Tetovaná poslankyně Kořanová chápe u ČT útoky na Dvořáka. Co řekla o poplatcích?

Autor: Nikola Forejtová - 
22. října 2019
05:20

Potetovaná poslankyně ANO Barbora Kořanová uspořádala seminář o nezávislosti médií. A trefila se zrovna do doby, kdy Sněmovnou rezonují výroční zprávy České televize, které se zákonodárcům stále nedaří schválit. Kráska z hnutí Andreje Babiše Blesk Zprávám řekla své dojmy z debaty. Co se týče koncesionářských poplatků, tak je její poslanecký klub prý rušit nehodlá, je s nimi ale nutné provést změnu. Na semináři se řešilo mimo jiné i to, že by se mohlo více financovat z reklamy. 

Ve Sněmovně nyní rezonuje téma výročních zpráv ČT. Uvedla jste, že očekáváte pozitivní výsledek a zprávy budou schváleny. Myslíte si to stále?

Ano a podle toho, co mám za informace, je drtivá většina klubu pro schválení. Nevidím důvod to zdržovat, především, když je to o zprávách z roku 2016. Problém ale může být na mediálním výboru 29. října, kde budeme diskutovat nad zprávami z roku 2018. Zda-li tam budou požadovat detailnější zprávy, je otázkou.

I přesto, že hlásíte podporu, ale zaznělo několik ostrých útoků, především na konto ředitele Petra Dvořáka.

Co se týče těch útoků, tak Dvořák je ve středu dění, protože je šéf. Rozumím tedy tomu, že to padá na jeho hlavu. Nedivím se pak ani reakcím pana Dvořáka na stížnosti, které byly adresovány na něj.

Vášně vzbudily i koncesionářské poplatky. Objevily se názory, že by se měly zrušit, ale i to že by se měly zvýšit. Jak se na to díváte vy, respektive klub ANO? 

My jsme se o tom v klubu vůbec nebavili. Přímo ve Sněmovně také nezaznělo, že by se měly zrušit. Premiér prohlásil, že bychom se měli zamyslet nad tím, kdo by z nich měl být vyňat – ostatně jako tomu je v zákoně i dnes v tom, že jsou od nich osvobozeni nevidomí a postižení.

Mluvilo se třeba o odpuštění pro důchodce, ale já si nemyslím, že by k tomu mělo dojít, protože ten poplatek je nízký. Ale nebráníme se diskuzi.

Potetovaná poslankyně Barbora Kořanová (ANO) věří, že zprávy "popojdou". Neví ale, jestli nebudou problémy se zprávami za rok 2018Potetovaná poslankyně Barbora Kořanová (ANO) věří, že zprávy "popojdou". Neví ale, jestli nebudou problémy se zprávami za rok 2018 | Blesk - Nikola Forejtová

Tušila jste, že se váš seminář o nezávislosti médií trefí do doby, kdy budou na pořadu schůze výroční zprávy? 

Absolutně ne. Konflikt jsme neměli. Opravdu to byla náhoda. Plánovali jsme to dva měsíce dopředu. Je to náhoda. Jsem ale za diskuse ráda, i když přišly v nešťastnou dobu.

Na semináři se řešily právě i možnosti financování veřejnoprávních médií do budoucnosti...

Ano, to mi přišlo velmi zajímavé. Koncesionářské poplatky jsou do budoucna neudržitelné, tak je dobré začít uvažovat o tom, jak se to v příštích letech bude určovat. Vůbec celková vize vztahu médií a kultury a médií a politiky je velmi důležitá.

Video  Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

O čem pondělní diskuse ještě byla? Co bavilo vás osobně?

Bavily mě debaty o historii a financování. Je důležité se bavit i o tom, zdali by měly být větší kontroly médií a i samotných rad. 

Jsem ráda, že všichni pozvaní dorazili. Seminář nebyl primárně určen pro politiky, ale byl určen pro veřejnost. Zanělo tady spoustu názorů. Ve mně rezonuje ta legislativa, tedy úprava stávajících zákonů. Ať už o autoregulaci, korekci i o tom, jak by se měli nejen novináři vyjadřovat  na sociálních sítích. 

Kdy bychom mohli legislativní změny očekávat?

Debata nad skutečnou změnou musí začít na úrovni volebního výboru. My nemáme výbory často, teď řešíme především ty výroční zprávy. Vím také, že ČT už připravuje kodex, který by řešil i chování na sociální síti.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

nautilus ( 23. října 2019 10:38 )

cepp ty ubožáku obecný blbe já a každý by dal i víc ale za co!! sedum let špin­šní,po­drazy,­křivár­ny den deně anti Babiš Zeman a dneska dávají slávii se záznamu ani komunisti si nedovolili nedát přímý přenos!! chápeš ty hnupe jestli tobě stačí pořady po komunistech 50let staré a sedum let vymívání mozku českouskorumpovanou televizí latem Dvořáka 2,5milionu krytý zloději opozice pracujicí pro kmotry to je česká televize,

cepp ( 22. října 2019 17:14 )

Je mi vás líto, že svoji neschopností nemáte ani 135Kč měsíčně.

Peter Peter. ( 22. října 2019 16:06 )

Zase se mi chce zvracet když vidím Dvořáka z ČT1 zloděje z koncesionarskyma poplatkama a komentátor cepp je hloupý jak vrateň.

nautilus ( 22. října 2019 15:58 )

cepp!! o jaké urovni kecáš copak česká skorumpovaná televize kmotru opozice,kmotra Dvořáka platem2,5milionu nepruhledným hospodařením,pořady 50let staré komunistu,poháry v kopané se báli nevysílat i soudruzi jen česká zlodějská televize se kapsuje na ukor poplatníku vykopat vedení i Dvořáka.

barda ( 22. října 2019 15:47 )

donypan: Oslíku, Dvořák je mi lhostejný ale je evidentní, že ty vůbec nechápeš význam názvu VEŘEJNOPRÁVNÍ TV. Takové médium se nedá řídit jako "každá firma".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud