Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Komentář: Zeman zůstane prezidentem, Láska ho do důchodu nepošle

Autor: Petr Holec - 
27. září 2019
05:30

Senátor Václav Láska, iniciátor ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zeman za hrubé porušení ústavy, to sám říkal už předem: „jeho“ senátní žaloba nemá ve sněmovně žádnou šanci, protože jí potřebná většina 120 poslanců určitě nepodpoří. A že se nespletl. Po dalším sněmovním pekle poslanci ústavní žalobu kolegů ze Senátu smetli ze stolu – nebo spíš vymetli z parlamentu. Ze 130 přítomných, což vám o hlasování řekne vše nejdůležitější, jich v dolní komoře parlamentu bylo proti 58.

Zeman tak „před“ Ústavním soudem nyní nestane a na Hradě pokračuje dál. Vzhledem k rozložení sil ve sněmovně, kde proti žalobě hlasovali poslanci ANO, ČSSD, SPD i KSČM, sice šlo o další zbytečnou torturu, pokud by ale poslanci žalobu k ústavním soudcům pustili a ti rozhodli, že Zeman ústavu neporušuje jen de facto, ale i de iure, zbavili by ho svým verdiktem nejvyšší ústavní funkce. I s Jiřím Ovčáčkem by se rychle stěhoval zpátky do podhradí.

Senátní žaloba Zemana viní z osmi porušení ústavy, od „svévolného“ nejmenování ministrů ČSSD až po „svévolné“ jmenování vlády svých kamarádů v čele s Jiřím Rusnokem. Na papíře to možná vypadá vážně, jak moc vážně ale poslanci ústavní žalobu senátorů skutečně berou, to nejlíp ukázala téměř permanentně prázdná sněmovna. Když před nimi „svou“ žalobu ráno obhajoval Láska, sedělo jich v lavicích 116. Už ani Zeman netáhne. 

Zmatený den ve sněmovně

A když pak poslankyně ČSSD Kateřina Valachová oznamovala, že poslanci její strany žalobu nepodpoří, protože podle nich připomíná spíš „telefonní seznam hříchů prezidenta“, mluvila k prázdnému sálu. Už před ní zkritizoval Láskův projev šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Nenávist vůči prezidentovi z něho úplně stříkala. Seděl jsem tady a jsem postříkanej nenávistí vůči prezidentovi,“ řekl. Korunu rétorickému cvičení nasadil šéf ODS Petr Fiala, který řekl, že má o žalobě pochyby, nebude ji ale zpochybňovat. Byl to ve sněmovně další zmatený den.

A hlavně i zbytečný. Odvolávání prezidentů, kteří si svou funkci vykládají po svém, teď sice ve světě frčí - spolu s českým parlamentem zahájili „impeachment“ prezidenta Donalda Trumpa i američtí zákonodárci. Zeman si ale poslanecký tyjátr určitě užil stejně dobře jako všechny ostatní tyjátry proti sobě, co nemají šanci na úspěch. Politicky z nich totiž tyje, ostatně ústavní žalobu senátorů označil za „ústavní negramotnost“. Kdyby mohl líp chodit, nejspíš by přišel senátorům osobně poděkovat.

Ano, Zeman se stále více vznáší nad ústavou a pohled Ústavního soudu by proto vůbec nebyl na škodu. Ústava navíc byla těsná i jeho předchůdcům na Hradě, a kdyby ústavní soudci Zemana od nejvyšší ústavní funkce „osvobodili“, bylo by to pro jeho nástupce memento, o němž předtím mluvil Láska. To by ale ústavní žaloba musela mít aspoň nějakou šanci projít sněmovnou. Teď má Zeman i jeho nástupci jiné memento. A sice, že je Senát opravdu zbytečný.

Video Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu - Blesk TV

tekyla ( 30. září 2019 16:19 )

Kralklonu !! pozor na tekylu je to naklonovaná špína opozice za ukolem škodit Babišovi,Zemanovi a strašně mu smrdí s huby!!

tekyla ( 30. září 2019 16:16 )

pozor je tu konfident tekyla muj klon k špinění Babiše Zemana k provokácím placený piráty!!

tekyla ( 30. září 2019 16:14 )

Zeman zustane prezidentem Láska práskačem koko,em!!

VoIdemord ( 27. září 2019 16:19 )

Jako typický Zemanův volič.

tekyIa ( 27. září 2019 16:15 )

To můžu jenom já, říkat opozici žumpa, ludry, Minářovi říkat zrzavá krysa a celou opozici nazývat debilblokem. Já jsem vyvolený a vy ostatní držte laskavě huby a neodmlouvejte. Já, já, jenom já, rozumíte, lůzo ubohá?

Zobrazit celou diskusi
Další videa