejího údajně problematického hospodaření. V dlouhém projevu útočil častý host Jaromíra Soukupa z Barrandova - Tomio Okamura (SPD). Mluvil půl hodiny. Po svém vystoupení to od řady poslanců schytal za nefér a zavádějící argumenty. A také lži.

V případě dvojího neschválení výročních zpráv České televize hrozí odvolání Rady ČT, potažmo generálního ředitele Petra Dvořáka. Na nich nenechal Tomio Okamura nit suchou.

Okamura útočil kvůli platům i stravování

Podle něj ČT hospodaří „netransparentně, špatně a má nevyvážené, politicky zmanipulované zpravodajství“. „To, že se chová jako utržená ze řetězu, je chyba těchto lidí - generálního ředitele Petra Dvořáka a kompletní Rady ČT,“ ukazoval Okamura prstem.

Okamura podotkl, že ředitel Dvořák pobírá měsíčně 230 tisíc korun a dostává navíc milionové odměny. A vytkl ČT, že nezveřejňuje platy všech vedoucích zaměstnanců, ačkoli si peníze bere „bez dovolení od nás od všech“.

„Dokud ČT nezveřejní např. také výši platů a odměn vedoucích zaměstnanců, tak nelze mluvit o transparentnosti. Léta vyzývám jak Václava Moravce, tak Noru Fridrichovou, tak redaktora Wollnera (...), aby zveřejnili své platy. A oni to odmítají,“ kritizoval Okamura. Podle něj se v ČT dějí „podivné čachry a nepravosti“.

Video Zemanova kritika mě mrzí, Soukupovi jde o zisk. A ČT "nevymývá mozky" a je nestranná, říká předseda televizní rady Jan Bednář - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Pirát Tomáš Martínek však poté označil řadu Okamurových informací za „zavádějící“. Upozornil, že stravné „za miliony“ v ČT, které Okamura také kritizoval, vychází na méně než 60 korun na zaměstnance. A stěžoval si na „lži“ zástupců SPD i nemožnost bránit se ze strany zástupců ČT.

Němcová hájila moderátory

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) podotkla, že některé věci se jí u Okamury zdály „obzvlášť nefér“. „Pokud jde o platy zaměstnanců ČT, plat generálního ředitele ČT je veřejnou informací, stejně tak rozhoduje Rada ČT o výši ročního bonusu generálního  ředitele. ČT musí ve věci zveřejňování platů všech ostatních svých zaměstnanců dbát principu zákona o ochraně osobních údajů, veřejný zájem je v této věci v konfliktu se zájmem soukromým a obecně lze konstatovat - vyžádala jsem si tuto informaci - že platy moderátorů hlavních publicistických a zpravodajských pořadů jsou výrazně nižší, než platy v komerčních televizích a pohybují se kolem dvojnásobku průměrné mzdy ČT,“ hájila moderátory Němcová.

Poslanec STAN Vít Rakušan mluvil o „pocitech a dojmech“, které přednesl Okamura. „Držme se v této debatě faktů, nezkreslujme je a držme se i znalostí zákonů a vyhlášek, které se ČT týkají,“ vyzval. Vlastimil Válek (TOP 09) prosil poslance: „Chovejme se jako redaktoři ČT, chovejme se jako profesionálové ve svých pracích.“ A žádal o oddělení soukromých názorů od skutečných argumentů.

Smáli se mladé poslankyni?

Okamurova poslankyně z SPD Tereza Hyťhová - žena, která Okamuru doprovázela na oslavu 50. narozenin Jaromíra Soukupa - pro změnu tvrdila, že „ČT už dávno zpolitizovaná je, a to, že politika ČT se prezentuje v pořadech pro děti, je opravdu skandální“. Ředitele Dvořáka kritizovala za „katastrofální chování“. A stěžoval si na to, že se poslanci smějí, když coby řečník mluví. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl: „Já jsem se nesmál paní poslankyni, já jsem jenom zdvihl obočí“. A podotkl, že poslankyně je „o dva roky vedle“. A to proto, že mluvila o pořadu z roku 2018 a do Sněmovny dorazily teprve zprávy za roky předchozí.

Ani tentokrát se však poslanci nedobrali v případě výročních zpráv výsledku. Jejich jednání přerušila obědová pauza, na zprávy o ČT se tak ve Sněmovně práší dál.

Video Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Roman Kodet ( 14. července 2019 12:05 )

P.Němcová a co rohlíky ? Chutnají ?

zlomirek ( 14. července 2019 10:39 )

a víš jaký mají z toho nervy?

zlomirek ( 14. července 2019 10:36 )

Moravec je dobrý katolík a vede vždy nezaujatě diskuzi jako celý náš klér působící v duchu Páně! Zvýšil bych poplatky za televizi!!

satanas ( 12. července 2019 15:00 )

Myslis ty vole ze nemakacenka Bakalu to zajima?? Bezdomoovci nemaj Telku ani PC, tem to take urceno nebude!!

snehulak ( 12. července 2019 08:13 )

Milce to možná zdělili, ale ona to pro jistotu nezveřejnila, aby se neukázalo kdo tu lže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa